Dodano: 30.03.18 - 21:48 | Dział: Głos Polonii

Alleluja


Wkrótce kolejne Wielkanocne Święta. Ludzie zabiegani wypatrują na półkach sklepów żywności, aby przygotować tradycyjne polskie przysmaki wielkanocne. Polskie zwyczaje i tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. I nie ważne, czy mieszkamy w ojczystym kraju, czy też zagranicą, staramy się kultywować je, przekazywać następnym pokoleniom. Fakt zamieszkania z daleka od kraju sprawia, że szczególnie w okresie przedświątecznym i świątecznym chcemy czuć tę naszą polskość i potrzebę wyrażenia jej w postaci różnorakich działań. Może to być msza w polskim kościele, udział w spotkaniach w różnego typu: zrzeszeniach, organizacjach, grupach zainteresowań. Wszędzie tam, gdzie usłyszymy piękno polskiego języka, melodię polskich piosenek, tańców, dowcipów i żartów.

Pokazujemy naszą polską duszę, otwieramy się dla innych. Są tacy, którzy już po wielkanocnej gorączce zakupów, pracach porządkowych i spotkaniach przy suto zastawionych stołach, sięgną po polską lekturę, zechcą obejrzeć polski film, bądźby obejrzeć polonijny dziennik telewizyjny. Polacy są narodem, potrafiącym wychodzić na prostą. Nie poddają się łatwo mimo różnorakich problemów.

Zbudowanie „nowego domu” zagranicÄ… nie jest Å‚atwym zadaniem, czÄ™sto kosztem wytężonej pracy, okrojonego czasu dla rodziny i dzieci. Ale w Å›wiÄ™ta jesteÅ›my zawsze razem – rodzinnie, przy nakrytym Å›nieżno-biaÅ‚ym obrusem stole. A na nim koszyczek z tradycyjnym Å›wiÄ™conym. BÄ™dziemy dzielić kromkÄ™ chleba na drobne czÄ…steczki i jajko na ćwiartki, aby starczyÅ‚o dla każdego. BÄ™dziemy wspominać tych, których zabrakÅ‚o. Obecna technologia – telefony, komórki, internet - pomagajÄ… nam w odnalezieniu siÄ™, obejrzeniu twarzy drogiej nam osoby. Choćby na krótko. Ale nie wszystkich możemy obejrzeć, bowiem wielu z naszych najdroższych – odeszÅ‚o i nie wróci już. Ale żyć bÄ™dÄ… dopóty, dopóki znajdzie siÄ™ dla nich miejsce w naszych sercach i wspomnieniach.

Tak to już zbudowany jest ten Å›wiat, że odchodzÄ… pokolenia starsze, aby dać miejsce dla nowej generacji. RodzÄ… siÄ™ nowe dzieci. Dzieci polskie. Pokazujemy im ten nasz dawny Å›wiat – PolskÄ™ - w ramach możliwoÅ›ci, opowiadamy o naszych czasach, a wnukom – o naszym dzieciÅ„stwie. Kiedy moja córka zabraÅ‚a swojÄ… rodzinÄ™ do Polski, moi wnukowie byli zafascynowani. Wówczas oÅ›mioletni Sebastianek po raz pierwszy w swoim dzieciÄ™cym życiu zobaczyÅ‚ paradÄ™ żoÅ‚nierzy w Warszawie, smoka wawelskiego w Krakowie i mógÅ‚ paradować w czapce marynarskiej na statku na morzu baÅ‚tyckim. Potem w swojej szkole w Perth opowiadaÅ‚, że najpiÄ™kniejszym krajem na caÅ‚ym Å›wiecie jest Polska. I dumny byÅ‚, że jest Polakiem.

Niech nam roÅ›nie to nowe pokolenie na naszych polskich tradycjach, obyczajach. Niech znajÄ… nasze „korzenie”, skÄ…d siÄ™ wywodzÄ…, kim byli ich dziadkowie, a może i pradziadkowie. Niech nie wstydzÄ… siÄ™, że sÄ… dziećmi emigrantów. Bo Polacy to dumny naród. I mimo zawieruchy na caÅ‚ym Å›wiecie – warto obok tych tradycji przekazywać dzieciom i wnukom te najważniejsze wartoÅ›ci czÅ‚owieczeÅ„stwa.

To taki czas mojej zadumy przedświątecznej, na który sobie pozwoliłam akurat dzisiaj, bo nie będzie wkrótce na to czasu. Niech te święta będą dla wszystkich zdrowe, spokojne, wesołe. Spędźmy je z najbliższymi w iście rodzinnej, życzliwej atmosferze, pełnej miłości i wzajemnego poszanowania. Wesołych Świąt! Happy Easter!


Alleluja

kilka jajek, szczypta soli, kromka chleba.
do kościoła ze święconką iść nam trzeba,
by w niedzielę wielkanocną poświęcone
na obrusie bielusieńkim położone...

dla każdego cząstka jedna jest w przydziale,
dzisiaj uśmiech, zapomnijmy wszelkie żale,
Alleluja, dziś weselić nam się trzeba.
Alleluja, dziÅ› dzielimy czÄ…stkÄ™ chleba.

a w niej troska i życzliwość, dobre słowo,
aby było coraz piękniej, kolorowo
w snach, marzeniach. nutki życzeń wyśpiewane;
by spełnienie skrytych pragnień było dane.

Alleluja - zaśpiewajmy wszyscy razem,
Alleluja z kromką chleba przed ołtarzem...


Danuta DuszyÅ„ska nick „australijka”