Dodano: 30.04.18 - 16:06 | Dział: W kręgu wydarzeń

Konstytucja dla biznesu





Dzisiaj wchodzą w życie 4 ustawy z tzw. Konstytucji dla biznesu, które zostały przyjęte w Sejmie pod koniec stycznia tego roku, niestety przy sprzeciwie dużej części opozycji (286 głosów za, 124 głosy przeciw, 4 głosy wstrzymujące się).

Chodzi o ustawy: o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców; o Centralnej ewidencji i Informacji o działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy; o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP i wreszcie ta najważniejsza - Prawo przedsiębiorców.
Wszystkie one miały jednak dosyć długie vacatio legis, chodziło, bowiem o to, aby wszystkie instytucje państwowe mogły się przygotować do ich bezkolizyjnego wdrożenia.

Przypomnijmy, że projekt zasadniczej ustawy w pakiecie tzw. Konstytucji dla biznesu to Prawo przedsiębiorców, które wprowadza 14 podstawowych zasad prawnych odnoszących się do przedsiębiorców, z których najważniejsze to: wolności działalności gospodarczej, pewności prawa, proporcjonalności, domniemania niewinności, czy milczącej zgody.

Pierwsza to wolność dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, czyli realizacja postulatu, „co nie jest zabronione jest dozwolone”, do tej pory mimo zapewnieÅ„ kolejnych rzÄ…dów, byÅ‚o generalnie odwrotnie, stÄ…d ogromna ilość różnego rodzaju pozwoleÅ„ i koncesji na prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej.

Druga to zasada „pewnoÅ›ci prawa” szczególnie ważna, jeżeli chodzi o przepisy podatkowe, jeżeli w danym stanie prawnym przedsiÄ™biorca mógÅ‚ np. skorzystać z jakiÅ› preferencji podatkowych i z nich skorzystaÅ‚, to zmiany w prawie w tym zakresie mogÄ… dotyczyć tylko przyszÅ‚oÅ›ci, prawo nie może natomiast dziaÅ‚ać wstecz.

Kolejna to „zasada proporcjonalnoÅ›ci” (np. w przypadku przekroczenia prawa kara proporcjonalna do tego przekroczenia, przykÅ‚adem rażącej nieproporcjonalnoÅ›ci byÅ‚a kara za wyciÄ™cie 1 drzewa naÅ‚ożona przez marszaÅ‚ka woj. łódzkiego w wysokoÅ›ci 175 tysiÄ™cy zÅ‚otych), czy też zasada „domniemania niewinnoÅ›ci” w odniesieniu do przedsiÄ™biorców w różnego rodzaju postÄ™powaniach administracyjnych czy skarbowych.

I wreszcie na koniec niezwykle ważna w tego rodzaju postÄ™powaniach zasada „milczÄ…cej zgody”, polegajÄ…ca na tym, że jeżeli jakiÅ› urzÄ…d ma wydać decyzjÄ™ najdalej w ciÄ…gu 30 czy 60 dni, a w tym okresie jej nie wyda, to przedsiÄ™biorca ma prawo dziaÅ‚ać tak jakby tÄ™ zgodÄ™ otrzymaÅ‚.

W tzw. Konstytucji dla biznesu jest zawartych także kilka interesujących rozwiązań adresowanych do tych, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą, ale boją się skutków stałych obciążeń, które trzeba ponosić już w momencie jej rozpoczęcia.

Pierwsza to dziaÅ‚alność nierejestrowa, a wiÄ™c dziaÅ‚alność na mniejszÄ… skalÄ™ (przychody miesiÄ™czne do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia – a wiÄ™c w 2018 roku nie powinny one być wyższe niż 1050 zÅ‚) nie bÄ™dzie uznawana za dziaÅ‚alność gospodarczÄ… (drobny handel, Å›wiadczenie drobnych usÅ‚ug np. korepetycji).

Druga to ulga na start, czyli zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej, co powinno być zachętą do podejmowania pierwszej działalności gospodarczej (zachowana zostaje zasada tzw. małego ZUS, czyli 50% składka na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 2 lata od rozpoczęcia działalności gospodarczej).

Trzecia to likwidacja numeru REGON, przedsiÄ™biorca w kontaktach z urzÄ™dami bÄ™dzie posÅ‚ugiwaÅ‚ siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie numerem NIP, co wiÄ™cej kontakty urzÄ…d – przedsiÄ™biorca za jego zgodÄ… lub na wniosek, bÄ™dÄ… siÄ™ mogÅ‚y odbywać przez telefon, e-mail albo za pomocÄ… innych Å›rodków komunikacji.

Wreszcie czwarta to utworzenie instytucji rzecznika MaÅ‚ych i Åšrednich przedsiÄ™biorców, który jest planowany, jako organ interwencyjny w sprawach, gdy naruszane sÄ… prawa przedsiÄ™biorców, na jego życzenie instytucja bÄ™dzie zobowiÄ…zana do wydawania „objaÅ›nieÅ„ przepisów”.
Wejście w życie tych i wielu innych tutaj nieomówionych ułatwień dla już funkcjonujących przedsiębiorców, jak i tych, którzy dopiero zamierzają uruchomić swoją działalność gospodarczą, powinno znacząco zmniejszyć zarówno mitręgę biurokratyczną jak i wzmocnić ich pozycję w stosunku do administracji rządowej jak i samorządowej.

autor: Zbigniew Kuźmiuk
Doktor nauk ekonomicznych, wykładowca akademicki, europoseł z ramienia PiS
wPolityce