Dodano: 30.04.18 - 16:32 | Dział: Oko Cyklopa

KALENDARIUM (4)



OKO CYKLOPA

SÅ‚awomir M. Kozak






























Aniutkowi poÅ›wiÄ™cam…


...

SIERPIEŃ

13


Unocal i Delta Oil z Arabii Saudyjskiej podpisujÄ… porozumienie z firmami paÅ„stwowymi Rosji i Turkmenistanu w sprawie budowy rurociÄ…gu z Turkmenistanu, przez Afganistan do Pakistanu. Porozumienie zostaje sfinalizowane w nastÄ™pnym roku (strona internetowa Unocal, 13/08/1996). Gazeta The Boston Herald donosiÅ‚a wówczas: „GłównÄ… postaciÄ… Delta Oil wydaje siÄ™ być Mohammed Hussein al-Amoudi”, a jego interesy zazÄ™biajÄ… siÄ™ z interesami Khalid’a Bin Mahfouz’a. Obaj zostali „partnerami firm amerykaÅ„skich w serii ambitnych przedsiÄ™wzięć w budowie i rozwoju rurociÄ…gów w centralnej i poÅ‚udniowej Azji” (Boston Herald, 10/12/2001). Obaj również trafiÄ… później na tajnÄ… listÄ™ ONZ osób finansujÄ…cych Al. KaidÄ™.

WRZESIEŃ

27


Talibowie zdobywajÄ… Kabul (AP, 19/08/2002). WÅ‚adza nad Afganistanem przechodzi w ich rÄ™ce. ZwyciÄ™stwo Talibów ma swoje źródÅ‚o w bezpoÅ›rednim wsparciu wojskowym pakistaÅ„skiego ISI (New York Times, 08/12/2001). Unocal ma nadziejÄ™, że Talibowie ustabilizujÄ… sytuacjÄ™ w Afganistanie i umożliwiÄ… budowÄ™ rurociÄ…gów. W rzeczywistoÅ›ci „wstÄ™pne porozumienie zostaÅ‚o osiÄ…gniÄ™te na dÅ‚ugo przed upadkiem Kabulu … Przedstawiciele biznesu naftowego twierdzÄ…, że marzenie o zabezpieczeniu rur biegnÄ…cych przez Afganistan jest głównym powodem, dla którego Pakistan, bliski wspólnik USA, tak bardzo wspiera Talibów, a Ameryka milczÄ…co przyzwala na podbój Afganistanu” (Telegraph, 11/10/1996).

PAŹDZIERNIK

11


The Telegraph publikuje ciekawy artykuÅ‚ o polityce naftowej w Afganistanie. „Poza sporami plemiennymi, które poraniÅ‚y Afganistan, jest on jednym z najwiÄ™kszych skarbów XXI wieku, bajecznym rezerwuarem energii Azji Centralnej” Jeden z tamtejszych dyplomatów twierdzi, że „pokÅ‚ady regionu sÄ… ogromne. Sam Kazachstan ma prawdopodobnie wiÄ™ksze zÅ‚oża ropy niż Arabia Saudyjska. Turkmenistan ma piÄ…te pod wzglÄ™dem wielkoÅ›ci zÅ‚oża ropy na Å›wiecie” (Telegraph, 11/10/1996).


1997


Hiszpańska gazeta EL Mundo donosi, że w 1997 lub 1998 roku Atta studiował, według informacji uzyskanych od kilku profesorów, na Wyższej Szkole Medycznej w Walencji. Niektórzy z nich są biegłymi sądowymi. Twierdzą, że pamiętają jego twarz i prawdopodobnie studiował on również w miejscowości Tarragona (El Mundo, 30/09/2001). To podważa oficjalną wersję, jakoby Atta w tych latach studiował w Hamburgu. Z drugiej strony jest to kolejny przykład pobytu domniemanego zamachowca w dwóch różnych miejscach w jednym czasie.

KWIECIEŃ

24


PrzesyÅ‚ka z substancjÄ… opisanÄ…, jako wÄ…glik, dociera do kwatery głównej loży B’nai B’rith w Waszyngtonie. Wyboru tej loży dokonano prawdopodobnie w celu rzucenia podejrzeÅ„ na arabskich terrorystów, już raz budynek ten byÅ‚ obiektem ataku islamskiego zamachowca. PrzesyÅ‚ka nie zawieraÅ‚a wÄ…glika, a bacillus cereus, bakteriÄ™ bÄ™dÄ…cÄ… dalekÄ… kuzynkÄ… wÄ…glika, używanÄ… przez Departament Obrony USA. Jeszcze w lipcu 2002 przedstawiciele loży nie byli w tej sprawie indagowani przez FBI.

CZERWIEC

3


Projekt Nowego Wieku Ameryki (PNAC), ideologia neokonserwatystów, sformuÅ‚owana wiosnÄ… 1997 roku, okreÅ›la podstawowe zasady: „uformować nowy wiek w taki sposób, aby sprzyjaÅ‚ amerykaÅ„skim interesom”, prowadzić „politykÄ™ zagranicznÄ… promujÄ…cÄ… amerykaÅ„skie dążenia zewnÄ™trzne” pozwalajÄ…cÄ… innym „zaakceptować wyjÄ…tkowÄ… rolÄ™ Ameryki w ochronie i poszerzaniu miÄ™dzynarodowego porzÄ…dku sprzyjajÄ…cemu naszemu bezpieczeÅ„stwu, pomyÅ›lnoÅ›ci i zasadom”. (PNAC Principles, 03/06/1997). Te zasady sÄ… istotÄ… rzeczy, bo okreÅ›liÅ‚a je grupa ludzi „bÄ™dÄ…cych dziÅ› w najbliższym otoczeniu Bush’a.” (Guardian, 26/02/2003).

SIERPIEŃ

CIA powołuje tajną grupę zadaniową do monitorowania polityki Azji Centralnej i pilnowania jej stanu. Agenci CIA, doskonale wyszkoleni i często występujący w charakterze inżynierów naftowych, podróżują po całej południowej Rosji, Azerbejdżanie, Kazachstanie i Turkmenistanie szukając złóż ropy (Time, 04/05/1998).

PAŹDZIERNIK

ByÅ‚y Doradca BezpieczeÅ„stwa Narodowego, Zbigniew BrzeziÅ„ski publikuje książkÄ™, w której przedstawia kontynent Euroazji, jako klucz do wÅ‚adzy Å›wiatowej, a AzjÄ™ centralnÄ…, z jej ogromnymi zasobami ropy, jako klucz do dominacji w Euroazji. OÅ›wiadcza również, że dla utrzymania przez USA Å›wiatowego prymatu należy powstrzymać wszelkich możliwych przeciwników od kontrolowania tego regionu. Zauważa, że „Nastawienie amerykaÅ„skiego spoÅ‚eczeÅ„stwa w sprawie zewnÄ™trznego oddziaÅ‚ywania amerykaÅ„skiej siÅ‚y byÅ‚o dużo bardziej ambiwalentne. SpoÅ‚eczeÅ„stwo bardziej popieraÅ‚o amerykaÅ„skie zaangażowanie w II WojnÄ™ ÅšwiatowÄ… z powodu szoku, jaki powstaÅ‚ po japoÅ„skim uderzeniu na Pearl Harbor.” Dalej pisze, że z powodu powszechnej niechÄ™ci do amerykaÅ„skiego ekspansjonizmu, ambicje dotyczÄ…ce strategii wobec Azji Centralnej nie bÄ™dÄ… mogÅ‚y być zrealizowane „z wyjÄ…tkiem sytuacji prawdziwie masowego i szeroko pojÄ™tego uÅ›wiadomienia bezpoÅ›redniego zewnÄ™trznego zagrożenia.” (Wielka szachownica: AmerykaÅ„ski prymat i jego imperatywy geostrategiczne, Zbigniew BrzeziÅ„ski, 10/97).

27

Halliburton, spółka w której Dyrektorem Generalnym jest późniejszy wiceprezydent Cheney, informuje o nowym kontrakcie na prowadzenie obsÅ‚ugi technicznej i odwiertów w Turkmenistanie, kraju w Azji Centralnej. OÅ›wiadczenie prasowe wspomina również, że „Halliburton prowadziÅ‚a szereg prac w Turkmenistanie na przestrzeni ostatnich piÄ™ciu lat.” Tego samego dnia powstaje konsorcjum majÄ…ce budować rurociÄ…g przez Afganistan. Zostaje nazwane CentGas, a dwoma głównymi wspólnikami zostajÄ… firmy Unocal i Delta Oil z Arabii Saudyjskiej. (Konferencja prasowa Halliburton, 27/10/97).

LISTOPAD

26


Biuletyn przemysłowy donosi, że Arabia Saudyjska zarzuciła plany ogłoszenia przetargu na budowę wartej 2 miliardy USD elektrowni w pobliżu Mekki i zdecydowała o zaangażowaniu w to przedsięwzięcie rządu. Co ciekawe, jedną z ofert złożyło konsorcjum, w skład którego weszły: Enron, Saudi Bin Laden Group (zarządzane przez rodzinę Osamy) i włoska Ansaldo Energia. (Alexander Gas and Oil Connections, 22/01/98).

GRUDZIEŃ

4


Przedstawiciele Talibów zostajÄ… zaproszeni do teksaÅ„skiej siedziby głównej firmy Unocal, aby negocjować ich poparcie dla rurociÄ…gu. PrzyszÅ‚y prezydent George W. Bush jest w tym czasie gubernatorem Teksasu. Talibowie obiecujÄ… przychylić siÄ™ do wartego 2 miliardy interesu, warunkujÄ…c to jednak oficjalnÄ… akceptacjÄ… ich rzÄ…du przez rzÄ…d USA. SpotykajÄ… siÄ™ z przedstawicielami rzÄ…du, a Telegraph pisze „rzÄ…d USA, który w przeszÅ‚oÅ›ci piÄ™tnowaÅ‚ politykÄ™ Talibów wobec kobiet i dzieci, jako „nikczemnÄ…” wykazuje chęć sfinalizowania lukratywnego kontraktu.” Regionalny korespondent BBC mówi „propozycja budowy rurociÄ…gu przez Afganistan jest częściÄ… miÄ™dzynarodowych staraÅ„ dla uzyskania profitów poprzez wykorzystanie bogatych złóż Morza Kaspijskiego.” (BBC, 04/12/97; Telegraph, 14/12/97).

14

Unocal wynajmuje Uniwersytet Nebraski w celu przeszkolenia 400 afgańskich nauczycieli, elektryków, stolarzy i monterów rurociągów, by wykorzystać ich przy budowie rurociągu w Afganistanie. 150 osób rozpoczyna naukę. (Telegraph, 14/12/98).


CDN