Dodano: 08.05.18 - 18:22 | Dział: Oko Cyklopa

KALENDARIUM (5)



OKO CYKLOPA

SÅ‚awomir M. Kozak






























Aniutkowi poÅ›wiÄ™cam…


...

1998

AmerykaÅ„ski muzuÅ‚manin nazwiskiem Aukai Collins, bÄ™dÄ…cy w latach 1996-1999 informatorem FBI, przekazuje cykliczne dane na temat spoÅ‚ecznoÅ›ci muzuÅ‚maÅ„skiej w Phoenix, w Arizonie. Przez 6 miesiÄ™cy w 1998 roku spotyka siÄ™ z przyszÅ‚ym porywaczem Hani Hanjour, w czasie kiedy ten ostatni uczÄ™szcza na lekcje latania (AP, 24/05/2002). Collins nie podejrzewa Hanjour’a o nic zÅ‚ego, jednak zastanawia go fakt, że sztuki latania uczy siÄ™ dużo wiÄ™ksza grupa Arabów i dzieli siÄ™ swymi obawami z FBI (Fox News, 24/05/2002). Twierdzi, że w owym czasie FBI miaÅ‚o peÅ‚nÄ… wiedzÄ™ na temat Hanjour’a, znaÅ‚o jego adres, numer telefonu, wiedziaÅ‚o jakim porusza siÄ™ samochodem. DziÅ› FBI stanowczo zaprzecza, jakoby miaÅ‚o jakÄ…kolwiek wiedzÄ™ na temat Hanjour’a przed 9/11. JednoczeÅ›nie Biuro potwierdza pracÄ™ Collins’a dla FBI (ABC News, 23/05/2002). Collins uważa, że Hanjour w niczym nie przypominaÅ‚ ekstremisty, nie byÅ‚ szczególnie religijny, fanatyzm religijny w ogóle nie wchodziÅ‚ w grÄ™. Z pewnoÅ›ciÄ… nie byÅ‚ czÅ‚onkiem, nie tylko Al. Kaida’y, ale żadnej innej muzuÅ‚maÅ„skiej organizacji. MaÅ‚o tego, zdaniem Collins’a Hanjour nie potrafiÅ‚ nawet przeliterować sÅ‚owa „jihad” po arabsku (My Jihad: The True Story of an American Mujahid’s Amazing Journey from Usama Bin Laden’s Training Camps to Counterterrorosm with the FBI and CIA, Aukai Collins, str. 248, 6/2002).

POCZÄ„TEK ROKU

Bill Richardson, ambasador amerykaÅ„ski przy ONZ, spotyka siÄ™ z przedstawicielami Talibów w Kabulu (wszystkie tego typu spotkania sÄ… w sensie prawnym nielegalne, ponieważ rzÄ…d USA oficjalnie pozostaje w stosunkach dyplomatycznych z rzÄ…dem, który nie uznaje Talibów). Od tej pory przedstawiciele USA nazywajÄ… projekt rurociÄ…gu „bajecznÄ… okazjÄ…”, a motywacji dodaje im „wizja obejÅ›cia Iranu, który zaproponowaÅ‚ alternatywnÄ… drogÄ™ dla rurociÄ…gu.” (Boston Globe, 20/09/01).

1998 – 2000

Porywacze Atta i Marwan Alshehhi mieszkajÄ… od czasu do czasu w Mabalacat, na Filipinach, w hotelu Woodland Resort. UczÄ… siÄ™ latać w szkole lotniczej nieopodal. FilipiÅ„scy i amerykaÅ„scy Å›ledczy nie znaleźli Å›ladów ich bytnoÅ›ci w tym mieÅ›cie, jednak mieszkaÅ„cy pamiÄ™tajÄ… ich doskonale. MówiÄ…, że widywano ich pijÄ…cych alkohol, bawiÄ…cych siÄ™ z lokalnymi kobietami i spotykajÄ…cych siÄ™ z innymi Arabami, z których wiÄ™kszość zniknęła krótko przed 9/11. Atta i Marwan używali życia, organizowali huczne imprezy na basenie, wlewajÄ…c w siebie duże iloÅ›ci Johnnie Walker’a. Niektórzy pamiÄ™tajÄ…, że tego z czarnÄ… naklejkÄ…. WiÄ™kszość z ich goÅ›ci uczÄ™szczaÅ‚o do tej samej lotniczej szkoÅ‚y (Manila Times, 02/10/2001; International Herald Tribune, 05/10/2001; AP, 28/09/2001). Kilka razy pojawili siÄ™ też inni Arabowie, okreÅ›leni potem mianem porywaczy, wÅ›ród nich domniemany „mózg” operacji – Khalid Shaikh Mohammed. WedÅ‚ug rzÄ…dowej wersji wydarzeÅ„, Atta i Alshehhi mieszkali w tym czasie w Hamburgu, w Niemczech. Atta przygotowywać siÄ™ miaÅ‚ w tym okresie do pracy magisterskiej, którÄ… obroniÅ‚ ponoć pod koniec 1999 roku (Australian Broadcasting Corp., 12/11/2001).

LUTY
12

Wiceprzewodniczący Unocal, John J. Maresca, będący później ambasadorem w Afganistanie, zeznaje przed Izbą Reprezentantów, że dopóki zjednoczony rząd istnieje w Afganistanie, dopóty rurociąg transafgański nie zostanie zbudowany. Dodaje, że rurociąg ten może dać 20 procent całych zasobów ropy spoza układu OPEC, do roku 2010. (Zeznanie przed Komisją Stosunków Międzynarodowych Izby, 12/02/98).

KWIECIEŃ

Osama Basnan, Saudyjczyk mieszkajÄ…cy w Kalifornii podobno pisze list do ksiÄ™cia Bandar’a Bin Siltan’a i jego żony księżnej Haifa’y bin Faisal. Prosi w nim o finansowe wsparcie dla oczekujÄ…cej na operacjÄ™ tarczycy żony. Ambasada saudyjska przesyÅ‚a mu 15 000 USD na opÅ‚acenie szpitala. Jednak w rejestrze szpitala uniwersyteckiego z San Diego nie ma danych potwierdzajÄ…cych operacjÄ™ żony Basnan’a (Los Angeles Times, 24/11/2002). Basnan zostanie później oskarżony o wykorzystanie tych pieniÄ™dzy dla finansowego wsparcia dwóch porywaczy przybyÅ‚ych do San Diego pod koniec 1999 roku.

CZERWIEC

Porozumienie firmy Enron na wydobycie gazu z rzÄ…dem Uzbekistanu nie zostaje prolongowane. Enron zamyka tamtejsze przedstawicielstwo. Powodem „niepowodzenia flagowego projektu Enronu” jest brak możliwoÅ›ci wydobywania gazu z tego regionu. Produkcja Uzbekistanu jest niewielka i tylko 10 procent wydobycia eksportowane jest do innych krajów, tylko w regionie. NadziejÄ… byÅ‚o poprowadzenie rury przez Afganistan, ale „Uzbekistan jest bardzo zaniepokojony rosnÄ…cÄ… siÅ‚Ä… Talibów i ich potencjalym uderzeniem w stabilizacjÄ™ Uzbekistanu, mogÄ…c sprawić dalszÄ… z nimi współpracÄ™ nieprawdopodobnÄ….” Rozważana jest budowa rurociÄ…gu wartego 12 miliardów USD przez Chiny, jednak nie ma możliwoÅ›ci jego ukoÅ„czenia wczeÅ›niej niż pod koniec nastÄ™pnej dekady. (Alexander’s Gas And Oil Connections, 12/10/1998).

23

Późniejszy wiceprezydent Cheney, pracujÄ…cy dla firmy energetycznej Halliburton oÅ›wiadcza: „Nie wyobrażam sobie by kiedyÅ› jeszcze pojawiÅ‚ siÄ™ tak nagle, tak ważny dla nas region, jak kaspijski (…). Morze Kaspijskie to Azja Centralna (Chicago Tribune, 10/08/2000).

SIERPIEŃ

Raport CIA ostrzega przed możliwoÅ›ciÄ… zamachu arabskich terrorystów na WTC za pomocÄ… uprowadzonego poza USA samolotu. FBI i CIA nie traktujÄ… tych doniesieÅ„ poważnie. Późniejsze informacje wywiadu wskazujÄ… na powiÄ…zania owych zamachowców z Al. Kaida’Ä… (New York Times, 18/09/2002; Senacka Komisja Wywiadu, 18/09/2002). Rzecznik FBI powiedziaÅ‚ później, że raport nie zostaÅ‚ zignorowany, jednak dokÅ‚adne sprawdzenie informacji nie potwierdziÅ‚o powiÄ…zaÅ„ grupy z Al. Kaida’Ä… (Washington Post, 19/09/2002). DzieÅ„ wczeÅ›niej prasa informowaÅ‚a, że takie zwiÄ…zki istniejÄ… (New York Times, 18/09/2002).

7

Zamach terrorystyczny na ambasadę USA w Kenii i Tanzanii. Bomba w Nairobi zabija 213 osób, włączając w to 12 Amerykanów, raniąc ponad 4500 ludzi. Bomba w Dar es Salaam zabija 11 i rani 85. Winą obarczona zostaje Al Kaida (PBS Frontline, 2001).

9

Stolica Sojuszu Północnego w Afganistanie, Mazar-i-Sharif zostaje zajÄ™ta przez Talibów. Odgrywa w tym dużą rolÄ™ militarne wsparcie pakistaÅ„skiego ISI (New York Times, 08/12/2001). ZwyciÄ™stwo daje Talibom kontrolÄ™ 90% powierzchni kraju, wÅ‚Ä…czajÄ…c w to rurociÄ…g na caÅ‚ej dÅ‚ugoÅ›ci. CentGas, konsorcjum stojÄ…ce za ewentualnym transportem gazu jest „gotowe do rozmów. Jego głównymi partnerami jest amerykaÅ„ska firma naftowa Unocal i Delta Oil z Arabii Saudyjskiej. Ponadto Hyundai z Korei PoÅ‚udniowej, dwie spółki japoÅ„skie, konsorcjum pakistaÅ„skie i rzÄ…d turkmeÅ„ski.” Jednak rurociÄ…g nie może być finansowany zanim nowy rzÄ…d nie zostanie oficjalnie uznany. „ŹródÅ‚a dyplomatyczne informujÄ…, że ofensywa Talibów zostaÅ‚a przygotowana wÅ‚aÅ›ciwie i rozsÄ…dnie przeprowadzona na dwa miesiÄ…ce przed kolejnym spotkaniem ONZ”, które zdecyduje, czy rzÄ…d zostanie uznany. (Telegraph, 13/08/1998).

WRZESIEŃ
20


Mamdouh Mahmud Salim, terrorysta Al. Kaida’y ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, podejrzewany o udziaÅ‚ w zamachu bombowym w 1998 roku na ambasadÄ™ USA, zostaje aresztowany pod Monachium w Niemczech (PBS Newshour, 30/09/1998). Åšledczy wskazujÄ… na niego, jako „prawÄ… rÄ™kÄ™ Bin Laden’a” odwiedzajÄ…cÄ… wówczas komórki Al. Kaida’y w Niemczech (New York Times, 29/09/2001). Jednak FBI nie wykorzystaÅ‚a wiedzy pozyskanej wówczas od Salima na temat organizacji, koncentrujÄ…c siÄ™ tylko na sprawie ataku na ambasadÄ™. Pod koniec roku dochodzeniowcy niemieccy wiedzieli już, że Salim posiada konto w jednym z banków w Hamburgu (New York Times, 29/09/2001). Kosygnatariuszem rachunku okazaÅ‚ siÄ™ być Mamoun Darkazanli, którego numer telefonu Salim zapisaÅ‚ w swoim telefonie (Chicago Tribune, 17/11/2002). Niemcy podejrzewali Darkazanli’ego już od 1996 roku o pranie brudnych pieniÄ™dzy. Przy okazji aresztowano również byÅ‚ego osobistego sekretarza Bin Laden’a, podejrzewanego o zamach na ambasadÄ™, Wadih’a El-Hage. CzÅ‚owiek ten otwieraÅ‚ firmy majÄ…ce być przykrywkami dla dziaÅ‚alnoÅ›ci Al Kaida’y. JednÄ… z nich zarejestrowano na adres Darkazanli’ego (Chicago Tribune, 17/11/2002). W notatniku El-Hage znaleziono także numer telefonu Darkazanli’ego, jak również numer konta w Deutschebank (CNN, 16/10/2001). BazujÄ…c na tych materiaÅ‚ach Å›ledczy wystÄ…pili do prokuratury z oficjalnÄ… proÅ›bÄ… o otwarcie dochodzenia przeciw Darkazanli’emu. PostÄ™powanie wszczÄ™to po usilnym naleganiu wÅ‚adz amerykaÅ„skich, chociaż wÅ‚adze niemieckie poczÄ…tkowo odrzuciÅ‚y wniosek (AFP, 28/10/2001; New York Times, 18/01/2003). Niemcy mieli wówczas odkryć powiÄ…zania Salim’a z Mohammed’em Haydar Zammar’em, znanym ekstremistÄ… (New York Times, 18/01/2003).

PAŹDZIERNIK
8


FAA wydaje pierwsze z trzech ostrzeżeÅ„ skierowane do linii lotniczych i lotnisk. Mówi w nim o „dużym stopniu czujnoÅ›ci”, jaki powinien być wykazany wobec zagrożeÅ„ dla lotnictwa cywilnego USA ze strony Al Kaida’y. W szczególnoÅ›ci przestrzega przed możliwoÅ›ciÄ… uprowadzenia samolotu, w którymÅ› z głównych portów lotniczych na wschodzie USA. Wszystkie trzy ostrzeżenia pojawiajÄ… siÄ™ pod koniec 1998 roku, na dÅ‚ugo przed 9/11 (Boston Globe, 26/05/2002). Ostrzeżenia te stojÄ… w zaskakujÄ…cej sprzecznoÅ›ci z późniejszym twierdzeniem wÅ‚adz o braku jakiejkolwiek wiedzy na temat możliwych zamachów lub porwaÅ„ przed 9/11.

CDN