Dodano: 07.07.18 - 23:53 | Dział: Zakamarki historii

Ludobójstwo na Wołyniu





Obchody 75 rocznicy Zbrodni Wołyńskiej, której ofiarami stało się ok. 100 tys. Polaków, rozpoczną się w niedzielę 8 lipca. Rocznica związana jest z wydarzeniami z 11 i 12 lipca 1943 r., kiedy UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu.

Akcja UPA z 11 i 12 lipca 1943 r. byÅ‚a kulminacjÄ… trwajÄ…cej już od poczÄ…tku 1943 r. fali mordowania i wypÄ™dzania Polaków z ich domostw, w wyniku której na WoÅ‚yniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków. Sprawcami Zbrodni WoÅ‚yÅ„skiej byÅ‚y Organizacja UkraiÅ„skich Nacjonalistów - frakcja Stepana Bandery, podporzÄ…dkowana jej UkraiÅ„ska PowstaÅ„cza Armia oraz ludność ukraiÅ„ska uczestniczÄ…ca w mordach swoich polskich sÄ…siadów. OUN-UPA nazywaÅ‚a swoje dziaÅ‚ania „antypolskÄ… akcjÄ…”. To okreÅ›lenie ukrywaÅ‚o zamiar, jakim byÅ‚o wymordowanie i wypÄ™dzenie Polaków.

Pierwszy masowy mord na ludności polskiej na Wołyniu został dokonany 9 lutego 1943 r. przez oddział Ukraińskiej Armii Powstańczej, który zamordował 173 Polaków we wsi Parośla I w powiecie sarneńskim.

Wpływ na nasilenie się fali zbrodni miało porzucenie w marcu i kwietniu 1943 roku przez policjantów ukraińskich służby na rzecz Niemiec i przejście w szeregi UPA. Wielu z tych policjantów brało wcześniej udział w zagładzie Żydów. Jednej z największych zbrodni ukraińscy nacjonaliści dokonali w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku; UPA spaliła osadę Janowa Dolina i zamordowała ok. 600 Polaków.

Szczególne nasilenie zbrodni nastąpiło w lipcu 1943 roku. Zamordowano wówczas ok. 10-11 tys. Polaków. 11 i 12 lipca UPA dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim. Wykorzystano fakt gromadzenia się w niedzielę 11 lipca ludzi w kościołach. Doszło do mordów w świątyniach m.in. w Porycku (dziś Pawliwka) i Kisielinie. Około 50 kościołów katolickich na Wołyniu zostało spalonych i zburzonych. 16 lipca 1943 r. oddziały UPA we wsi i w majątku Pułhany (pow. Horochów) zamordowały około 120 Polaków, a w Kupowalcach (pow. Horochów) około 150.

Zbrodnie na Polakach dokonywane były niejednokrotnie z niebywałym okrucieństwem, palono żywcem, wrzucano do studni, używano siekier i wideł, wymyślnie torturowano ofiary przed śmiercią a także gwałcono kobiety.

Ogółem zbrodni na Polakach dokonano w 1865 miejscach na Wołyniu. Największych masakr dokonano w Woli Ostrowieckiej, gdzie zamordowanych zostało 628 Polaków, w kolonii Gaj - 600, w Ostrówkach - 521, Kołodnie - 516.

UPA atakowała bazy samoobrony polskiej na Wołyniu, w których chroniła się ludność, m. in. Przebraże, gdzie uratowało się ok. 10 tys. Polaków. Tylko część baz samoobrony przetrwała. Pomocy bazom samoobrony udzielała partyzantka sowiecka, a także żołnierze węgierscy sprzedając amunicję. Były przypadki pozyskiwania broni od Niemców. Polacy szukali ratunku uciekając do miast i miasteczek kontrolowanych przez wojsko niemieckie. Wielu z nich zostało wywiezionych na roboty przymusowe do Niemiec. Niewielkie szanse na przeżycie mieli ci, którzy na własną rękę opuszczali bazy samoobrony. Np. 16 lipca 1943 r. oddziały UPA wymordowały co najmniej 155, być może nawet 600 Polaków, którzy opuścili Hutę Stepańską (pow. Kostopol), ośrodek polskiej samoobrony.

Określenie Zbrodnia Wołyńska dotyczy nie tylko masowych mordów dokonanych na terenach Wołynia, czyli byłego województwa wołyńskiego, ale także w województwach: lwowskim, tarnopolskim i stanisławowskim (Galicja Wschodnia), a także w województwach: lubelskim i poleskim.

UPA, kierowana przez Romana Szuchewycza „Tarasa CzuprynkÄ™”, rozpoczęła „antypolskÄ… akcjÄ™” w Galicji Wschodniej w kwietniu 1944 roku. MiaÅ‚a ona być w zaÅ‚ożeniu nie tak drastyczna, jak ta przeprowadzona na WoÅ‚yniu. Zamierzano zmusić Polaków do opuszczenia domów pod groźbÄ… Å›mierci. W przypadku odmowy mieli być zabijani tylko mężczyźni. W praktyce czÄ™sto dochodziÅ‚o do zbrodni na wszystkich mieszkaÅ„cach. Masowych mordów dokonano m. in. w Podkamieniu (100-150 zabitych), BryÅ„cach Zagórnych (100-145 ofiar) Berezowicy MaÅ‚ej (130-135 ofiar). W zbrodniach oprócz UPA wziÄ™li udziaÅ‚ ukraiÅ„scy żoÅ‚nierze, ochotnicy do dywizji SS „Galizien” (Huta Pieniacka, 600-900 zabitych).

Z rÄ…k nacjonalistów ukraiÅ„skich ginęły także rodziny polsko-ukraiÅ„skie, UkraiÅ„cy odmawiajÄ…cy wziÄ™cia udziaÅ‚u w zbrodniczej akcji oraz ratujÄ…cy Polaków. „Kresowa KsiÄ™ga Sprawiedliwych” (wyd. IPN) opracowana przez Romualda NiedzielkÄ™ podaje, że UkraiÅ„cy uratowali 2527 Polaków. Za tÄ™ pomoc 384 UkraiÅ„ców zapÅ‚aciÅ‚o życiem.

Według szacunków polskich historyków ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tys. Polaków. 40-60 tys. zginęło na Wołyniu, 20-40 tys. w Galicji Wschodniej, co najmniej 4 tys. na terenie dzisiejszej Polski. Terror UPA spowodował, że setki tysięcy Polaków opuściły swoje domy, uciekając do centralnej Polski. Zbrodnia Wołyńska spowodowała polski odwet, w wyniku którego zginęło ok 10-12 tys. Ukraińców, w tym 3-5 tys. na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, przy czym część ofiar zginęła z rąk UPA, za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do sprawców rzezi.

W opinii znawcy problematyki polsko-ukraiÅ„skiej, historyka prof. Grzegorza Motyki „choć akcja antypolska byÅ‚a czystkÄ… etnicznÄ…, to jednoczeÅ›nie speÅ‚nia ona definicjÄ™ ludobójstwa”. Celem byÅ‚o bowiem zniszczenie na WoÅ‚yniu w caÅ‚oÅ›ci, a na innych terenach w części, polskiej grupy etnicznej.

W 2016 r. Sejm ustanowiÅ‚ 11 lipca Narodowym Dniem PamiÄ™ci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraiÅ„skich nacjonalistów na obywatelach II RP. Sejm - gÅ‚osi uchwaÅ‚a - oddaje hoÅ‚d „wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraiÅ„skich nacjonalistów”.

W niedzielę prezydent Andrzej Duda uda się na Ukrainę, aby wziąć udział w obchodach 75. rocznicy zbrodni wołyńskiej. Prezydent jedzie na Ukrainę na zaproszenie metropolity łuckiego biskupa Witalija Skomarowskiego, weźmie m.in. udział we mszy świętej w katedrze łuckiej. Wcześniej, w piątek - jak poinformował Instytut Pamięci Narodowej w Kijowie - własne obchody poświęcone 75. rocznicy konfliktu ukraińsko-polskiego na Wołyniu zorganizowały władze Ukrainy.
wkt/PAP

DODATEK HISTORYCZNY wPolityce