Dodano: 08.07.18 - 10:29 | Dział: Krótko, celnie i na temat...

Sztuka i sztuczki


Szanowni Państwo!

Każda rewolucja ma to do siebie, że niszczy wszystko, co na drodze, a ta kulturalna nie jest żadnym wyjątkiem. Zawsze chodzi o to samo, czyli wyrównanie do najniższego poziomu. Ale co później? Nie wystarczy glebę zaorać i czekać, co na niej samo wyrośnie. Samoistnie wyrosną tylko chwasty, z którymi mamy obecnie do czynienia. A może to nie rewolucji, a żartowi na przykład, zawdzięczamy współczesne malarstwo? Nurtuje mnie przewrotne podejrzenie, że Picasso po prostu próbował zakpić sobie ze snobów, którzy tego nie zrozumieli i tak narodził się Kubizm.

Wcześniej artyści też, co prawda, nie zawsze, prześcigali się w kunszcie naśladowania natury, ale zniekształcenia, jakich się dopuszczali, miały na celu uwypuklenie takich cech obiektu, które mogłyby zostać niezauważone przez widza. Miało to też wymiar praktyczny. Albumy przyrodnicze preferowały rysunek, nawet już po wynalezieniu fotografii. Uważano bowiem i słusznie, że fotografia nie jest w stanie wydobyć tego, co najbardziej charakterystyczne dla rozpoznania rośliny, czy zwierzęcia.

Za sztukami wizualnymi zeszmacenie podchwycili poeci, zrywajÄ…c ze starymi kanonami takimi jak: rym, rytm, sens, a zwÅ‚aszcza piÄ™kno. Obrazu, czy tomiku poezji można nie kupić, ale czy można zrezygnować z teatru? Jak ważny jest on dla czÅ‚owieka, wystarczy zaobserwować reakcje maÅ‚ego dziecka. Nic nie jest w stanie tak przykuć jego uwagi, jak teatrzyk. Z wiekiem ta fascynacja wcale nie mija. A skoro tak, to może da siÄ™ wcisnąć każdy „artystyczny” gniot? Prywatne teatry, za paÅ„stwowe pieniÄ…dze, mogÄ… sobie pozwolić na „antysztukÄ™” w najczystszym wydaniu i najgorszym guÅ›cie.

Zdawać by siÄ™ mogÅ‚o zatem, że Teatr Telewizji też powinien podążać tÄ… drogÄ…. Byle nudziarz może przecież z Szekspira zrobić gÅ‚upka. Takie widowiska powstajÄ… nie tyle w oparciu o dobre dramaty, co wbrew nim, jak ostatnio oglÄ…dane „Pożegnanie”. Dygat pewnie przewraca siÄ™ w grobie.

Na szczęście, zdarzajÄ… siÄ™ też chlubne niespodzianki, do których niewÄ…tpliwie należy zaliczyć „Listy z Rosji” – spektakl WawrzyÅ„ca Kostrzewskiego na podstawie książki Astolphe’a de Custine’a.

Ot, taka kulturalna ciekawostka!

Małgorzata Todd
www.mtodd.pl
Lub http://sklep.mtodd.pl

.....................................................................................................
.....................................................................................................


MaÅ‚gorzata Todd zaprasza na Å‚amy kolejnego wydania KABARETU INTERNETOWEGO, gdzie możecie PaÅ„stwo przeczytać i obejrzeć caÅ‚ość. A jest to wielka uczta dla ducha i kompendium wiedzy z wielu dziedzin życia, nie tylko POLITYKI: Apele, Petycje, Audiobooki, Ciekawe filmy na You Tube, GoÅ›cinne wystÄ™py, KÄ…cik Muzyczny, ZauÅ‚ek Sztuki, OgÅ‚oszenia ITD…

7 lipca 2018 r. | Nr 25/2018 (366)