Dodano: 05.08.18 - 13:40 | Dział: Głos Polonii

Z miejscowości Lublin w Wisconsi





„O Panie, któryÅ› jest na niebie
wyciągnij sprawiedliwą dłoń
wołamy z wszystkich stron do Ciebie
o polski dach i polskÄ… broÅ„ (…)

Popłynęły słowa pieśni po zielonych drzewach do domów mieszkańców miejscowości Lublin w Wiscansin w niedzielę przed południem 29 lipca 2018 r., na Mszy św. odprawionej przez ks. Zbigniewa Tolagę w języku polskim i angielskim.
Pogoda jak nad Wisłą bez wilgoci ze słońcem na chabrowym niebie. W pawilonie gdzie odbywała się Msza św. z okazji 100 lecia Odzyskania Niepodległości Polski z inicjatywy Chrisa Kulińskiego i innych Polaków na emigracji. Wioska Lublin 2016 roku obchodziła swoje 100 lecie założenia.

Do Lublina w Wiscansin trzeba jechać pięć godzin przez zielone pejzaże, z soczystÄ… trawÄ…, kukurydzÄ… i poroÅ›niÄ™tymi drzewami. Przeurocze widoki przypominajÄ…ce PolskÄ™, jak siÄ™ jedzie trasÄ… A4 od Tarnowa do Krakowa, ale również przypominajÄ…ce „Roztocze Lubelskie”. Może dlatego Polacy osiedlili siÄ™ w Wiscansen, nazywajÄ…c miejscowość Lublin, bowiem klimat bliźniaczo podobny do polskiego, soczysta zieleÅ„ owiniÄ™ta spokojem. O Lublinie w Wiscansin można powiedzieć, że zatrzymaÅ‚ siÄ™ tu czas w XIX wieku. MieszkaÅ„cy uÅ›miechniÄ™ci i życzliwi, nie spieszÄ… siÄ™ jak my w Chicago.

Ze źródeÅ‚ dowiadujemy siÄ™, że Lublin to wioska w hrabstwie Taylor w stanie Wisconsin, w Stanach Zjednoczonych Ameryki. PoÅ‚ożona u źródeÅ‚ rzeki Eau Claire, bÄ™dÄ…cej dopÅ‚ywem rzeki Chippewa, uchodzÄ…cej do Missisipi. Wioska zajmuje powierzchniÄ™ 3,9 km² (1,5 mi²). WedÅ‚ug spisu z 2011 roku miejscowość liczy 118 osób żyjÄ…cych w 59 gospodarstwach domowych. Osoby te stanowiÄ… 32 rodziny.
To wÅ‚aÅ›nie w tym Lublinie w dniach 27 - 29 lipca odbyÅ‚y siÄ™ uroczystoÅ›ci z okazji 100 lecia odzyskania niepodlegÅ‚oÅ›ci przez PolskÄ™. Teatr „Rzepicha” wybraÅ‚ siÄ™ na tÄ™ piÄ™knÄ… uroczystość z dożynkowym chlebem i wieÅ„cem z kÅ‚osów pszenicy z MatkÄ… BoskÄ… w Å›rodku, z programem ludowym i patriotycznym.

„Rzepicha” nie mogÅ‚a jechać w peÅ‚nym skÅ‚adzie, toteż kilka miÅ‚ych paÅ„ i panów z KZL zasiliÅ‚o nas swoimi gÅ‚osami, z wiceprezesem Romanem Winiarczykiem.
W sobotÄ™ sÅ‚uchaliÅ›my polek w wykonaniu tamtejszej kapeli zÅ‚ożonej z mężczyzn pochodzenia polskiego, grajÄ…cych w skÅ‚adzie: akordeon guzikowy, trÄ…bka, perkusja i Å›piewajÄ…cych po polsku, przeważajÄ…ce melodie „MaÅ‚ego WÅ‚adzia”.

Wieczorem Chris przygotowaÅ‚ ognisko, na które przybyÅ‚ konsul RP z Chicago pan Piotr Semeniuk z żonÄ…, córkÄ… i synem ( pochodzi z Lubelszczyzny). Wszyscy Å›piewali patriotyczne i ludowe pieÅ›ni do dźwiÄ™ków kapeli w skÅ‚adzie: Jan Kieta, ZdzisÅ‚aw KÅ‚osowski i StanisÅ‚aw Kret, Å›piew prowadzili czÅ‚onkowie „Rzepichy”: Katarzyna Rydzewska, Jola Kulikowska, Jadwiga i Leon Szparkowscy, Krystyna Kret, Kazimierz SzymaÅ„ski, Krzysztof WÄ…sik, autorka relacji. ByÅ‚y kieÅ‚baski na patyku jak za dobrych mÅ‚odzieÅ„czych lat nad WisÅ‚Ä…. Kiedy sÅ‚oÅ„ce poÅ‚ożyÅ‚o zÅ‚otÄ…, zmÄ™czonÄ… gÅ‚owÄ™ za horyzontem, odbyÅ‚y siÄ™ pokazy ogni ze wspaniaÅ‚ymi efektami.

W niedzielę rano o godz.9:30 w pawilonie obok kościoła odbyła się Msza św. na którą przywieziono sztandary; Klub Ziemi Lubelskiej i Klub Pjawian z prezeską Władysławą Nowosad i jej mężem Leszkiem z Chicago.
Czytania w polskim i angielskim jÄ™zyku, oprawa muzyczno-wokalna miejscowa kapela polkowa i teatr „Rzepicha”, który wykonaÅ‚ pieÅ›ni: Modlitwa, Serdeczna Matko. LiczÄ™ na Ciebie Ojcze, Czarna Madonna, na zakoÅ„czenie Boże coÅ› PolskÄ™.

Po Mszy zostaÅ‚ zaprezentowany program artystyczny przygotowany przez teatr „Rzepicha”, z obrazkiem dożynkowym, wrÄ™czajÄ…c chleb panu Chrisowi KuliÅ„skiemu, który podzieliÅ‚ pomiÄ™dzy zebranych, oraz wspomniany wieniec dożynkowy. Program skÅ‚adaÅ‚ siÄ™ z dwóch części, pierwsza dożynkowa ze staropolskimi pieÅ›niami i oracjami do chleba, i wieÅ„ca, z wierszami miÄ™dzy innymi;
„PrzysiÄ™gali Polsce chÅ‚opi,
strzec Jej Ziemi i wolności
i kajdany hańby stopić ,
kraj przywrócić do godności
Na przysiędze z krwi jest pieczęć
krew z Racławic, Radzymina
i krew sierpnia
za dziesięciu, milion stanie
do ostatka tchnienia
Polska musi stać chłopami
Przysięgaliśmy na krew braci
Judasz jeno śluby łamie
Chłop swe życie pierwej straci
Ci co żywią, Ci co bronią
Będą chlebem dzielić Naród
Spracowaną twardą dłonią.



ZaÅ› w drugiej części znalazÅ‚y siÄ™ pieÅ›ni patriotyczne, miÄ™dzy innymi; piÅ‚sudczyków, uÅ‚aÅ„skie jak; (Jak dÅ‚ugo na Wawelu, Pierwsza Brygada, MaszerujÄ… Strzelcy, Raduje siÄ™ serce, UÅ‚ani, uÅ‚ani, Przybyli uÅ‚ani, Tam na bÅ‚oniu, Bywaj dziewczÄ™ zdrowe, koÅ„czÄ…c pieÅ›niÄ… „Marsz Polonia „. O godzinie trzynastej ulicami Lublina przeszÅ‚a parada. CzÅ‚onkowie KZL w strojach lubelskich z transparentem, „Rzepicha” na rydwanie z kapelÄ… i Å›piewem. Pan konsul Piotr Semeniuk, senatorzy organizatorzy, prezes ZKP Jan Kopeć z żonÄ…, na czele pochodu, a potem na koniach piÄ™knie ubrane dziewczÄ™ta i mężczyźni, motocykliÅ›ci i królowe na kilku rydwanach z różnych dziedzin życia tut. mieszkaÅ„ców i wiele wiÄ™cej, przemaszerowali i przejechali ulicÄ… obok czoÅ‚gu i Å›wieżo posadzonego biaÅ‚ego dÄ™bu na 100 lecie odzyskania niepodlegÅ‚oÅ›ci Polski.

O godz. 15 odbyÅ‚a siÄ™ uroczystość przysypania ziemiÄ… drzewa (BiaÅ‚ego dÄ™bu), w której uczestniczyli i przemawiali organizatorzy i goÅ›cie zaproszeni przy Å›wieżo posadzonym drzewie, wspominajÄ…c I wojnÄ™ Å›wiatowÄ…, z sytuacjÄ… przyczyniajÄ…cÄ… siÄ™ do odzyskania niepodlegÅ‚oÅ›ci. Przemawiali przyjaciele Chrisa KuliÅ„skiego ( Weteran Vietnamu ) poprzedni senator David Zien z laska, Senator Jerry ( Jerzy ) Petrowski ( 29th Senate District ), Representant ( James Edming ) Rep. 87 Assembly, DistrictRepresentant Ken ( Kenneth Skowronski ) Rep. 82 Assembly District – Milwaukee, Former President ( Polish Heritage Alliance ) of Milwaukee. Na wózku najstarszy weteran drugiej wojny Edward Abramowicz i jego wnuk Alex Kulesa nazwisko ( Kulesza ). To Jego brat zginÄ…Å‚ we wojnie (Dom Weteranów nosi nazwÄ™ Abramowicz / Kaczmarczyk Lublin, American Legion Post 547. Na zakoÅ„czenie uroczystoÅ›ci modlitwÄ™ odmówiÅ‚ ksiÄ…dz: Bob z Illinois. Warto pojechać do Lublina w Wiscansin, aby na wÅ‚asne oczy zobaczyć i odczuć żyjÄ…cÄ… tu jeszcze wÅ›ród polskiej emigracji pamięć o utraconej Ojczyźnie.
Kończąc pragnę podziękować Władysławie i Leszkowi Nowosad, Kazimierzowi Szymańskiemu, dzięki którym mogliśmy pojechać na tę wspaniałą uroczystość, polskości, ponieważ zawieźli nas swoimi samochodami.

Alina Szymczyk
Foto; archiwum