Dodano: 16.09.18 - 10:06 | Dział: Śladami naszych przodków

Sztolnia Czarnego PstrÄ…ga


Perełka w Tarnowskich Górach

Sztolnia Czarnego PstrÄ…ga, to 600-metrowy fragment GÅ‚Ä™bokiej Sztolni noszÄ…cej nazwÄ™ „Fryderyk” (Tiefer Friedrichsstollen). Jest to najdÅ‚uższa sztolnia w rejonie Tarnowskich Gór, należącej do zaÅ‚ożonej w 1784 roku królewskiej kopalni rudy oÅ‚owiowo-srebrowej. W miejscu tym wiele wycieczek miaÅ‚o możliwość ujrzenia ducha dawnego górnika lub mogÅ‚o też usÅ‚yszeć rżenie pracujÄ…cych tu koni. Raz po raz unoszÄ…ca siÄ™ nad zwiedzajÄ…cymi mgÅ‚a, jest Å›wiadectwem nadprzyrodzonej obecnoÅ›ci dawnych pracowników kopalni srebra.

Novum w kopalni


W roku 1784, pojawiÅ‚a siÄ™ konieczność stworzenia nowego, bardziej wydajnego systemu odprowadzania wód z podziemi kopalni srebra, który zastÄ…piÅ‚by istniejÄ…ce kieraty konne. PodjÄ™to zatem decyzjÄ™ o wybudowaniu nowej sztolni odwadniajÄ…cej kopalniÄ™, jednoczeÅ›nie zarzucajÄ…c plany odbudowy istniejÄ…cej dawniej sztolni „Krakowskiej”, wedÅ‚ug projektu górmistrzów Thürnagela i Eislebena. BudowÄ™ sztolni zaplanowano na 15 lat, a jej chodnik o dÅ‚ugoÅ›ci niemal 4570 metrów miaÅ‚ siÄ™gać po istniejÄ…cy już szyb „Adolph” na terenie stacji wodociÄ…gowej. SztolniÄ™ tÄ™, rozpoczÄ™to zatem drążyć 21 kwietnia 1821 roku. PoczÄ…tkowo zbudowano tak zwany roznos oraz wylot ujÄ™ty w ozdobny klasycystyczny portal z piaskowca, na którego tympanonie umieszczono metalowÄ… tablicÄ™ z inskrypcjÄ… TIEFE / FRIEDRICH-STOLLN oraz wyryto rok rozpoczÄ™cia budowy i zamieszczono tam godÅ‚o górnicze. PowstaÅ‚ również przy okazji, pierwszy murowany odcinek chodnika głównego.

Kolejne innowacje

Chodnik o dÅ‚ugoÅ›ci 4568 metrów, drążono jednoczeÅ›nie wraz z wykopanymi w linii przebiegu sztolni szybikami. Dla celów wentylacji przodków zgÅ‚Ä™biono wzdÅ‚uż trasy sztolni 25 dodatkowych szybików, zaÅ› istniejÄ…cy szyb „Adolph” znacznie pogÅ‚Ä™biono. Dwa nowe szyby byÅ‚y pomocnicze i sÅ‚użyÅ‚y do transportu materiałów oraz wydobycia urobionej w chodniku srebrnej skaÅ‚y. Na dwóch kolejnych zainstalowano natomiast maszyny parowe o Å›rednicach cylindrów 40 cali i 24 cale. Jedynie trzem szybom nadano nazwy. ByÅ‚y to szyby: „Glückhilf” (pol. „Pomoc Szczęściu”), „Zwischen” (pol. „PoÅ›redni”) i „Kummer” (pol. „Zmartwienie”). PozostaÅ‚e szyby zwane byÅ‚y Å›wietlikami (Lichtschächte). UjÅ›cie części podziemnej wspomnianej sztolni, ujÄ™to klasycystycznÄ… bramÄ…, murowanÄ… z bloków piaskowych. zaÅ› jej roznos po 889 metrach Å‚Ä…czy siÄ™ z rzekÄ… Drama. Drążenie chodnika postÄ™powaÅ‚o w tempie 3-4 metrów na tydzieÅ„. Ostatecznie sztolniÄ™ oddano do użytku w dniu 15 lipca 1834 roku. UroczystoÅ›ci odbyÅ‚y siÄ™ u jej wylotu, a także w pobliżu szybu „Adolph” i byÅ‚y poÅ‚Ä…czone z jubileuszem 50-lecia kopalni „Fryderyk.

Dziś jest to cudowne miejsce do zwiedzania. Oczywiście czyni się to łodziami, z panem przewodnikiem, który snuje ciekawe opowieści o tym pełnym tajemnic miejscu, które skupiało niegdyś rzesze pracujących przy wydobyciu srebra ludzi.

Ewa Michałowska - Walkiewicz