Dodano: 28.12.18 - 23:04 | Dział: Interwencje

Niemcy muszą przeprosić (Aktualizacja)





W myśl wyroku sądu ZDF i Ufa Fiction ma umieścić przeprosiny w TVP1 w czasie antenowym adekwatnym do czasu wyświetlania serialu oraz na niemieckich kanałach telewizyjnych, w których serial był emitowany.

Dzisiaj w SÄ…dzie OkrÄ™gowym w Krakowie zapadÅ‚ wyrok w procesie przeciwko producentom serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”. SÄ…d orzekÅ‚ o winie ZDF i UFA Fiction – producentów serialu.

Proces wytoczył Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz kpt. Zbigniew Radłowski, żołnierz AK oraz uczestnik m.in. Powstania Warszawskiego, więzień niemieckiego obozu Auschwitz, jeniec Stalagu X B Sandbostel, po wojnie skazany przez Sowietów za szpiegostwo.

Proces cywilny rozpoczął się 18 lipca 2016 roku. Ostatnia rozprawa odbyła się 18 grudnia b.r.
W myśl wyroku sądu ZDF i Ufa Fiction ma umieścić przeprosiny w TVP1 w czasie antenowym adekwatnym do czasu wyświetlania serialu oraz na niemieckich kanałach telewizyjnych, w których serial był emitowany. Ponadto stosowne przeprosiny mają się ukazać na stronach internetowych www.zdf.de i http://www.ufa-fiction.de w widocznym miejscu przez okres 3 miesięcy, w terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się wyroku. Dodatkowo, zgodnie z żądaniami strony powodowej, pozwani zostają zobowiązani do uiszczenia kwoty 20.000 zł tytułem zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych na rzecz kpt Z. Radłowskiego.

Zdaniem Macieja Świrskiego, prezesa Reduta Dobrego Imienia sam proces i jego przebieg jasno wskazują, że Polacy sprzeciwiają się niemieckiej polityce historycznej, której wyrazem jest ten film.

- Jest to forma imperializmu kulturowego, który ma na celu zmianÄ™ Å›wiadomoÅ›ci Å›wiata na temat niemieckich zbrodni popeÅ‚nionych w trakcie II wojny Å›wiatowej. Cieszymy siÄ™, że prawda zatryumfowaÅ‚a, jesteÅ›my wdziÄ™czni sÄ…dowi za obiektywne podejÅ›cie do sprawy. Szkoda tylko, że to tak dÅ‚ugo trwaÅ‚o, ale wynikaÅ‚o to gÅ‚ownie z obstrukcji strony niemieckiej – podkreÅ›la Maciej Åšwirski, prezes Reduty Dobrego Imienia.

Przypomnijmy, że caÅ‚y serial w bardzo specyficzny, negatywny sposób pokazuje ArmiÄ™ KrajowÄ… i jej żoÅ‚nierzy i to we wszystkich scenach, w których pojawia siÄ™ „oddziaÅ‚ AK”. OddziaÅ‚ pokazany jako część Armii Krajowej sprawia wrażenie bandy rabunkowej utworzonej z kryminalistów, poubieranych w półcywilne, półwojskowe niby-mundury. Wszyscy czÅ‚onkowie tego oddziaÅ‚u ziejÄ… nienawiÅ›ciÄ… do Å»ydów. BiorÄ…c pod uwagÄ™ ich zachowanie, sÄ… oni po prostu grupÄ… bandytów, zamaskowanymi częściowo mundurami i noszonymi w filmie biaÅ‚o-czerwonymi opaskami z dużymi literami AK.

Działania prawne przeciwko producentom prowadziła kancelaria Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy z Krakowa.

Reduta Dobrego Imienia monitorowała i wspierała proces.

Poniżej zamieszczamy film z ogłoszenia wyroku oraz wzruszające oświadczenie końcowe Kapitana Zbigniewa Radłowskiego.





Reduta Dobrego Imienia


.........................................................
29.12.2018

Skandal! Niemiecka stacja ZDF zapowiada odwoÅ‚anie od wyroku sÄ…du ws. filmu „Nasze matki, nasi ojcowie”

Niemiecka telewizja ZDF zapowiedziaÅ‚a odwoÅ‚anie siÄ™ od wyroku krakowskiego sÄ…du okrÄ™gowego ws. serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”. Wyrokiem sÄ…du stacja telewizyjna miaÅ‚a zamieÅ›cić przeprosiny za kÅ‚amliwe ukazanie żoÅ‚nierzy AK (w filmie zostali oni ukazani jako antysemici i nacjonaliÅ›ci).

„ZDF żaÅ‚uje, że krakowski sÄ…d okrÄ™gowy nie uwzglÄ™dniÅ‚ w wyroku wystarczajÄ…co wolnoÅ›ci sztuki” – przekazaÅ‚a agencja dpa. „Gdy tylko wyrok ukaże siÄ™ na piÅ›mie, ZDF zbada uzasadnienie i podejmie Å›rodki prawne przeciw decyzji” – dodano w komunikacie.

SÄ…d OkrÄ™gowy w Krakowie orzekÅ‚ w piÄ…tek, że ZDF i UFA Fiction, producenci serialu, majÄ… opublikować przeprosiny, w których treÅ›ci bÄ™dzie stwierdzenie, że film „Nasze matki, nasi ojcowie” „zawiera w swej treÅ›ci nieuprawnione sugestie dotyczÄ…ce rzekomego współdziaÅ‚ania Armii Krajowej w przeprowadzeniu Holokaustu” i że „nieuprawiona jest też sugestia, że wszyscy żoÅ‚nierze AK reprezentowali postawy antysemickie i nacjonalistyczne”.

Pozew przeciwko twórcom filmu złożyli w 2013 r. żołnierz Armii Krajowej i więzień Auschwitz kpt. Zbigniew Radłowski oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

Dodatkowo stacje UFA Fiction oraz ZDF mają solidarnie zapłacić na rzecz 94-letniego żołnierza AK i byłego więźnia Auschwitz Zbigniewa Radłowskiego 20 tys. zł.

TV Republika