Dodano: 18.01.19 - 20:12 | Dział: Godne uwagi

Ordo Iuris pomaga rodzicom





Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział wprowadzenie w stołecznych szkołach programu walki z tzw. mową nienawiści. Poważne wątpliwości budzą opublikowane w Internecie materiały, które mają być wykorzystywane podczas zajęć na ten temat. Określają one bowiem dyskryminowane grupy społeczne na podstawie kryteriów ideologicznych. Stwierdza się w nich, że dyskryminacja miałaby dotyczyć zwykle m.in. feministek, czy osób prowadzących homoseksualny styl życia. W materiałach zabrakło jednocześnie miejsca dla innych grup takich jak rodziny wielodzietne czy osoby ubogie. Instytut Ordo Iuris przygotował oświadczenie dla rodziców, którzy nie wyrażają zgody na uczestnictwo ich dzieci w tych zajęciach.

POBIERZ OÅšWIADCZENIE

Decyzja RafaÅ‚a Trzaskowskiego rodzi szereg wÄ…tpliwoÅ›ci, zwiÄ…zanych przede wszystkim z samym pojÄ™ciem „mowy nienawiÅ›ci”. Ordo Iuris przypomina, że pojÄ™cie to ma charakter niejasny i nieprecyzyjny, a opiera siÄ™ na skrajnie subiektywnych ocenach i uczuciach poszczególnych osób. W praktyce za „mowÄ™ nienawiÅ›ci” uznaje siÄ™ zwykle wyrażanie przekonaÅ„ konserwatywnych. Jest ono w ten sposób blokowane przez liberalnych aktywistów, traktujÄ…cych koncepcjÄ™ „mowy nienawiÅ›ci” jako wyjÄ…tkowo przydatne narzÄ™dzie cenzurowania niewygodnych poglÄ…dów pod pozorem szlachetnej troski o sÅ‚abszych. Charakterystyczne dla tej koncepcji jest to, że utożsamia ona merytoryczne wypowiedzi z niechÄ™ciÄ… lub „fobiÄ…” wobec arbitralnie, ideologicznie wskazanych grup. Co prawda, elementarny szacunek dla bliźniego oraz kultura komunikacji i prowadzenia dyskusji sÄ… konieczne, to jednak posÅ‚ugiwanie siÄ™ pojÄ™ciem „mowy nienawiÅ›ci” nie przybliża do tego celu.

„Termin »mowa nienawiÅ›ci« interpretowany jest przez niektóre Å›rodowiska w tak szeroki sposób, że obejmuje swym zakresem także rzeczowe, racjonalne i uprawnione w demokratycznym spoÅ‚eczeÅ„stwie wypowiedzi, w tym krytykÄ™ politycznych postulatów m.in. subkultur i grup definiujÄ…cych siÄ™ w oparciu o takie pojÄ™cia jak tożsamość seksualna lub tożsamość pÅ‚ciowa” – zaznaczyÅ‚ mec. RafaÅ‚ DorosiÅ„ski, Koordynator ZespoÅ‚u Analitycznego Ordo Iuris.

Obok wspomnianych wÄ…tpliwoÅ›ci, Instytut Ordo Iuris wskazuje także na zastrzeżenia natury proceduralnej. Zgodnie z art. 57 ust. 4 Prawa oÅ›wiatowego, prezydent miasta nie może we wÅ‚adczy sposób nakazywać szkoÅ‚om okreÅ›lonego dziaÅ‚ania w sprawach dydaktyczno–wychowawczych. Może jedynie wystÄ…pić do dyrektorów z wnioskiem, na który dyrektor powinien odpowiedzieć w ciÄ…gu czternastu dni. WÄ…tpliwoÅ›ci budzi zatem komunikat zamieszczony na oficjalnej stronie UrzÄ™du m.st. Warszawy gÅ‚oszÄ…cy iż „w warszawskich szkoÅ‚ach jeszcze przed feriami, podczas godzin wychowawczych nauczyciele razem z uczniami bÄ™dÄ… rozmawiać o tym, jak przeciwdziaÅ‚ać mowie nienawiÅ›ci”, który w poÅ‚Ä…czeniu z doniesieniami medialnymi wskazuje na wÅ‚adczÄ… interwencjÄ™ organu nadzorczego w dziaÅ‚alność dydaktyczno-wychowawczÄ… szkoÅ‚y. Tego rodzaju praktykÄ™ należy ocenić jako prawnie wysoce wÄ…tpliwÄ…, jeÅ›li nie wrÄ™cz Å‚amiÄ…cÄ… prawo.

W zwiÄ…zku z tym Instytut Ordo Iuris przygotowaÅ‚ rodzicielskie oÅ›wiadczenie wychowawcze. SkÅ‚adajÄ…c je w szkole (u wychowawcy klasy lub w dyrekcji), rodzice mogÄ… zastrzec, że udziaÅ‚ dziecka w opisanych wyżej zajÄ™ciach bÄ™dzie możliwy tylko i wyÅ‚Ä…cznie po wyrażeniu przez nich pisemnej zgody. W przypadku gdy szkoÅ‚a odmówiÅ‚aby przyjÄ™cia oÅ›wiadczenia lub w inny sposób negowaÅ‚a prawa rodziców, Instytut oferuje pomoc prawnÄ… (kontakt pod adresem – biuro@ordoiuris.pl).

Analiza warszawskiego programu dotyczącego tzw. mowy nienawiści zostanie zaprezentowana podczas briefingu prasowego 24 stycznia.

Instytut Ordo Iuris