Dodano: 30.01.19 - 15:28 | Dział: WPiS

Nowy Numer WPiS 1/2019 już do nabycia


Zapraszamy do lektury pierwszego w tym roku numeru miesiÄ™cznika spoÅ‚eczno-kulturalnego „Wpis”. Styczniowy numer przynosi wiele ciekawych i aktualnych tekstów. Piszemy m.in. o reformie szkolnictwa wyższego, wadach paÅ„stwa opiekuÅ„czego, wojnie handlowej USA – Chiny i polityce zagranicznej Polski. Nie brakuje tematów historycznych: setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego, sylwetek StanisÅ‚awa Moniuszki i Kazimierza WierzyÅ„skiego czy wreszcie pojedynkowych zwyczajów w II Rzeczypospolitej. W bloku tekstów religijnych piszemy o RóżaÅ„cu i Tygodniku Rodzin Katolickich „ŹródÅ‚o”. Styczniowy „Wpis” to prawie 100 stron ciekawej lektury.

W bieżącym numerze:

● „Narodowe faÅ‚szowanie rzeczywistoÅ›ci” – Leszek Sosnowski pisze kulturze Å›mierci i mowie nienawiÅ›ci w mediach i polityce.
● „Odrodzenie moralne i religijne drogÄ… do odzyskania niepodlegÅ‚oÅ›ci” – tekst wykÅ‚adu historyka prof. Krzysztofa Ożoga wygÅ‚oszonego w krakowskim Akademickim Klubie Obywatelskim.
● „’Straszny dwór’, czyli utwór ku pokrzepieniu serc” – z okazji Roku StanisÅ‚awa Moniuszki przypominamy jego sylwetkÄ™ i muzyczny dorobek.
● „Na trupach II wojny Å›wiatowej zbudowali przeÅ›wiadczenie o prawie do narzucania innym wÅ‚asnej woli” – artykuÅ‚ o niemieckiej polityce wobec Polski i innych krajów.
● „Pięć Prawd Polaków aktualne również dzisiaj” – rozmowa z Tadeuszem Szczyrbakiem, prezesem Rodziny RodÅ‚a-WrocÅ‚aw, o kultywowaniu dorobku przedwojennego ZwiÄ…zku Polaków w Niemczech.
● „Potrzebujemy partnerów w Å›wiecie, nie tylko w Europie” – prof. Andrzej Nowak o kierunkach współczesnej polskiej polityki zagranicznej.
● „Powstanie Wielkopolskie. Wygrane przez żoÅ‚nierzy, uratowane przez polityków” – w setnÄ… rocznicÄ™ zbrojnego wystÄ…pienia wielkopolan przypominamy jego przebieg i skutki.
● „Ingerencja ministerstwa w swobodÄ™ badaÅ„ naukowych!” – rozmowa z prof. Wojciechem Polakiem z Uniwersytetu MikoÅ‚aja Kopernika w Toruniu, o wprowadzanej przez ministra Gowina reformie szkół wyższych.
● „Czy paÅ„stwo opiekuÅ„cze szkodzi obywatelom?” – prof. MichaÅ‚ Wojciechowski pisze o szkodliwoÅ›ci paÅ„stwa opiekuÅ„czego dla obywateli, którym odbiera siÄ™ pieniÄ…dze i swobodÄ™.
● „Kulisy wojny handlowej USA vs. Chiny” – prof. Artur ÅšliwiÅ„ski o wzmagajÄ…cej siÄ™ rywalizacji ekonomicznej dwóch Å›wiatowych potÄ™g.
● „Dla SB wszystko mogÅ‚o posÅ‚użyć dla szantażu lub werbunku” – Bohdan Urbankowski o współpracy peerelowskich literatów z bezpiekÄ… i poetyce pisanych przez nich donosów.
● „PrzesÅ‚anie Å›w. Jana PawÅ‚a II jest dla nas zobowiÄ…zaniem” – rozmowa z redaktorem Tygodnika Rodzin Katolickich „ŹródÅ‚o” Adamem Kisielem.
● „Józef PiÅ‚sudski – przewodnik na szlaku do wolnej Polski” – artykuÅ‚ o wystawie „NiepodlegÅ‚ość. Wokół myÅ›li historycznej Józefa PiÅ‚sudskiego” prezentowanej w Muzeum Narodowym w Krakowie.
● „Pojedynki w II Rzeczypospolitej, czyli współrzÄ™dne sÄ…downictwo honorowe” – tekst o pojedynkowych zwyczajach w przedwojennej Polsce.
● „Kazimierz WierzyÅ„ski. Najlepszy sportowiec wÅ›ród poetów” – autor „Historii sportu” Krzysztof Szujecki przedstawia sylwetkÄ™ poety i dziennikarza Kazimierza WierzyÅ„skiego i jego zwiÄ…zki ze sportem.
● „Jego raj to byÅ‚ gabinet wypeÅ‚niony książkami z możliwoÅ›ciÄ… pracy” – rozmowa z JulitÄ… Maciejewicz-RyÅ›, wnuczkÄ… przedwojennego wicepremiera i ministra skarbu, budowniczego Gdyni, Eugeniusza Kwiatkowskiego.
● „Ostatni filomata spÄ™dziÅ‚ na Syberii ćwierć wieku na zesÅ‚aniu” – kolejny tekst o zesÅ‚aÅ„czych losach wileÅ„skich filomatów i filaretów. Tym razem bohaterem jest Adolf Januszkiewicz.
● „Drabina do nieba” – CzesÅ‚aw Ryszka pisze o historii i znaczeniu modlitwy różaÅ„cowej.
● „Ubodzy sÄ… w sercu Boga, czyli dziaÅ‚anie przez miÅ‚ość” – artykuÅ‚ o istniejÄ…cym w podkrakowskiej Skawinie Åšrodowiskowym Domu Samopomocy i jego podopiecznych.
● „Åšwiato–podglÄ…d” – przeglÄ…d wiadomoÅ›ci z różnych stron Å›wiata ominiÄ™tych przez media, a w nim m.in. Marsz dla Å»ycia w Waszyngtonie, islamski terror w Tajlandii, a w Oksfordzie chcÄ… zwolnić profesora katolika.
● Krzyżówka z nagrodami
A ponadto: nowe książki wydawnictwa BiaÅ‚y Kruk, formularz prenumeraty „Wpisu” na bieżący rok oraz wiersz Leszka DÅ‚ugosza.

WPiS