Dodano: 15.06.19 - 15:15 | Dział: Śladami naszych przodków

ZwiedzajÄ…c wyjÄ…tkowÄ… wystawÄ™


Lata okupacji hitlerowskiej w mieście Skarżysko- Kamienna

Nasza Redakcja, była zaproszona do Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku- Kamiennej, aby zobaczyć wystawę, nawiązującą do lat okupacji miasta. Aby zgłębić tematykę wspomnianej wystawy, należy wrócić się do lat założenia Skarżyska. Tak więc, miasto Skarżysko-Kamienna, położone jest w centralnej Polsce, nad rzeką Kamienną oraz jej dopływami Kamionką, Bernatką i Oleśnicą. Leży ono na pograniczu Płaskowyżu Suchedniowskiego i Garbu Gielniowskiego, czyli jednym słowem na północnym obrzeżu Gór Świętokrzyskich.

Dokonania przodków


MówiÄ…c o historii tego miasta, nie sposób nie wspomnieć o dokonaniach naszych przodków, które poÅ‚ożyÅ‚y solidny grunt w jego rozwój. Dzieje Kamiennej, jako osady majÄ… swój poczÄ…tek w wiekach Å›rednich, kiedy to osada ta stanowiÅ‚a wÅ‚asność jednego z książąt dzielnicowych. WiÄ™kszego znaczenia osada Kamienna nabraÅ‚a dopiero z chwilÄ…, gdy w 1885 roku nastÄ…piÅ‚o uroczyste uruchomienie linii kolejowej iwanogrodzko-dÄ…browskiej, która w Kamiennej rozgaÅ‚Ä™ziaÅ‚a siÄ™ na wschód do Ostrowca i Bodzechowa, a na zachód do Koluszek. Zbudowano w zwiÄ…zku z tym stacjÄ™ kolejowÄ… II klasy, podczas gdy Kielce i Radom miaÅ‚y stacje klasy III. Stacja nosiÅ‚a poczÄ…tkowo nazwÄ™ „Bzin", choć zlokalizowana byÅ‚a ona na terytorium Kamiennej. Gdy nastÄ…piÅ‚a okupacja hitlerowska ziem skarżyskich, główne posterunki niemieckie usytuowane byÅ‚y wÅ‚aÅ›nie blisko kolei.

Państwowa Fabryka Amunicji

Bzin, jako dzielnica miasta, zapisaÅ‚a siÄ™ w kartach historii Skarżyska poprzez usytuowanie na jej terenie fabryki żelaza z wielkim piecem i fryszerkÄ…. W roku 1922 centralne wÅ‚adze paÅ„stwowe zadecydowaÅ‚y o wybudowaniu w Skarżysku-Kamiennej wielkiego zakÅ‚adu zbrojeniowego o nazwie „PaÅ„stwowa Fabryka Amunicji”. Rok 1924 to okres uruchomienia tej fabryki, której rozwój Å›ciÅ›le Å‚Ä…czyÅ‚ siÄ™ przez dziesiÄ™ciolecia z rozwojem miasta i miaÅ‚ istotny wpÅ‚yw na jego gospodarkÄ™. CaÅ‚y kompleks zbrojeniowy obejmowaÅ‚ oprócz wspomnianej Fabryki Amunicji, WytwórniÄ™ WÄ™gla Aktywowanego i ZakÅ‚ad Chemiczny zwany potocznie ElaboracjÄ…, zajmujÄ…cy siÄ™ napeÅ‚nianiem nabojów i pocisków wojskowych. W latach okupacji niemieckiej, Skarżysko byÅ‚o jednym z głównych w kraju źródeÅ‚ zaopatrzenia w broÅ„ i amunicjÄ™ żoÅ‚nierzy Polski Podziemnej, a zwÅ‚aszcza okolicznych oddziałów partyzanckich, którymi dowodzili miÄ™dzy innymi Ponury, Nurt i Szary. Gdy Niemcy przejÄ™li dyrektywÄ™ nad wspomnianÄ… fabrykÄ…, cale zaopatrzenie Niemców w broÅ„, wychodziÅ‚o wÅ‚aÅ›nie ze Skarżyska.

Organizacja Orła Białego

Jak czytamy w zapiskach historycznych wielu naocznych Å›wiadków wojennych zdarzeÅ„, w skarżyskim mieszkaniu na ulicy KoÅ›ciuszki, należącym do dentystki pani GÄ…siewiczowej, zbierali siÄ™ emisariusze z krakowskich oddziałów sabotażowo – konspiracyjnych Organizacji OrÅ‚a BiaÅ‚ego. W ten sposób, powstaÅ‚a skarżyska filia tego ugrupowania, która podejmowaÅ‚a Å›miaÅ‚e dziaÅ‚ania zbrojne, kierowane przeciwko okupantowi. Niestety już w pierwszych dniach lutego 1940 roku, radomski oddziaÅ‚ Gestapo dokonaÅ‚ pierwszych aresztowaÅ„ czÅ‚onków wspomnianej organizacji, która od tego czasu, swoje ruchy konspiracyjne, skonsolidowaÅ‚a ze skarżyskim harcerstwem. W ciÄ…gu kilku miesiÄ™cy Niemcy zdekonspirowali tajne ugrupowania sabotażowe i w dzielnicy Bór rozstrzelano okoÅ‚o 360 czÅ‚onków. Aby z tym faktem, nie umarÅ‚ duch narodu polskiego, w Skarżysku powoÅ‚ano inne współdziaÅ‚ajÄ…ce ze sobÄ… organizacje konspiracyjne. Do takich grup konspiracyjno - dywersyjnych należaÅ‚a też, grupa Muszkieterzy, Komenda ObroÅ„ców Polski, Narodowa Organizacja Wojskowa i Polska NiepodlegÅ‚a.

Już w roku 1940

W dniu 16 lutego aresztowano burmistrza miasta pana Tadkowskiego i jego zastępcę pana Maciejewskiego. Zostali oni rozstrzelani w Radomiu. W dniu 29 czerwca dokonano w Skarżysku największego masowego mordu na Kielecczyźnie. Rozstrzelano w lesie na Brzasku 760 osób, sabotażujących na niekorzyść niemieckiego wroga.

Rok 1941

Powstaje w Skarżysku obóz pracy przy zakÅ‚adach „Hasag” (PFA). Obóz pochÅ‚onÄ…Å‚ okoÅ‚o 35 000 istnieÅ„ ludzkich. 20.05 powstanie getta żydowskiego (ponad 3 tys. osób). W ZEORK-u powstaje placówka Armii Krajowej.

1942

Z inicjatywy Ignacego Narbutta na terenie Skarżyska powstaje oddział Gwardii Ludowej, ale działał krótko i zostaje rozbity przez Niemców pod Zalezianką.
WÅ‚adze hitlerowskie adaptowaÅ‚y budynek liceum SÅ‚owackiego dla potrzeb szpitala wojskowego. W dniu 18 czerwca przywieziono z aresztu ze Starachowic 22 osoby podejrzane o przynależność do AK i rozstrzelano je na Baranowskiej Górze. W odwecie w koÅ„cu roku grupa Armii Krajowej wykonuje wyrok na kilku hitlerowcach w kasynie przy hotelu fabryki „Hasag”. Od tego roku skarżyska organizacja Armii Krajowej stanowiÅ‚a podobwód o kryptonimie „Morwa”. Pierwszym komendantem zostaÅ‚ por. StanisÅ‚aw CiaÅ›. Na poczÄ…tku maja wspomnianego roku, ma miejsce likwidacja getta w Skarżysku. Ludność żydowskÄ… przewieziono do obozu zagÅ‚ady w Treblince, gdzie zostaÅ‚a zagazowana. Po roku 1945 nastÄ™powaÅ‚a sukcesywnie odbudowa przemysÅ‚u poddanego rabunkowej gospodarce niemieckiego wroga, co powoduje dalszy jego rozwój i budowa nowych zakÅ‚adów.

Ewa Michałowska -Walkiewicz