Dodano: 17.08.19 - 18:30 | Dział: Śladami naszych przodków

Polskie stroje ludowe


W mazowieckim Pakosławiu, nasza redakcja uczestniczyła w konferencji, na temat historii strojów ludowych. Konferencję tę prowadził historyk Juliusz Stawowski z Jacentowa Świętokrzyskiego.

W różnych regionach


Stroje ludowe, były używane przez większość Polaków, mieszkających w różnych regionach Polski. Każda polska grupa etnograficzna, charakteryzowała się innym specyficznym dla danego regionu, strojem ludowym. Okres największego rozwoju strojów ludowych, przypada na drugą połowę XIX i początek XX wieku. Wtedy to właśnie miało miejsce uwłaszczenie chłopów i zaznaczył się powolny rozwój gospodarki towarowej. Rozwój przemysłu natomiast, spowodował wzrost zamożności chłopów, co przełożyło się na stosowanie dodatkowych kolorów w ich strojach.

Dwudziestolecie międzywojenne

W okresie międzywojennym, strój ludowy zaczął być traktowany jako odzież odświętna dla chłopów. Wkładano je do kościoła i na liczne nabożeństwa liturgiczne na przykład na Boże Ciało. Noszono je także na wielkie okazje na przykład strojąc się gospodarskie na wesela, a jako ubiór codziennego użytku były używane stroje z płótna lnianego szyte w jednym szarym kolorze. Wygląd stroju uzależniony był od regionu Polski, gdzie powstawał, warunków klimatycznych, typu gospodarki, stosunków społeczno-gospodarczych oraz historii danego regionu. Pomysły na stroje często czerpano ze strojów szlacheckich i mieszczańskich, a przede wszystkim z kroju mundurów wojskowych. Wpływ na wygląd stroju ludowego, miała również moda europejska okresu renesansu czy też późnego baroku. Zdobienie stroju zależało od zamożności chłopstwa i indywidualnych potrzeb właściciela.
Na szeregu wystaw, mogliśmy podziwiać licznie wyeksponowane stroje ludowe z różnych okresów ich noszenia.



Ewa Michałowska- Walkiewicz