Dodano: 19.10.19 - 21:43 | Dział: Śladami naszych przodków

W hołdzie zasłużonym


Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, nazywany jest też Starym Cmentarzem. Usytuowany jest on przy ulicy Kościeliskiej, a założony został w drugiej połowie XIX wieku przez pierwszego proboszcza zakopiańskiego, księdza Józefa Stolarczyka.

Historia cmentarza


Cmentarz ten powstaÅ‚ w 1851 roku, przy istniejÄ…cym już wczeÅ›niej koÅ›ciele pod wezwaniem Å›wiÄ™tego Klemensa. Nazwa cmentarza pochodzi od nazwiska darczyÅ„cy ziemi, na której jest on zlokalizowany, pana Jana PÄ™ksy. W gwarze góralskiej („brzyzek”) oznacza urwisko nad potokiem. BramÄ™ cmentarnÄ… zaprojektowaÅ‚ StanisÅ‚aw Witkiewicz. Po masakrach majÄ…cych miejsce w 1861 roku w Warszawie i Wilnie, dokonanych przez Rosjan na niewinnych Polakach, zakopiaÅ„ska rodzina Homolacsów ufundowaÅ‚a krzyż i tablicÄ™, które stanęły w centrum wspomnianego cmentarza. Napis na tablicy gÅ‚osiÅ‚: Wieczny odpoczynek braciom niewinnie zamordowanym w Warszawie i Wilnie. Rok później starostwo w Nowym Targu nakazaÅ‚o usunąć napis.

PoczÄ…tek dwudziestego stulecia

W 1908 roku założono nowy cmentarz przy ulicy Nowotarskiej. Pod koniec 1931 roku, Stary Cmentarz wpisano do rejestru zabytków i nadano nazwę Cmentarza Zasłużonych. Oznaczało to, że każdy pochówek wymagał od tej pory zgody konserwatora zabytków, a na cmentarzu chowano już tylko ludzi wybitnych i zasłużonych dla Polski, Zakopanego, Tatr i Podhala. Cmentarz otacza kamienny mur, który w latach 50. XX stulecia, został poddany renowacji za sprawą ówczesnego proboszcza, księdza Jana Tobolaka. Dodano wówczas kilkanaście płaskorzeźb oraz napis:
Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć tracą życie. Zakopane pamięta.

Na starym cmentarzu....


Na zakopiaÅ„skim cmentarzu, spoczywajÄ… ludzie niezwykli, artyÅ›ci, ratownicy, politycy, sportowcy. SÄ… tu prochy zmarÅ‚ych pochowanych z dala od ojczyzny i prochy tych, którzy swe życie zwiÄ…zali z Zakopanem. Spoczywa tutaj pierwszy proboszcz zakopiaÅ„ski ks. Józef Stolarczyk, dr Tytus ChaÅ‚ubiÅ„ski, muzyk Jan Krzeptowski SabaÅ‚a, pisarz Kornel MakuszyÅ„ski, artyÅ›ci rzeźbiarze: Antoni Kenar i Antoni RzÄ…sa, StanisÅ‚aw Witkiewicz, WÅ‚adysÅ‚aw Orkan, Karol StryjeÅ„ski, Kazimierz DÅ‚uski i Kazimierz Przerwa- Tetmajer. Ten stary cmentarz to także niezwykÅ‚a „galeria”: Nagrobki stworzone przez WÅ‚adysÅ‚awa Hasiora, Antoniego RzÄ…sÄ™, UrszulÄ™ Kenar czy MichaÅ‚a GÄ…sienicÄ™ Szostaka, sÄ… dzieÅ‚ami sztuki.

Cmentarny kościółek

Drewniany kościółek pod wezwaniem św. Klemensa, znajduje się na placu cmentarnym. Wybudowano go w latach 1847-1851, dzięki ówczesnym właścicielom zakopiańskich dóbr, Klementynie i Edwardowi Homolacsom. Budowę kościółka doprowadził do końca cieśla Sebastian Gąsienica Sobczak. Pierwszą mszę świętą odprawił w nim ksiądz proboszcz Józef Stolarczyk. Zakopiański kościółek jest jednonawowy, z wielobocznie zamkniętym prezbiterium i wieżą. Wewnątrz znajduje się ołtarz główny i dwa ołtarze boczne. Wnętrze świątyni wzbogacili zakopiańscy artyści. Bowiem jest tutaj drewniana krata projektu Antoniego Kenara, antepedia do ołtarzy wykonane przez Karola Kłosowskiego i Marię Bujakową oraz droga krzyżowa autorstwa Eweliny Pęksowej. Ze starego wystroju zachowało się wiele cennych obiektów, takich obraz św. Pawła z przełomu XVIII i XIX wieku.

Od połowy czerwca 2014 roku, pobierana jest przez parafię opłata od zwiedzających cmentarz. Pieniądze przeznaczane są na konserwację obiektów, nadszarpniętych zębem czasu.


Ewa MichaÅ‚owska –Walkiewicz