Dodano: 03.12.19 - 19:12 | Dział: WPiS

WPiS - Numer 11/2019 - Zapraszamy do lektury


Ukazał się nowy numer miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. Na prawie 100 stronach poruszamy zagadnienia ważne, aktualne i ciekawe. Piszemy m.in. o sytuacji po wyborach, świeckich zwyczajach świątecznych i krajowym rynku mediów radiowo-telewizyjnych. Recenzujemy film „Legiony”, przypominamy sylwetkę asa myśliwskiego Stanisława Skalskiego oraz pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Ojczyzny. Zapraszamy do lektury listopadowego „Wpisu”.

W bieżącym numerze

● „Nie wie prawica, co knuje lewica” – Leszek Sosnowski opisuje sytuację w kraju po niedawnych wyborach parlamentarnych.
● „Orzeł, aby móc swobodnie szybować, potrzebuje gniazda” – wystąpienie prof. Andrzeja Nowaka w Pałacu Prezydenckim w Warszawie po otrzymaniu Orderu Orła Białego.
● „Matejki wyścig pracy ze śmiercią” – Bohdan Urbankowski pisze o malarskiej twórczości i życiowych zmaganiach Jana Matejki.
● „Pogromca gangsterów” – Leszek Sosnowski rozmawia z prezesem Najwyższej Izby Kontroli Marianem Banasiem.
● „Pluralizm nie obejmuje prawdziwych imperialistów radiowych i telewizyjnych” – prof. Janusz Kawecki pisze o krajowym rynku radiowo-telewizyjnym i medialnych przedsięwzięciach o. Tadeusza Rydzyka.
● „Kłódki miłości, koszmarki od serca i wyrugowanie św. Mikołaja biskupa” – artykuł o świeckich zwyczajach bożonarodzeniowych, wypierających te znane nam od lat – religijne.
● „Pozbawieni tożsamości miotani będziemy przez każdy podmuch ideologii” – wykład prof. Andrzeja Nowaka wygłoszony podczas V Dnia Patrioty w Krakowie.
● „‘Legiony’, czyli o pokoleniu, które rzuciło na stos swój życia los” – Adam Sosnowski recenzuje historyczny film Dariusza Gajewskiego „Legiony”.
● „Bądźmy nietolerancyjni! W jazzowym rytmie wolności” – relacja z corocznej warszawskiej gali Towarzystwa Patriotycznego Jana Pietrzaka.
● „Pilot najlepszy z najlepszych” w 15. rocznicę śmierci gen. Stanisława Skalskiego przypominamy jego sylwetkę i lotnicze osiągnięcia.
● „Uznali, że nikogo nie przeraziła eksplozja religijności” – ks. Marcin Kapłon pisze o przygotowaniach i przebiegu pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 1979 r.
● „Kto Boga i Ojczyznę miłuje, musi kochać las” – pożegnanie zmarłego niedawno byłego ministra środowiska Jana Szyszki.
● „W grobowcach nieszczęścia i nędzy największego więzienia świata” – dr Marek Klecel o polskich duchownych zesłanych przez Rosjan na Syberię.
● „Kardynał-patriota, który uniknął austriackiej szubienicy” – prof. Piotr Biliński przypomina postać biskupa krakowskiego kard. Albina Dunajewskiego.
● „Jej arcymuzykalna mość Maria Szymanowska – królowa tonów” – sylwetka pianistki Marii Szymanowskiej.
● „Bóg przez Maryję tylekroć zawstydzał nieprzyjaciół naszych” – Czesław Ryszka o kulcie Matki Bożej w dawnej Rzeczypospolitej.
● „’Latający doktor’ Stefan Lewandowski – zapomniany olimpijczyk” – historyk sportu Krzysztof Szujecki pisze o lekarzu-ortopedzie i utalentowanym biegaczu Stefanie Lewandowskim.
● „Mocarstwa europejskie wobec Powstania Listopadowego” – prof. Henryk Kocój opisuje reakcję Europy na powstańcze wystąpienie Polaków.
● „Świato–podgląd” – przegląd informacji ze świata, a w nim m.in. o śmierci katolickiego księdza w Syrii, o Niemce, która przyłączyła się do Państwa Islamskiego i nowej domenie działań NATO.
● Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: nowości książkowe wydawnictwa Biały Kruk, zaproszenie na święto książki historycznej w Krakowie oraz jesienny wiersz Leszka Długosza.

WPiS