Dodano: 09.12.19 - 15:42 | Dział: W kręgu wydarzeń

Zatroskani o PlanetÄ™…





Noblistka z Polski Olga Tokarczuk już dziÅ› martwi siÄ™ o akcyzÄ™ na miÄ™so i to za 50 lat i jest przekonana, że „siÅ‚Ä… Polski jest literatura, a nie wÄ™giel” tyle tylko, że blisko 70 proc. Polaków nie czyta już żadnej książki w ciÄ…gu roku, a i literatura zeszÅ‚a na psy, domy zaÅ› w zimie trzeba jednak czymÅ› ogrzać.

ByÅ‚y premier i tzw. Król Europy martwi siÄ™ teraz o Brexit, o liberalizm, choć jest przekonany, że „ulica i zagranica” to korzyść dla Polski, a prezydent Emmanuel Macron wedÅ‚ug Donalda Tuska to nowa nadzieja dla Europy. Powiem „szczerze” jak Donald Tusk - Eureka, noblistka z literatury Oolga Tokarczuk dostrzegÅ‚a wreszcie, że: „CoÅ› jest ze Å›wiatem nie tak”. Szkoda tylko że oboje nie wgÅ‚Ä™bili siÄ™ w tego zjawiska przyczyny i sami nie uderzyli siÄ™ we wÅ‚asne piersi, bo to że Å›wiat jest dziÅ› w ideowym zamÄ™cie i na etyczno-moralnym zakrÄ™cie wiadomo nie od dziÅ›, a liberalizm, weganizm, kosmopolityzm, antynatalizm, genderyzm, ale i ekologizm, globalizm, neomarksizm, wojujÄ…cy i zbrodniczy antychrzeÅ›cijanizm jak i też caÅ‚kiem nowoczesna gÅ‚upota, poprawność polityczna czy bliżej nieokreÅ›lone wartoÅ›ci europejskie majÄ… w tym szaleÅ„stwie i kakofonii informatycznej swój znaczÄ…cy udziaÅ‚.

Podobnie bardzo zatroskani wydajÄ… siÄ™ dziÅ› być liczni liberalni spece od wyprzedaży majÄ…tku narodowego z czasów poprzednich rzÄ…dów, którzy ubolewajÄ… nad wzmocnieniem pozycji naszych aktywów narodowych w tym spółek SP, a zwÅ‚aszcza fuzjÄ… PKN Orlen SA z Lotosem - innÄ… spółkÄ… SP - czy chÄ™ciÄ… zakupu innego znaczÄ…cego aktywu narodowego firmy energetycznej - Energa, ale też ekspansjÄ… zagranicznÄ… i nowymi, dużymi inwestycjami Orlen SA i usilnie próbujÄ… temu przeszkodzić. Tak w ogóle byli spece od „Zielonej Wyspy” martwiÄ… siÄ™ o repolonizacjÄ™ majÄ…tku narodowego, która wreszcie przybiera realny i skuteczny charakter choć jest jeszcze wiele do zrobienia w tej kwestii, martwiÄ… siÄ™ też tym i chcÄ… zablokować za wszelkÄ… cenÄ™ wzrost znaczenia polskich firm na rynku europejskim czy uczynienia np. z PKN Orlen SA firmy multienergetycznej, która nie chce stać w miejscu, ale chce tworzyć nowÄ… wartość, ma nowe wizje rozwojowe, chce wprowadzać w życie nowe inwestycje, technologie i instalacje i to te niskoemisyjne, energooszczÄ™dne, tym bardziej, że strategia firmy przewiduje rozwój bez górnictwa i atomu. Jest wiÄ™c caÅ‚kiem sensownym, że ta spółka SP pracuje nad OZE, blokami gazowymi, a nawet rozwiÄ…zaniami wodorowymi. Chcemy siÄ™ wybijać na suwerenność gospodarczÄ… i energetycznÄ… unikajÄ…c gigantycznych kosztów tzw. dekarbonizacji i niektórzy w Polsce zaczynajÄ… to caÅ‚kiem udanie realizować, a przecież Polacy mieli być tylko dostarczycielem kapitaÅ‚u i taniej siÅ‚y roboczej.

Tym razem nie chodzi tylko, ani nie przede wszystkim o wspieranie polskiego budżetu, to wyraz nowej koncepcji rozwojowej i przyszłościowy patriotyzm gospodarczy, bo niestety na świecie w wielkim biznesie i równie wielkich zyskach liczą się ci duzi, a nie ci mali, postępuje niestety koncentracja i monopolizacja, kwitnie protekcjonizm i wojny celno-handlowe, narasta wyścig po zyski, wpływy i nowoczesność, o opanowanie łańcucha dostaw. Skutecznie eliminuje się konkurencję i nie jest do końca prawdą, że w razie wybuchu kryzysu finansowego przetrwają tylko ci mali tzw. mrówki. To przecież takie firmy jak nasze rodowe srebra, w tym właśnie PKN Orlen, PGNiG, PKO BP, Pekao SA, KGHM, PZU SA napędzają całą naszą gospodarkę, ale też coraz bardzie efektywnie współpracują z polskimi firmami z sektora MŚP, osiągając przy tym rekordowe zyski. Oczywiście nie bez znaczenia jest zarządzanie owymi aktywami państwowymi, naszym wspólnym skarbem narodowym, ale oprócz wizji rozwojowych, dobrze przemyślanych planów i dobrej współpracy z rządem i akcjonariuszami trzeba mieć odwagę, by wprowadzać je w życie i podejmować trafne decyzje.

W obliczu coraz silniejszej i nie do końca usprawiedliwionej presji klimatyczno-energetycznej ze strony ONZ, UE, KE i różnego rodzaju wpływowych lobby finansowych nie mamy innego wyjścia, musimy tworzyć duże, silne podmioty gospodarcze, które mogą udźwignąć transformację energetyczna, nie stracić konkurencyjności i zbyt wielu miejsc pracy, a jednocześnie uchronić MŚP jak i gospodarstwa domowe od rosnących i nadmiernych kosztów energii elektrycznej, a jednocześnie pozwolić utrzymać wysoki wzrost gospodarczy i rosnący eksport.

Å»eby wygrywać bitwy, a tym bardziej wojny trzeba mieć armaty i pieniÄ…dze, partyzantka na Å›wiatowych i europejskich rynkach wÅ‚aÅ›nie siÄ™ skoÅ„czyÅ‚a, podobnie jak szumnie zapowiadana unijna solidarność i „dobroczynna” globalizacja. Każdy myÅ›li o sobie i my też jako Polska powinniÅ›my o tym pamiÄ™tać. CiepÅ‚a woda w kranie nikomu już nie wystarcza, bo jak to „wielce odkrywczo” stwierdziÅ‚a noblistka z Polski Olgi Tokarczuk: „Kto nie jest w ofensywie, ten jest defensywie”.

Zapraszamy na profil Janusz Szewczak na Facebooku!

Janusz Szewczak
Polski analityk gospodarczy, nauczyciel akademicki i publicysta, poseł na Sejm VIII kadencji
wPolityce