Dodano: 15.12.19 - 19:28 | Dział: Kultura i Nauka

Dzieje Polski

Tom 4. Trudny złoty wiek



Wreszcie jest z niecierpliwością oczekiwany przez tysiące Polaków kolejny tom wielkiego dzieła prof. Andrzeja Nowaka - czyli czwarty tom "Dziejów Polski"! W czwartym tomie "Dziejów Polski" prof. Andrzej Nowak opowiada o trudnym złotym wieku, czyli latach 1468 - 1572.
Prof. Andrzej Nowak wkracza w czwartym tomie epokowego dzieÅ‚a „Dzieje Polski” w okres najwiÄ™kszej Å›wietnoÅ›ci Rzeczypospolitej. OczywiÅ›cie nie brakuje problemów, wojen, buntujÄ… siÄ™ lennicy, na wschodzie zÅ‚owieszczo rysuje siÄ™ sylwetka Moskwy dążącej do osiÄ…gniÄ™cia imperium, ale Korona i Wielkie KsiÄ™stwo Litewskie wciąż rosnÄ… w siÅ‚Ä™. Tak samo zresztÄ… jak i dynastia Jagiellonów. Ten proces zwieÅ„czy Unia Lubelska w 1569 r.

Rozwój kraju jest wszechstronny. Gospodarczemu wzrostowi towarzyszy wciąż udoskonalana polska sztuka wojenna; po paru klęskach, głównie w lasach bukowińskich (1497), maleje znaczenie pospolitego ruszenia, rodzi się natomiast husaria, specyficznie polska formacja jazdy ciężkiej, praktycznie niezwyciężona przez blisko dwa wieki. Kwitnie Uniwersytet Krakowski, którego najsłynniejszym wychowankiem jest Mikołaj Kopernik. Rozwijają się miasta; już nie tylko Kraków i Gdańsk. Doskonali się język ojczysty; powstają w nim prawdziwe arcydzieła literackie zachwycające do dziś. Sztuka jest w wielkim poważaniu. Przebudowanym Wawelem zachwycamy się wszyscy do dziś. Kościół Mariacki w Krakowie zdobi jedno z największych dzieł plastycznych w dziejach świata: ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, autorstwa Wita Stwosza. Renesans wkracza szeroką ławą w nasze granice, ale jest najczęściej przetwarzany i osiąga oryginalny, rodzimy wymiar. Rzeczpospolita przyciąga naukowców, artystów, rzemieślników (pierwsi drukarze!) z zagranicy, którzy ulegają urokowi polskiej kultury, polskiej wolności i osiadają tu na zawsze.

Wielkim walorem „Dziejów Polski” jest ich oparcie w najnowszych źródÅ‚ach historycznych; Autor korzysta z nich caÅ‚ymi garÅ›ciami; jego badawcze wnioski sÄ… oryginalne, nieraz przeciwstawne dotychczasowym opiniom. Tak np. zwalcza faÅ‚szywe stereotypy o „zakodowanej” peryferyjnoÅ›ci Europy Wschodniej, rozprawia siÄ™ z negatywnÄ… ocenÄ… hoÅ‚du pruskiego. Uchwalenie sÅ‚ynnej konstytucja Nihil novi z 1505 r. jest w oczach Andrzeja Nowaka bardziej znaczÄ…cym wydarzeniem, niż Konstytucja 3-majowa. Profesor każdy ze swych poglÄ…dów uzasadnia niebywale logicznymi wywodami. I jak zwykle jego opisy i refleksje czyta siÄ™ z zapartym tchem!



Księgarnia Biały Kruk