Dodano: 12.01.20 - 13:42 | Dział: Śladami naszych przodków

Spotkania w karnawale


Zabawy do białego rana

Od wielu lat, w czasie karnawału organizowane były tak zwane wieczory gier i zabawy. Ich celem była konsolidacja zaproszonych gości. Grano wówczas w szachy, warcaby, a najczęściej w karty. Spożywano spore ilości mocnych trunków, a ponadto bawiono się wesoło przy skocznej muzyce.

...dalej dziewczę dookoła
chłopcze podskocz do powały
niechaj pot ci spłynie z czoła
ruszmy wszyscy do zabawy....
niechaj lekkie peniuary
poszybują w tak do góry
niech ci serce mocniej bije
niech ci pot spływa ze skóry...


W Poznaniu


W tamtej okolicy, do domów polskiej szlachty, zapraszani byli znani wyrobnicy pióra, by swoim kunsztem pisarskim bawili zebranych gości. Spotkania takowe, były suto zakrapiane przednim alkoholem. Ale wśród zakąsek wymienić trzeba szynki pieczone i gotowane, słodkie serniki i makowe strucle.

Zażyj miły mój tabaki
boś ty chłop nie byle jaki
skosztuj wina i tokaju
a będzie ci tak jak w raju....

Na Pomorzu


N a Pomorzy od wielu lat, organizowano zabawy karnawałowe na świeżym powietrzu. W gospodarskim obejściu hrabiny Prądzyńskiej, palono ogniska i spożywano gorące posiłki. Raczono się także ciekawymi opowieściami na tematy ojczyźniane i patriotyczne.

Chociaż nastał Nowy Rok
zaborczycy ani krok
nie wychodzą z polskich granic
polskich ludzi mają za nic....

U pana Gałki


W Stawie Kunowskim u pana Eugeniusza Gałki, miały miejsce karnawałowe spotkania modlitewne. Tutaj zbierali się okoliczni mieszkańcy Stawu i zanosili gorące prośby do Boga o odzyskanie przez Polskę wolności i suwerenności.

….litości Boże łaskawy
poukładaj polskie sprawy
daj nam Panie wolny kraj
i mądrego władcę daj....

Dzisiaj także mamy trudne czasy. Zatem może i my powinniśmy się zbierać na modlitwę, która też ma swoje miejsce w okresie karnawału.

Ewa Michałowska – Walkiewicz