Dodano: 30.04.20 - 22:56 | Dział: WPiS

Nowy Numer WPiS 4/2020 już do nabycia


PojawiÅ‚ siÄ™ już najnowszy, kwietniowy numer „Wpisu”. Jak co miesiÄ…c mogÄ… PaÅ„stwo zapoznać siÄ™ zarówno z caÅ‚Ä… seriÄ… reportaży na aktualne tematy, jak i z doborowym zbiorem artykułów historycznych. W zwiÄ…zku z nadchodzÄ…cymi wyborami prezydenckimi nie mogÅ‚o zabraknąć materiałów dotyczÄ…cych tego doniosÅ‚ego wydarzenia. W dobie epidemii koronawirusa pojÄ™cie patriotycznego obowiÄ…zku nabiera bowiem szczególnego wymiaru... Piszemy także o zagadnieniach nurtujÄ…cych dziÅ› każdego z nas: co dalej z politykÄ… miÄ™dzynarodowÄ…, edukacjÄ… i kulturÄ… w zwiÄ…zku z zaistniaÅ‚Ä… kryzysowÄ… sytuacjÄ…? Zamieszczamy także interesujÄ…cy tekst o odwadze Jana PawÅ‚a II w sytuacji koniecznoÅ›ci niesienia pomocy chorym i cierpiÄ…cym, jak również wstrzÄ…sajÄ…cÄ… wypowiedź samego ÅšwiÄ™tego (z 1979 r.!) którego sÅ‚owa, wobec coraz bardziej agresywnych ataków na KoÅ›ciół i kapÅ‚anów, nabierajÄ… niezwykle aktualnego wyrazu. Kwietniowy „Wpis” to ponad 100 stron fascynujÄ…cej lektury!

W bieżącym numerze:

• „Znów trumny w akcji, jak w 2010 r.”. Ten zaskakujÄ…cy tytuÅ‚ zapowiada znakomity tekst Leszka Sosnowskiego. Autor, nie unikajÄ…c dosadnych sformuÅ‚owaÅ„, komentuje wywoÅ‚anÄ… przez opozycjÄ™ brutalnÄ… wojnÄ™ politycznÄ… wokół wyborów prezydenckich.
• „Imperium zÅ‚a dziaÅ‚a przez poÅ‚Ä…czenie kÅ‚amstwa i strachu”. Fragment najnowszej książki wybitnego historyka, profesora Andrzeja Nowaka. Dzieje wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. opisane piórem tak Å›wietnego autora to prawdziwa perÅ‚a literatury historycznej!
• „Suwerenność i wiara”. Leszek Sosnowski z klasÄ… godnÄ… najwyższego poziomu sztuki dziennikarskiej opisuje dotychczasowe niewÄ…tpliwie wiele znaczÄ…ce dla Polski dokonania prezydenta Andrzeja Dudy.
• „OÅ›wiatowa proteza”. Wybitny specjalista w dziedzinie nauczania mÅ‚odzieży, profesor Aleksander Nalaskowski, pisze o sytuacji polskich uczniów w dobie przymusowego zdalnego nauczania. Mimo zamiÅ‚owania „digital-pokolenia” do elektronicznych gadżetów ta sytuacja bynajmniej nie jest „cool”.
• „NajÅ‚atwiej jest pokonać KoÅ›ciół przez kapÅ‚anów”. ZadziwiajÄ…co aktualne sÅ‚owa Papieża Polaka wygÅ‚oszone podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny (czerwiec 1979 r.). PowoÅ‚anie do kapÅ‚aÅ„stwa to wielka rzecz, wymaga jednak, zwÅ‚aszcza w dobie ataku na KoÅ›ciół, wielkiej odwagi... Jan PaweÅ‚ II wiedziaÅ‚ o tym jak maÅ‚o kto.
• „Jan PaweÅ‚ II wobec epidemii”. Jolanta Sosnowska, utalentowana pisarka, autorka znakomitej biografii Ojca ÅšwiÄ™tego, opisuje jego zadziwiajÄ…cÄ… odwagÄ™ wobec koniecznoÅ›ci niesienia pomocy i pociechy chorym i cierpiÄ…cym.
• „Austriacki ‘danse macabre’, po którym wirus wypeÅ‚zÅ‚ na EuropÄ™”. Adam Sosnowski w trafny sposób pisze o skutkach lekkomyÅ›lnoÅ›ci, beztroski i chÄ™ci użycia nawet w obliczu nadciÄ…gajÄ…cego niebezpieczeÅ„stwa na przykÅ‚adzie historii pewnego uroczego tyrolskiego kurortu.
• „Jak epidemia wpÅ‚ywa na politykÄ™ miÄ™dzynarodowÄ…”. Åšwietna analiza obecnej sytuacji globalnego kryzysu wywoÅ‚anego koronawirusem opisana piórem profesora Krzysztofa Szczerskiego – szefa gabinetu politycznego prezydenta RP.
• „KilkudziesiÄ™ciu polskich intelektualistów apeluje o interwencyjny zakup książek przez paÅ„stwo” – pod tym apelem podpisali siÄ™ przedstawiciele elity umysÅ‚owej RP. Jest jednak i dobra wiadomość.
• „Plaga ohydy w polskim teatrze”. Temida Stankiewicz-Podhorecka, Å›wietna znawczyni sztuki Melpomeny i Talii, nie pozostawia suchej nitki na koszmarnych eksperymentach „wypeÅ‚nionych pychÄ… i chorÄ… ambicjÄ…” reżyserów, scenografów i kostiumologów.
• „Bez uczuć patriotycznych czÅ‚owiek jest kalekÄ… moralnym”. Warszawska uczona, pani profesor Martyna DeszczyÅ„ska dokonuje bÅ‚yskotliwej analizy historycznego pojÄ™cia narodu, nakÅ‚adajÄ…c jÄ… na sytuacjÄ™ współczesnÄ… i przestrzegajÄ…c przed Å›miertelnym niebezpieczeÅ„stwem zaniku godnoÅ›ci narodowej.
• „Dla dobra Ojczyzny, z poczucia szacunku dla niej i wÅ‚asnych osiÄ…gnięć”. Profesor Piotr BiliÅ„ski pisze o legendarnej już dziÅ› postaci Naczelnika Tadeusza KoÅ›ciuszki i jego ostatniej militarnej walce o niepodlegÅ‚ość Polski – Insurekcji nazwanej jego nazwiskiem.
• „Polskie asy literackie w sÅ‚użbie frontowej”. SÅ‚użyli ojczyźnie „szablÄ… i piórem”, nie zabrakÅ‚o wÅ›ród nich najwybitniejszych prozaików i poetów. O nieÅ‚atwej i czÄ™sto niedocenianej misji korespondenta wojennego na froncie polsko-bolszewickim pisze dr Monika Makowska.
• „Joanna d’Arc – prosta dziewczyna ratujÄ…ca Królestwo Francji”. Nie byÅ‚a księżniczkÄ… ani nawet szlachciankÄ…, ale Bóg jej przeznaczyÅ‚ zadanie godne rycerskiego mÅ‚odzieÅ„ca. NiezwykÅ‚a historia Dziewicy OrleaÅ„skiej – wojowniczki i mÄ™czennicy za wiarÄ™, opisana piórem wybitnego mediewisty profesora Krzysztofa Ożoga. ArtykuÅ‚ w 100-lecie kanonizacji Joanny.
• „Hagiograf w dobie OÅ›wiecenia”. Profesor Wojciech Roszkowski przybliża zaskakujÄ…cÄ… historiÄ™ angielskiego ksiÄ™dza katolickiego, wybitnego hagiografa, dziaÅ‚ajÄ…cego w XVIII w.
• „Biesiada, czyli wesoÅ‚e spotkanie przy suto zastawionym stole”. Czy to, na co czÄ™sto brakowaÅ‚o nam czasu w dobie digitalizacji i wszechobecnych gadżetów elektronicznych, powróci po pandemii? O bogatej tradycji spotkaÅ„ towarzyskich pisze profesor Ryszard Kantor.
• „PotÄ™ga honoru”. PoruszajÄ…ca historia mÅ‚odziutkiego powstaÅ„ca styczniowego Emanuela MoszyÅ„skiego, polegÅ‚ego Å›mierciÄ… bohatera pod Miechowem. ArtykuÅ‚ profesora Piotra BiliÅ„skiego.
• „Romana Brandstaettera wznoszenie czÅ‚owieka ku Bogu”. NiezwykÅ‚Ä… postać wybitnego pisarza, poety, dramaturga i tÅ‚umacza, jednego z najwszechstronniej utalentowanych ludzi pióra, prezentuje CzesÅ‚aw Ryszka.
• „Wielka scena narodowego spektaklu”. Kraków – miasto-legenda o fascynujÄ…cej historii, miasto Å›wiÄ™tych, królów i wybitnych postaci polskich dziejów, opisane przez profesora Ryszarda Kantora.
• „Nieustraszony patriota, lekarz i badacz Benedykt Dybowski”. Dzieje jednej z najbarwniejszych postaci polskiej nauki, doktora nauk medycznych i powstaÅ„ca styczniowego przedstawia dr Marek Klecel.
• „Prawy szermierz i naukowiec, którego uhonorowaÅ‚ Å›w. Jan PaweÅ‚ II”. FascynujÄ…cÄ… postać polskiego oficera, Å›wietnie posÅ‚ugujÄ…cego siÄ™ broniÄ… biaÅ‚Ä…, bohatera II wojny Å›wiatowej, później zaÅ› wybitnego specjalisty w dziedzinie telekomunikacji prezentuje Krzysztof Szujecki.
• Åšwiato-podglÄ…d – przeglÄ…d wiadomoÅ›ci ze Å›wiata, m.in. o sytuacji w Afryce w zwiÄ…zku z pandemiÄ… koronawirusa oraz o bulwersujÄ…cych postanowieniach WHO w sprawie aborcji.
• Krzyżówka z nagrodami
A ponadto: materiaÅ‚y promocyjne najnowszych książek „BiaÅ‚ego Kruka”, propozycja internetowego zamawiania książek wydawnictwa oraz wiosenny wiersz Leszka DÅ‚ugosza.

WPiS