Dodano: 30.04.20 - 22:56 | Dział: WPiS

Nowy Numer WPiS 4/2020 już do nabycia


Pojawił się już najnowszy, kwietniowy numer „Wpisu”. Jak co miesiąc mogą Państwo zapoznać się zarówno z całą serią reportaży na aktualne tematy, jak i z doborowym zbiorem artykułów historycznych. W związku z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi nie mogło zabraknąć materiałów dotyczących tego doniosłego wydarzenia. W dobie epidemii koronawirusa pojęcie patriotycznego obowiązku nabiera bowiem szczególnego wymiaru... Piszemy także o zagadnieniach nurtujących dziś każdego z nas: co dalej z polityką międzynarodową, edukacją i kulturą w związku z zaistniałą kryzysową sytuacją? Zamieszczamy także interesujący tekst o odwadze Jana Pawła II w sytuacji konieczności niesienia pomocy chorym i cierpiącym, jak również wstrząsającą wypowiedź samego Świętego (z 1979 r.!) którego słowa, wobec coraz bardziej agresywnych ataków na Kościół i kapłanów, nabierają niezwykle aktualnego wyrazu. Kwietniowy „Wpis” to ponad 100 stron fascynującej lektury!

W bieżącym numerze:

• „Znów trumny w akcji, jak w 2010 r.”. Ten zaskakujący tytuł zapowiada znakomity tekst Leszka Sosnowskiego. Autor, nie unikając dosadnych sformułowań, komentuje wywołaną przez opozycję brutalną wojnę polityczną wokół wyborów prezydenckich.
• „Imperium zła działa przez połączenie kłamstwa i strachu”. Fragment najnowszej książki wybitnego historyka, profesora Andrzeja Nowaka. Dzieje wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. opisane piórem tak świetnego autora to prawdziwa perła literatury historycznej!
• „Suwerenność i wiara”. Leszek Sosnowski z klasą godną najwyższego poziomu sztuki dziennikarskiej opisuje dotychczasowe niewątpliwie wiele znaczące dla Polski dokonania prezydenta Andrzeja Dudy.
• „Oświatowa proteza”. Wybitny specjalista w dziedzinie nauczania młodzieży, profesor Aleksander Nalaskowski, pisze o sytuacji polskich uczniów w dobie przymusowego zdalnego nauczania. Mimo zamiłowania „digital-pokolenia” do elektronicznych gadżetów ta sytuacja bynajmniej nie jest „cool”.
• „Najłatwiej jest pokonać Kościół przez kapłanów”. Zadziwiająco aktualne słowa Papieża Polaka wygłoszone podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny (czerwiec 1979 r.). Powołanie do kapłaństwa to wielka rzecz, wymaga jednak, zwłaszcza w dobie ataku na Kościół, wielkiej odwagi... Jan Paweł II wiedział o tym jak mało kto.
• „Jan Paweł II wobec epidemii”. Jolanta Sosnowska, utalentowana pisarka, autorka znakomitej biografii Ojca Świętego, opisuje jego zadziwiającą odwagę wobec konieczności niesienia pomocy i pociechy chorym i cierpiącym.
• „Austriacki ‘danse macabre’, po którym wirus wypełzł na Europę”. Adam Sosnowski w trafny sposób pisze o skutkach lekkomyślności, beztroski i chęci użycia nawet w obliczu nadciągającego niebezpieczeństwa na przykładzie historii pewnego uroczego tyrolskiego kurortu.
• „Jak epidemia wpływa na politykę międzynarodową”. Świetna analiza obecnej sytuacji globalnego kryzysu wywołanego koronawirusem opisana piórem profesora Krzysztofa Szczerskiego – szefa gabinetu politycznego prezydenta RP.
• „Kilkudziesięciu polskich intelektualistów apeluje o interwencyjny zakup książek przez państwo” – pod tym apelem podpisali się przedstawiciele elity umysłowej RP. Jest jednak i dobra wiadomość.
• „Plaga ohydy w polskim teatrze”. Temida Stankiewicz-Podhorecka, świetna znawczyni sztuki Melpomeny i Talii, nie pozostawia suchej nitki na koszmarnych eksperymentach „wypełnionych pychą i chorą ambicją” reżyserów, scenografów i kostiumologów.
• „Bez uczuć patriotycznych człowiek jest kaleką moralnym”. Warszawska uczona, pani profesor Martyna Deszczyńska dokonuje błyskotliwej analizy historycznego pojęcia narodu, nakładając ją na sytuację współczesną i przestrzegając przed śmiertelnym niebezpieczeństwem zaniku godności narodowej.
• „Dla dobra Ojczyzny, z poczucia szacunku dla niej i własnych osiągnięć”. Profesor Piotr Biliński pisze o legendarnej już dziś postaci Naczelnika Tadeusza Kościuszki i jego ostatniej militarnej walce o niepodległość Polski – Insurekcji nazwanej jego nazwiskiem.
• „Polskie asy literackie w służbie frontowej”. Służyli ojczyźnie „szablą i piórem”, nie zabrakło wśród nich najwybitniejszych prozaików i poetów. O niełatwej i często niedocenianej misji korespondenta wojennego na froncie polsko-bolszewickim pisze dr Monika Makowska.
• „Joanna d’Arc – prosta dziewczyna ratująca Królestwo Francji”. Nie była księżniczką ani nawet szlachcianką, ale Bóg jej przeznaczył zadanie godne rycerskiego młodzieńca. Niezwykła historia Dziewicy Orleańskiej – wojowniczki i męczennicy za wiarę, opisana piórem wybitnego mediewisty profesora Krzysztofa Ożoga. Artykuł w 100-lecie kanonizacji Joanny.
• „Hagiograf w dobie Oświecenia”. Profesor Wojciech Roszkowski przybliża zaskakującą historię angielskiego księdza katolickiego, wybitnego hagiografa, działającego w XVIII w.
• „Biesiada, czyli wesołe spotkanie przy suto zastawionym stole”. Czy to, na co często brakowało nam czasu w dobie digitalizacji i wszechobecnych gadżetów elektronicznych, powróci po pandemii? O bogatej tradycji spotkań towarzyskich pisze profesor Ryszard Kantor.
• „Potęga honoru”. Poruszająca historia młodziutkiego powstańca styczniowego Emanuela Moszyńskiego, poległego śmiercią bohatera pod Miechowem. Artykuł profesora Piotra Bilińskiego.
• „Romana Brandstaettera wznoszenie człowieka ku Bogu”. Niezwykłą postać wybitnego pisarza, poety, dramaturga i tłumacza, jednego z najwszechstronniej utalentowanych ludzi pióra, prezentuje Czesław Ryszka.
• „Wielka scena narodowego spektaklu”. Kraków – miasto-legenda o fascynującej historii, miasto świętych, królów i wybitnych postaci polskich dziejów, opisane przez profesora Ryszarda Kantora.
• „Nieustraszony patriota, lekarz i badacz Benedykt Dybowski”. Dzieje jednej z najbarwniejszych postaci polskiej nauki, doktora nauk medycznych i powstańca styczniowego przedstawia dr Marek Klecel.
• „Prawy szermierz i naukowiec, którego uhonorował św. Jan Paweł II”. Fascynującą postać polskiego oficera, świetnie posługującego się bronią białą, bohatera II wojny światowej, później zaś wybitnego specjalisty w dziedzinie telekomunikacji prezentuje Krzysztof Szujecki.
• Świato-podgląd – przegląd wiadomości ze świata, m.in. o sytuacji w Afryce w związku z pandemią koronawirusa oraz o bulwersujących postanowieniach WHO w sprawie aborcji.
• Krzyżówka z nagrodami
A ponadto: materiały promocyjne najnowszych książek „Białego Kruka”, propozycja internetowego zamawiania książek wydawnictwa oraz wiosenny wiersz Leszka Długosza.

WPiS