Dodano: 11.05.20 - 19:52 | Dział: Interwencje

W obronie prof. Nalaskowskiego





List otwarty
w obronie prof. dra hab. Aleksandra Nalaskowskiego
i wolności światopoglądowej środowiska akademickiego


Czcigodni Rektorzy, Profesorowie i Wykładowcy!

W ostatnich miesiącach pojęcie wolności słowa w Polsce jest interpretowane nad wyraz jednostronnie. Z krytyką w mediach, ostracyzmem społecznym, a także sankcjami zawodowymi spotykają się wyłącznie te osoby, które ośmielają się krytykować organizacje LGBTQ i ich postulaty.

To wÅ‚aÅ›nie spotkaÅ‚o prof. dra hab. Aleksandra Nalaskowskiego. ZasÅ‚użony pedagog z Uniwersytetu MikoÅ‚aja Kopernika w Toruniu w wyniku nacisku Å›rodowisk osób okreÅ›lajÄ…cych siÄ™ jako LGBTQ (lesbijki, geje, biseksualiÅ›ci, transseksualiÅ›ci, queer itp.) bÄ™dzie przesÅ‚uchiwany przed KomisjÄ… DyscyplinarnÄ…. WykÅ‚adowca z Torunia staÅ‚ siÄ™ obiektem ataku z powodu sformuÅ‚owaÅ„ użytych w tekÅ›cie publicystycznym, poÅ›wiÄ™conym dziaÅ‚aniom wspomnianych organizacji w przestrzeni publicznej. Jak wskazuje sam autor – jego felieton, zawierajÄ…cy dosadne sformuÅ‚owania, to akt desperacji, majÄ…cy zwrócić uwagÄ™ na problem narastajÄ…cej presji Å›rodowisk LGBTQ na opiniÄ™ publicznÄ… w Polsce.
Profesor Aleksander Nalaskowski pragnÄ…Å‚ zwrócić uwagÄ™ na fakt, że postulaty organizacji LGBTQ godzÄ… w polski porzÄ…dek prawny, jednoznacznie definiujÄ…cy małżeÅ„stwo jako zwiÄ…zek mężczyzny i kobiety, a także sÄ… sprzeczne z poglÄ…dami polskiego spoÅ‚eczeÅ„stwa, którego zdecydowana wiÄ™kszość sprzeciwia siÄ™ adopcji dzieci przez pary osób tej samej pÅ‚ci czy nadawaniu statusu małżeÅ„stw takim zwiÄ…zkom. Pomimo tego, krytyka powyższych postulatów zostaÅ‚a napiÄ™tnowana jako objaw „homofobii” i szerzenie „mowy nienawiÅ›ci”.

Jak zwraca uwagÄ™ profesor Nalaskowski, wielu uczestników „marszów równoÅ›ci” zachowuje siÄ™ w sposób obsceniczny, wznoszÄ…c obraźliwe hasÅ‚a, które uderzajÄ… w wartoÅ›ci bliskie milionom Polaków, a także dopuszczajÄ…c siÄ™ prowokacji, które można Å›miaÅ‚o uznać za profanacjÄ™ i obrażanie uczuć religijnych.

Trudno oprzeć siÄ™ wrażeniu, że pod hasÅ‚em „walki z dyskryminacjÄ…” mamy do czynienia z narzucaniem ogółowi spoÅ‚eczeÅ„stwa Å›wiatopoglÄ…du radykalnej mniejszoÅ›ci.

Pod presją środowisk LGBTQ znajdują się w sposób szczególny osoby decyzyjne i cieszące się autorytetem, w tym także przedstawiciele środowisk uniwersyteckich. W tej przestrzeni przynosi ona konkretny efekt:

• brak poparcia dla dziaÅ‚aÅ„ organizacji LGBTQ jest uznawany za „Å‚amanie praw czÅ‚owieka” i „szczucie mniejszoÅ›ci” na uniwersytetach;
• bezkrytyczna afirmacja postulatów organizacji LGBTQ jest uznawana za „nowoczesność” i „otwartość” uczelni.

Osoby, które tak jak prof. Aleksander Nalaskowski majÄ… odwagÄ™ cywilnÄ…, aby wyrazić swój sprzeciw wobec obowiÄ…zujÄ…cego dyktatu „poprawnoÅ›ci politycznej” i ruchu LGBTQ, stajÄ… siÄ™ obiektem bezpardonowych ataków medialnych. Wielokrotnie próbuje siÄ™ podważyć ich autorytet, zakwestionować dorobek naukowy, a nawet pozbawić możliwoÅ›ci prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci dydaktycznej i naukowej.

Uleganie presji ideologicznej poddaje w wÄ…tpliwość etos uniwersytetu, jako miejsca prowadzenia debaty akademickiej i swobodnej wymiany myÅ›li. Próba narzucania wyÅ‚Ä…cznie jednego, „jedynie sÅ‚usznego” Å›wiatopoglÄ…du, przywodzi na myÅ›l najsmutniejsze czasy dyktatury komunistycznej w Polsce i innych krajach bloku sowieckiego.

Dlatego apelujemy do Was, Czcigodni Rektorzy, Profesorowie i Wykładowcy o:

• zachowanie wolnoÅ›ci sÅ‚owa, swobody prowadzenia debaty akademickiej, obejmujÄ…cej prawo do krytyki postulatów oraz dziaÅ‚aÅ„ różnych ruchów, w tym także organizacji LGBTQ oraz ich przedstawicieli;
• zachowanie wolnoÅ›ci prowadzenia badaÅ„ naukowych, w szczególnoÅ›ci nieuleganie presji ideologicznej, nakazujÄ…cej bezkrytyczne przyjmowanie twierdzeÅ„ ruchu LGBTQ na temat uwarunkowaÅ„ homoseksualizmu i innych zaburzeÅ„ pociÄ…gu seksualnego, skutków wychowywania dzieci przez pary osób tej samej pÅ‚ci czy koncepcji pÅ‚ci jako „konstruktu spoÅ‚eczno-kulturowego” (gender);
• stosowanie jednakowych standardów i wymogów etycznych wobec wszystkich czÅ‚onków Å›rodowiska akademickiego, niezależnie od ich Å›wiatopoglÄ…du, praktyk religijnych czy sympatii politycznych.

W sposób szczególny wzywamy do zaniechania wszelkich działań podważających autorytet osobisty i naukowy prof. Aleksandra Nalaskowskiego!

W obecnych czasach, tylko wspólne dziaÅ‚anie w obronie wolnoÅ›ci Å›wiatopoglÄ…dowej Å›rodowiska akademickiego, sprawi, że uniwersytety speÅ‚niÄ… misjÄ™ cywilizacyjnÄ…, kulturowÄ… i spoÅ‚ecznÄ…, dla której zostaÅ‚y powoÅ‚ane – sÅ‚użąc rozwojowi badaÅ„ naukowych niepoddawanych naciskom ideologicznym i ksztaÅ‚cÄ…c pluralistyczne elity wolnej Polski!

Z poważaniem:

PodpisujÄ™ Apel