Dodano: 18.05.20 - 12:03 | Dział: Godne uwagi

Prezydenckie przesłanie





Przesłanie z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II



Szanowni Państwo!
Drodzy Rodacy!


18 maja 1920 roku w Wadowicach przyszedÅ‚ na Å›wiat Karol WojtyÅ‚a – późniejszy papież Jan PaweÅ‚ II Wielki. Filozof i porywajÄ…cy mówca. Robotnik i duszpasterz inteligencji. Poeta i mąż stanu. ObroÅ„ca fundamentalnych wartoÅ›ci moralnych i chrzeÅ›cijaÅ„skiej tożsamoÅ›ci Europy. Zwierzchnik KoÅ›cioÅ‚a katolickiego, odważnie i twórczo wdrażajÄ…cy reformy Soboru WatykaÅ„skiego II. Niestrudzony pontifex – budowniczy mostów w Å›wiecie trapionym podziaÅ‚ami i konfliktami.

ByÅ‚ jednÄ… z najważniejszych postaci XX wieku. Jego nauczanie oraz osobiste Å›wiadectwo życia wciąż poruszajÄ… serca i umysÅ‚y milionów ludzi na caÅ‚ym Å›wiecie. Nadal sÄ… inspiracjÄ… dla wielu inicjatyw religijnych, spoÅ‚ecznych, naukowych i kulturalnych. Integracja europejska i zakoÅ„czenie zimnej wojny, rozwój dialogu ekumenicznego oraz namysÅ‚ nad etycznymi podstawami nowoczesnej gospodarki, polityki i współpracy miÄ™dzynarodowej – to tylko wybrane dziedziny, w których Å›w. Jan PaweÅ‚ II Wielki poÅ‚ożyÅ‚ wybitne i trwaÅ‚e zasÅ‚ugi. Tego bogatego, wielowÄ…tkowego dziedzictwa intelektualnego i duchowego nie sposób streÅ›cić w kilku zdaniach. Dlatego w setnÄ… rocznicÄ™ urodzin papieża Polaka pragnÄ™ skupić siÄ™ na jednym, niezmiernie ważnym aspekcie Jego spuÅ›cizny.

DwieÅ›cie sześćdziesiÄ…ty czwarty Biskup Rzymu urodziÅ‚ siÄ™ w kraju, który zaledwie od półtora roku cieszyÅ‚ siÄ™ odzyskanÄ… niepodlegÅ‚oÅ›ciÄ…. Ale nie pokojem. TrwaÅ‚a zbrojna walka o umocnienie granic i niezawisÅ‚ego bytu paÅ„stwowego Rzeczypospolitej. 15 sierpnia 1920 roku, trzy miesiÄ…ce po narodzinach przyszÅ‚ego papieża, dziÄ™ki wysiÅ‚kom caÅ‚ego naszego narodu dokonaÅ‚ siÄ™ cud nad WisÅ‚Ä…. Na przedpolach Warszawy Wojsko Polskie powstrzymaÅ‚o marsz komunistycznej Rosji na zachód Europy. Niestety, w 1939 roku Polska znów padÅ‚a ofiarÄ… agresji. Nasz kraj zostaÅ‚ podzielony miÄ™dzy III RzeszÄ™ a ZwiÄ…zek Sowiecki. MÅ‚ody Karol WojtyÅ‚a widziaÅ‚ zbrodnie niemieckich nazistów oraz przemoc i bezprawie powojennego reżimu komunistycznego. Wszystko to wstrzÄ…snęło Nim jako czÅ‚owiekiem wiary, ale też jako humanistÄ… uksztaÅ‚towanym przez polskÄ… kulturÄ™, przenikniÄ™tÄ… ideaÅ‚ami wolnoÅ›ci i tolerancji. Ojciec ÅšwiÄ™ty mówiÅ‚ o tym wielokrotnie – przypominajÄ…c również, że Europa od tysiÄ…ca lat czerpie z dorobku polskich uczonych i artystów, Å›wiÄ™tych i bÅ‚ogosÅ‚awionych, a także bojowników za sprawÄ™ wolnoÅ›ci i pokojowego współistnienia ludzi różnych ras, kultur, jÄ™zyków i religii.

Tuż po swoim wyborze na urzÄ…d papieski Jan PaweÅ‚ II Wielki wspomniaÅ‚, że zostaÅ‚ wezwany „z dalekiego kraju”. W ten sposób zwróciÅ‚ uwagÄ™ Å›wiata na PolskÄ™, uwiÄ™zionÄ… wówczas za żelaznÄ… kurtynÄ…. OdwiedziÅ‚ nas już w czerwcu 1979 roku. PowitaliÅ›my Go tÅ‚umnie, z nieopisanÄ… radoÅ›ciÄ… i entuzjazmem. Z każdÄ… Jego homiliÄ… odczuwaliÅ›my coraz wiÄ™kszÄ… jedność i nadziejÄ™. ChÅ‚onÄ™liÅ›my sÅ‚owa o Bogu i Ojczyźnie, o wolnoÅ›ci i godnoÅ›ci czÅ‚owieka, o dumie z dokonaÅ„ naszych przodków. Z przejÄ™ciem sÅ‚uchaliÅ›my modlitwy Ojca ÅšwiÄ™tego o odnowÄ™ oblicza ziemi – polskiej ziemi. NiedÅ‚ugo potem wybuchÅ‚a pokojowa rewolucja SolidarnoÅ›ci. CzerpiÄ…c z papieskiego przesÅ‚ania, wystÄ…piÅ‚a ona z hasÅ‚em „nie ma wolnoÅ›ci bez solidarnoÅ›ci”. Jej zmagania rozpoczęły upadek europejskich dyktatur komunistycznych, który wkrótce przyczyniÅ‚ siÄ™ do rozpadu imperium sowieckiego i uformowania nowego Å‚adu w wymiarze globalnym.

Nasze historyczne zwyciÄ™stwa i sukcesy – te sprzed stu i te sprzed trzydziestu lat – dowiodÅ‚y, że niezachwiane dążenie do wolnoÅ›ci oraz Å‚Ä…czÄ…ce nas wiÄ™zy solidarnoÅ›ci to źródÅ‚o olbrzymiej siÅ‚y. Tej siÅ‚y potrzeba nam także w obliczu współczesnych szans i wyzwaÅ„, kiedy razem budujemy nowoczesne paÅ„stwo. W sposób szczególny potrzebujemy jej wÅ‚aÅ›nie teraz, w tych dniach – po to, abyÅ›my wspólnie pokonali pandemiÄ™ Covid-19.

Karol WojtyÅ‚a ufaÅ‚, że tej wewnÄ™trznej siÅ‚y nigdy Polakom nie zabraknie. Jako czÅ‚owiek gÅ‚Ä™bokiej wiary z nadziejÄ… spoglÄ…daÅ‚ w przyszÅ‚ość Polski, Europy i Å›wiata. KsztaÅ‚tujÄ…c tÄ™ przyszÅ‚ość, bÄ™dziemy zawsze pamiÄ™tać o najwiÄ™kszym spoÅ›ród nas – o papieżu wolnoÅ›ci i solidarnoÅ›ci.

Z wyrazami szacunku,
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda


Warszawa, 18 maja 2020 roku