Dodano: 27.05.20 - 14:50 | Dział: Śladami naszych przodków

Dzień Matki


W Dniu 26 Maja

Dzień Matki, to święto obchodzone jako wyraz szacunku dla wszystkich matek na świecie. Data obchodów Dnia Matki zależy od kraju, w którym jest on świętowany. W Polsce obchodzone jest to święto w dniu 26 maja.

Geneza tego święta


Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Specjalnym kultem, otaczano wtedy symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów, co obligowało ten naród do zaprzestania świętowania dnia matki rodzicielki.

Niedziela u matki...

Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki. Początkowo co roku w czwartą niedzielę postu, odprawiano modły za wszystkie matki świata. W zwykłe niedziele odbywały się takowe spotkania modlitewne podczas nabożeństw wieczornych. Dzień, w którym obchodzono to święto, był dniem wolnym, od pracy. Do tradycji należało przede wszystkim składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane od niej błogosławieństwo. Zwyczaj ten przetrwał do XIX stulecia. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu działań II wojny światowej.

W USA

Inaczej historia tego święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis, ogłosiła Dni Matczynej Pracy. W tym dniu wszyscy pamiętali o swoich matkach przynosząc im kwiaty i słodycze. Od 1872 roku Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś w 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki.

W Polsce

W Polsce w dobie międzywojnia obchodzono Dzień Matki, gdyż jego organizacją zajmował się PCK. Dzień Matki (Muttertag) był obchodzony jako ważne święto w Generalnym Gubernatorstwie, w czasie okupacji niemieckiej (dzień ten był świętem w całej III Rzeszy). Dzisiaj święto to obchodzone jest w dniu 26 maja, ma ono na celu okazanie matkom szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie.

Ewa Michałowska- Walkiewicz