Dodano: 28.05.20 - 12:35 | Dział: WPiS

WPiS - Numer 5/2020 - Zapraszamy do lektury


Ukazał się już najnowszy, majowy numer „Wpisu”. Jak każdego miesiąca przygotowaliśmy dla Państwa serię znakomitych reportaży na bieżące tematy, jak również wyselekcjonowany zbiór artykułów historycznych powiązanych z aktualnymi rocznicami. W związku ze 100-leciem urodzin Jana Pawła II nie mogło zabraknąć tekstów poświęconych jednemu z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich świętych. Pojawia się artykuł o jego rodzicach (dziś także będących kandydatami na ołtarze) i o Małej Ojczyźnie Papieża Polaka, a także tekst przypominający niezwykłą pasję aktorską młodego Karola Wojtyły. Zamieszczamy też nie mniej interesujący wywiad z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim, który wspomina... kolejnego kandydata na świętego, czyli ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, zapisanego w polskiej pamięci jako Prymas Tysiąclecia. Piszemy także o zagadnieniach w szczególny sposób nurtujących opinię społeczną: w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną co dalej z polską książką, bez której nie ma wykształcenia i kultury wysokiej? W jaki sposób powinniśmy bronić rodziny, a przede wszystkim dzieci, w dobie narastającej agresji wobec tradycyjnych wartości? Czym grozi zanik narodowej kultury wysokiej? Nie brakuje także wspaniałych wiadomości o wielkich sukcesach naszych autorów: prof. Andrzeja Szczerskiego, laureata nagrody Telewizji Republika, oraz prof. Wojciecha Roszkowskiego – kawalera Orderu Orła Białego. Majowy „Wpis” to ponad 100 stron niepowtarzalnej lektury na najwyższym poziomie!

W bieżącym numerze:

• „O nieszczęsna książko polska...” Leszek Sosnowski w niezwykle trafny sposób opisuje sytuację polskiego rynku księgarskiego i polskiego czytelnictwa. Uratowanie książki, bez której nie ma inteligentnego społeczeństwa, to sprawa niezwykłej wagi!
• „Blask królewskiej korony, czyli blask suwerenności”. Władza jest odpowiedzialną służbą, a książę brzesko-kujawski Władysław Łokietek wiele musiał przejść, zanim został królem Polski... O tych wydarzeniach przypomina wybitny mediewista prof. Krzysztof Ożóg.
• „Kard. Stefan Wyszyński i św. Jan Paweł II to kluczowe postacie do zrozumienia historii Polski w XX w.” Ks. prof. Waldemar Chrostowski w interesującym wywiadzie opowiada o niezapomnianym Prymasie Tysiąclecia, którego znał osobiście.
• „Mała Ojczyzna Wojtyłów”. Niezwykle poruszający tekst znakomitej pisarki Jolanty Sosnowskiej o rodzicach i rodzeństwie przyszłego papieża, a także o jego ukochanych Wadowicach, w których „wszystko się zaczęło”.
• „Nikt nie ma prawa handlować honorem i godnością Polski”. Te słowa gen. Władysław Anders przypieczętował własnym życiem, stając się symbolem niezłomnej walki o Ojczyznę, o czym w 50. rocznicę jego śmierci przypomina dr Monika Makowska.
• „Dramaty sceniczne Karola Wojtyły”. Jak wiadomo, przyszły papież jako młodzieniec był utalentowanym aktorem, miał też niespotykany talent literacki; jego twórczość poetycka i dramatyczna dziś należy do kanonu sztuki wysokiej. Artykuł Czesława Ryszki.
• „Spektakl Pawła Woldana ratuje honor rodzimej sceny”. Temida Stankiewicz-Podhorecka prezentuje świetną recenzję „Powołania” – autorskiej sztuki znakomitego reżysera, który w dobie fali brutalizacji teatru polskiego odważył się wystawić dzieło poświęcone życiu młodego Karola Wojtyły.
• „Między szansą a anarchią”. Wnikliwe studium obecnej sytuacji politycznej Polski autorstwa wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego.
• „Wojciech Roszkowski jako Orzeł Biały”. Prezydent RP Andrzej Duda udekorował prof. Roszkowskiego najwyższym polskim odznaczeniem w szczególnych warunkach... „Zamiast laudacji, którą uniemożliwiła pandemia” poseł Janusz Szewczak zamieszcza na łamach „Wpisu” pochwalny artykuł.
• „Klęska imperium zła dokonała się za sprawą Polski”. Jeden z najwybitniejszych znawców dziejów Rzeczypospolitej, prof. Andrzej Nowak, pisząc o Bitwie Warszawskiej 1920 r. i o jej dziedzictwie, jak zwykle prezentuje najwyższy poziom zarówno erudycji, jak i kultury języka.
• „Naród, który nie pojmuje znaczenia własnej kultury, budzi się na targu niewolników”. Artykuł Bohdana Urbankowskiego o niezłomnych polskich pisarzach i o nieprzemijającej wartości polskiej literatury.
• „Matka Boża Łaskawa łamie strzały Bożego gniewu”. Wybuch każdej epidemii poprzedzała eskalacja grzechu, kiedy zaś udręczeni grzesznicy zwracali się do Najświętszej Marii Panny i okazywali skruchę za popełnione winy, Bóg oddalał zarazę. Tekst dr Moniki Makowskiej.
• „Chrześcijanin w czasie zarazy”. O obecnej epidemii koronawirusa i jeszcze bardziej destrukcyjnej „pandemii grzechu” pisze ks. prof. Jan Szymczyk.
• „Interhomo redivivus”. „Rzeczywistość hybrydowa” dzisiejszej cywilizacji skłonnej do tworzenia dziwnych i niebezpiecznych wynaturzeń opisana celnym, ostrym piórem prof. Aleksandra Nalaskowskiego.
• „Palcem po mapie jak za dawnych lat...”. Frapujący artykuł podróżniczy prof. Ryszarda Kantora.
• „Prof. Andrzej Szczerski laureatem nagrody Telewizji Republika”. Reportaż Adama Sosnowskiego.
• „Dla sławy narodu polskiego rany odnosił”. Interesującą postać Bartłomieja Nowodworskiego – polskiego rycerza i fundatora istniejącej do dziś prestiżowej krakowskiej szkoły przypomina prof. Piotr Biliński.
• „Wszystko tchnie tu polskością”. Druga część „krakowskiego cyklu” pióra prof. Ryszarda Kantora.
• „Dzieci to nie dodatkowy koszt, lecz inwestycja”, o czym przekonuje prof. Michał Wojciechowski. Znakomity tekst w obronie tradycyjnej rodziny.
• „Dybowskiego determinacja i pasja odkrywcy”. Ciąg dalszy fascynujących losów polskiego lekarza, zesłańca i naukowca zgłębiającego tajemnice syberyjskiej przyrody. Artykuł dr. Marka Klecela.
• „Triumfy na lądzie i w przestworzach w II Rzeczypospolitej”. Krzysztof Szujecki pisze o podniebnych wyczynach polskich lotników w XX-leciu międzywojennym.
• Świato-podgląd, przegląd wiadomości ze świata, m.in. o tragicznej sytuacji chrześcijan w Pakistanie i Nigerii i o naruszaniu wolności prasy przez niemiecki wywiad.
• Krzyżówka z nagrodami.

A ponadto: materiały promocyjne najnowszych pozycji wydawniczych „Białego Kruka”, w tym m.in. podróżniczej opowieści... legendarnego satyryka Marcina Wolskiego, propozycje internetowego zamawiania książek oraz wierszowana laudacja na cześć księgarni pióra Leszka Długosza.

WPiS