Dodano: 20.06.20 - 22:13 | Dział: Śladami naszych przodków

Drygulec


Kwiaty na „Przystanku Å›mierci”

Drygulec to świętokrzyska wieś, znajdująca się w powiecie opatowskim. Nasza Redakcja, przybyła właśnie w to miejsce na zaproszenie pani Ireny Eleonory Olszewskiej z Pakosławia, abyśmy mogli wspólnie złożyć biało - czerwone kwiaty na mogile polskich bohaterów września 1939 roku.

Wypad na rowerach


Drygulec leży na trasie zielonego szlaku rowerowego Witolda Gombrowicza. Nie mogło się zatem obejść bez recytowania naszych wierszy i czytania rozlicznych opowiadań, aby w ten sposób uczcić naszego wielkiego literata.
...Kłębowisko suchej trawy
w myśli nasze zatopione
szukam gdzie mój ukochany
w którą się on spojrzał stronę

nie w Skarżysku szukaj miłej
co siÄ™ patrzy w twe odbicie
na Kryneczki przyjdź mój drogi
z piękną Gosią zwiąż swe życie

jedź do starej Polanicy
ratuj zdrowie zaszargane
w świętokrzyskiej łez krynicy
znajdziesz dziewczÄ™ zakochane...

Irena Eleonora Olszewska

Rys historyczny

W tej wsi przed wiekami- jak relacjonuje pani Irena wydobywano kamień w małych kamieniołomach, który dawniej używany był do wznoszenia budynków, przede wszystkim inwentarskich. Domy mieszkalne stawiano raczej drewniane, wierząc z leczniczą moc litego drewna. W Drygulcu produkowano niegdyś w niewielkich wapiennikach, wapno. Wiąże się to z występowaniem i odsłonięciami w tej okolicy wapieni z epoki późnej jury. Przed wiekami, teren Drygulca zalewało płytkie morze, w którym znajdowały się organizmy gąbkowe. Tutaj nagminnie występowały wapienie krynoidowe i dolomityczne, z drobnymi bułami krzemienia.

Dobra nieruchome Drygulca

Dobra Drygulca do roku 1864, należały do sióstr benedyktynek w Sandomierzu i z czasem zostały one wystawione na licytację- jak relacjonuje ksiądz Marian Markowski. Pod koniec XIX stulecia, wieś ta została rozparcelowana między chłopów, którzy nabyli ziemię. Było już wtedy 17 samodzielnych zagród gospodarskich, w których mieszkało 170 osób. Według informacji ks. Jana Wiśniewskiego i księdza Witolda z Pakosławia, wieś Drygulec zamieszkiwało kiedyś kilka rodzin niemieckich, wyznania protestanckiego. Na zachód od wsi znajdował się niewielki cmentarz wyznania protestanckiego, okolony murem z kamienia polnego.

„Przystanek Å›mierci”

We wsi Drygulec, leżącej pomiędzy Ożarowem i Ćmielowem do dnia dzisiejszego, znajduje się przejazd kolejowy. Na nim to, w dniu 6 września 1939 roku zatrzymał się polski pociąg jadący z Jarosławia na zachód, wiozący żołnierzy na front. Pociąg ten został ostrzelany i zbombardowany przez oddziały Wehrmachtu. Wielu polskich żołnierzy zginęło lub zostało rannych. Dziś przypomina o tej tragedii pomnik stojący w pobliżu przejazdu kolejowego. Tu pierwotnie pochowani byli zabici polscy żołnierze, których następnie ekshumowano, do rodzinnych grobowców w Ożarowie, Przybysławicach i Bidzinach- snuje swoje opowieści pani Olszewska.

Nasza redakcja dziÄ™kuje za zaproszenie na wypad rowerowy na „Przystanek Å›mierci” w Drygulcu.



Ewa MichaÅ‚owska – Walkiewicz