Dodano: 03.08.20 - 22:03 | Dział: WPiS

WPiS - Numer 7-8/2020 - Zapraszamy do lektury


UkazaÅ‚ siÄ™ już najnowszy, wakacyjny, lipcowo-sierpniowy numer „Wpisu”. Jak co miesiÄ…c mogÄ… PaÅ„stwo zapoznać siÄ™ zarówno z caÅ‚Ä… seriÄ… reportaży na aktualne tematy, jak i z doborowym zbiorem artykułów poÅ›wiÄ™conych zagadnieniom z dziejów Rzeczypospolitej. W zwiÄ…zku z historycznym zwyciÄ™stwem Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich, które w roku setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej nabraÅ‚y wymiaru walki o katolickÄ… i suwerennÄ… PolskÄ™, nie mogÅ‚o zabraknąć na Å‚amach „Wpisu” znakomitego materiaÅ‚u na ten temat. Oddalenie niebezpieczeÅ„stwa, jakim byÅ‚a wizja Rzeczypospolitej podporzÄ…dkowanej dyktaturze tÄ™czowej ideologii, nie oznacza jednak zaprzestania walki. Piszemy zatem o zagrożeniach zwiÄ…zanych z ideologiÄ… LGBT, publikujÄ…c pierwsze tÅ‚umaczenie sÅ‚ynnego manifestu Å›rodowisk gejowskich z 1987 r., a także wywiad z posÅ‚em i prawnikiem dr. hab. PrzemysÅ‚awem Czarnkiem, który jak maÅ‚o kto potrafi trafnie opisywać niebezpieczeÅ„stwa zwiÄ…zane z gloryfikujÄ…cym dewiacje tÄ™czowym ruchem. PojawiajÄ… siÄ™ także interesujÄ…ce teksty poÅ›wiÄ™cone twórczoÅ›ci mistrza Adama Bujaka w zwiÄ…zku ze wspaniaÅ‚Ä… wystawÄ… jego fotografii portretujÄ…cych niezapomnianego krakowskiego kardynaÅ‚a Karola WojtyÅ‚Ä™, przyszÅ‚ego Ojca ÅšwiÄ™tego Jana PawÅ‚a II. Publikujemy też artykuÅ‚y poÅ›wiÄ™cone wspaniaÅ‚emu polskiemu zwyciÄ™stwu nad czerwonym apokaliptycznym potworem, jak również materiaÅ‚y zwiÄ…zane z historiÄ… KoÅ›cioÅ‚a i z aktualnymi zagadnieniami dotyczÄ…cymi wiary. Podwójny, wakacyjny „Wpis” to ponad 120 stron fascynujÄ…cej lektury!

• „Pójść za ciosem!”. Ten entuzjastyczny tytuÅ‚ zapowiada bÅ‚yskotliwy felieton Leszka i Adama Sosnowskich; znakomici autorzy (ojciec i syn) wyrażajÄ… radość ze zwyciÄ™stwa Andrzeja Dudy, nie ukrywajÄ…c, iż zarówno przed prezydentem RP, jak i przed rzÄ…dem stojÄ… potężne wyzwania.
• „Jak przeorać heteroseksualnÄ… AmerykÄ™”. SÅ‚ynny manifest Å›rodowisk gejowskich z 1987 r. pióra Marshalla Kirka i Erastesa Pilla z wyrachowanÄ… precyzjÄ… opisuje manipulacyjne mechanizmy, które majÄ… doprowadzić do wywalczenia uprzywilejowanej pozycji dla homoseksualistów w spoÅ‚eczeÅ„stwie. Pierwsze tÅ‚umaczenie na jÄ™zyk polski!
• „Bierność wobec zÅ‚a jest zÅ‚em samym w sobie”. Adam Sosnowski rozmawia z dr. hab. PrzemysÅ‚awem Czarnkiem o zagrożeniach zwiÄ…zanych z neomarksistowskÄ… ideologiÄ… LGBT.
• „Bieda pozamaterialna”. Upadek zasad moralnych i poziomu intelektualnego zwiÄ…zany z duchowym lenistwem nieodmiennie prowadzi do niebezpieczeÅ„stwa rozkÅ‚adu życia spoÅ‚eczeÅ„stw i caÅ‚ych narodów, o czym przypomina ks. prof. Jan Szymczyk.
• „Zarazy intensyfikowaÅ‚y pielgrzymki”. W dobie epidemii koronawirusa warto pamiÄ™tać o tym, iż „morowe powietrze” zawsze ustawaÅ‚o, kiedy nastÄ™powaÅ‚o zawierzenie życia indywidualnego i narodowego NajÅ›wiÄ™tszej Marii Pannie. ArtykuÅ‚ CzesÅ‚awa Ryszki.
• „Wakacje i kuracje krakowian”. Co prawda w tym roku koronawirus pokrzyżowaÅ‚ plany urlopowe wielu osobom, miÅ‚o jednak bÄ™dzie poczytać o sposobach naszych przodków na udany wypoczynek, o czym pisze prof. Ryszard Kantor.
• „OdczÅ‚owieczanie teatru trwa”. Temida Stankiewicz-Podhorecka jak zwykle siÄ™ nie patyczkuje, opisujÄ…c uskuteczniane na deskach polskich teatrów szambo moralne i intelektualne. CiÄ™ty i dosadny tekst!
• „Gdy carowie padali na kolana przed królem polskim”. Wywiad z prof. Wojciechem Polakiem, autorem znakomitej biografii hetmana StanisÅ‚awa Żółkiewskiego, przeprowadza Anna MÄ…czka.
• „«Giganci historii» zapoczÄ…tkujÄ… nowÄ… erÄ™ w telewizji publicznej”. O nowym, interesujÄ…cym projekcie TVP Historia z redaktorem naczelnym Piotrem LegutkÄ… rozmawia Adam Sosnowski.
• „Dla Rzeczypospolitej wojna nie zakoÅ„czyÅ‚a siÄ™ 11 listopada 1918 r.”. Wybitny pisarz Bohdan Urbankowski opisuje sytuacjÄ™ dziejowÄ… Polski po odzyskaniu niepodlegÅ‚oÅ›ci i w przededniu wielkiej ofensywy sowieckiej zakoÅ„czonej polskim zwyciÄ™stwem pod WarszawÄ….
• „Bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej”. Dowódcy i oficerowie Wojska Polskiego znani dziÅ› jako niezÅ‚omni obroÅ„cy Polski podczas II wojny Å›wiatowej w momencie jej wybuchu mieli już za sobÄ… szlak bojowy Wielkiej Wojny i zwyciÄ™skÄ… walkÄ™ z hordami barbarzyÅ„skich najeźdźców ze Wschodu... ArtykuÅ‚ dr Moniki Makowskiej.
• „Wieniawa – samotność szwoleżera”. Mówiono o nim „ulubieniec Cezara i bożyszcze Polek”. Postać I uÅ‚ana II RP przypomina Mateusz KosiÅ„ski.
• „Å»eby polska kultura, sztuka czerpaÅ‚y z chrzeÅ›cijaÅ„skiego natchnienia”. Znakomity reportaż Jolanty Sosnowskiej z arcyciekawej papieskiej wystawy fotografii mistrza Adama Bujaka, eksponowanej w krakowskim Arsenale Miejskim.
• „Przeciw zalewowi wysokiej fali barbarzyÅ„stwa”. Wybitny historyk prof. Andrzej Nowak w piÄ™knym stylu pisze o wszechstronnej twórczoÅ›ci mistrza Adama Bujaka.
• „Radia cyfrowe, czyli wielka szansa”. Jednym z wyzwaÅ„ stojÄ…cych przed obecnym rzÄ…dem bÄ™dzie repolonizacja mediów; niesamowite możliwoÅ›ci w tej walce dajÄ… radia cyfrowe, o czym przypomina znakomity autor Leszek Sosnowski.
• „Dzielnie rzÄ…dziÅ‚ rzeczÄ… pospolitÄ… jak drugi Salomon”. Prof. Krzysztof Ożóg, jeden z najlepszych znawców dziejów Å›redniowiecznej Polski, przypomina postać Kazimierza Wielkiego – wybitnego wÅ‚adcy z rodu Piastów.
• „Kryzys ariaÅ„ski, czyli rozdarcie KoÅ›cioÅ‚a”. BolesnÄ… kartÄ™ z dziejów chrzeÅ›cijaÅ„stwa przypomina znakomity historyk prof. Wojciech Roszkowski.
• „StanisÅ‚aw Kutrzeba – polityczna naiwność wielkiego uczonego”. Postać nieco zapomnianego wybitnego prawnika, rektora UJ i uczestnika obrad pokojowych w Paryżu przypomina prof. Piotr BiliÅ„ski.
• „NajwiÄ™cej skorzystaÅ‚a na tych odkryciach Rosja, a później ZwiÄ…zek Sowiecki”. Kolejny z cyklu artykułów o polskich uczonych-zesÅ‚aÅ„cach syberyjskich. Dr Marek Klecel tym razem pisze o Janie Czerskim, zmarÅ‚ym na posterunku nauki na dalekiej KoÅ‚ymie.
• „Witold Bublewski – twórca wychowania morskiego w Polsce” – fascynujÄ…cÄ… postać uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, żoÅ‚nierza AK, powstaÅ„ca warszawskiego i znakomitego żeglarza przybliża Krzysztof Szujecki.
• „KrnÄ…brna polska odmienność”. Druga część znakomitego eseju prof. BolesÅ‚awa OrÅ‚owskiego, poÅ›wiÄ™conego niezÅ‚omnemu duchowi polskiego patriotyzmu.
• „PamiÄ™tajcie o ogrodach!”. Nauki ogrodnicze stanowiÄ… o bezpieczeÅ„stwie żywnoÅ›ciowym, o czym przypomina prof. Roch WÅ‚odzimierz Doruchowski.
• ÅšwiatopodglÄ…d – przeglÄ…d informacji ze Å›wiata, m.in. o odbudowie katedry w Aleppo i o problemach niemieckiej polityki gospodarczej i migracyjnej.

Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: materiały promocyjne najnowszych książek Białego Kruka, propozycja internetowego zamawiania książek wydawnictwa i porankowy wiersz Leszka Długosza.

WPiS