Dodano: 09.10.20 - 11:36 | Dział: Na każdy temat

Odsłonięcie Pomnika w Potoku-Stany





W dniu 11.10.2020 roku w Potoku-Stany odbędzie się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pierwszego pomnika upamiętniającego żołnierzy i konspiratorów Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej zamordowanych w kwietniu 1944 r. za walkę o niepodległość Polski przez komunistów (tzw. mord w Puziowych Dołach).

Celem podjętych działań jest godne upamiętnienie żołnierzy podziemnego Wojsk Polskiego z AK i NSZ poległych za walkę o wolną i niepodległą RP oraz stworzenie miejsca, w którym lokalna społeczność z miejscowości Dąbrówka, Potok-Stany i Potok Wielki oraz rodziny zamordowanych będą mogły oddawać hołd swoim lokalnym Bohaterom, którzy nie mają nawet symbolicznego grobu i do tej pory rodzinom nie udało się odkryć miejsca ukrycia ich ciał.

Plan uroczystości:
11.00 – uroczysta msza Å›w. w koÅ›ciele pw. WniebowziÄ™cia NMP w Potok Stany
12.30 – uroczystość odsÅ‚oniÄ™cia pomnika upamiÄ™tniajÄ…cego żoÅ‚nierzy i konspiratorów NSZ i AK pomordowanych w Puziowych DoÅ‚ach:
– odÅ›piewanie „Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej”
– przemówienia okolicznoÅ›ciowe
– odsÅ‚oniÄ™cie i poÅ›wiÄ™cenie pomnika.

Budowę pomnika i uroczystość sfinansowali: Fundacja im. Kazimierza Wielkiego, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Wydarzenie bierze udziaÅ‚ w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest SamorzÄ…d Województwa Lubelskiego.

Rys historyczny:

19 kwietnia 1944 r. w Puziowych DoÅ‚ach doszÅ‚o do mordu na mieszkaÅ„cach miejscowoÅ›ci Kolonia Potok-Stany, Potok-Stany i DÄ…brówka. Mord ten zostaÅ‚ dokonany przez komunistów z AL. W feralny dzieÅ„ ww. bandyci uwiÄ™zili 13 mężczyzn, których podejrzewali o sympatyzowanie z ArmiÄ… KrajowÄ… i Narodowymi SiÅ‚ami Zbrojnymi. Byli to ksiÄ…dz Aleksander Markiewicz – proboszcz parafii polskokatolickiej (tzw. narodowej) w DÄ…brówce, Lucjan Duma, Piotr Kobylarz, WÅ‚adysÅ‚aw Krzyżak, StanisÅ‚aw Krzeszowski, PaweÅ‚ Balawander, Józef Grzyb, StanisÅ‚aw GÄ™borski, Adam ZioÅ‚o, Adolf ZioÅ‚o, WacÅ‚aw Dyjewski, Franciszek Kania, Kazimierz Baran i StanisÅ‚aw Siembida. Jeszcze w DÄ…brówce rozstrzelano Kazimierza Barana i Józefa Grzyba, traktujÄ…c ich jako tarcze strzeleckie, ale oddajÄ…c strzaÅ‚y w taki sposób, żeby od razu nie zabić. Natomiast StanisÅ‚awa Krzeszowskiego bandyci z AL zamordowali siekierÄ…, odcinajÄ…c nogi na pniaku.

Los pozostałych dokonał się w Puziowych Dołach, gdzie zamordowani zostali: Balawander Paweł, Duma Lucjan, Dyjewski Wacław, Gęborski Stanisław, Kania Franciszek, Kobylarz Piotr, Krzyżak Władysław, Markiewicz Aleksander, ks. Zioło Adam, Zioło Adolf. Szczególnie brutalnie AL-owcy potraktowali ks. Markiewicza, którego spalili żywcem po zakneblowaniu i przywiązaniu do drzewa, oraz Lucjana Dumę, którego rozerwali końmi. Ciała zamordowanych pierwotnie zakopano w miejscu kaźni w Puziowych Dołach. Jednak później bandyci z AL przenieśli je w nieznane do dziś miejsce. Ostatni żyjący morderca odmawia udzielenia informacji o miejscu ukrycia ciał.

Dla lokalnej społeczności niezmiernie ważne jest godne upamiętnienie tych żołnierzy i konspiratorów z NSZ i AK poprzez stworzenie miejsca pamięci, którego, pomimo upływu 75 lat od mordu, do tej pory się nie doczekali. Zaangażowanie pomordowanych w Puziowych Dołach w walkę o suwerenną Polskę, w ramach formacji wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego, do tej pory nie zostało godnie upamiętnione.



Pozdrawiam serdecznie
Karol Wołek
Prezes Fundacji im. Kazimierza Wielkiego
tel.: 691-018-871