Dodano: 22.10.20 - 12:18 | Dział: WPiS

WPiS - Numer 10/2020 - Zapraszamy do lektury


Ukazał się najnowszy, październikowy numer „Wpisu”. Jak co miesiąc przygotowaliśmy dla Państwa serię frapujących felietonów na aktualne tematy, a także wyselekcjonowany zbiór artykułów historycznych powiązanych z bieżącymi rocznicami. W związku z prestiżowymi wyróżnieniami dla naszych autorów nie mogło zabraknąć materiałów reportażowych z tych wydarzeń. Wybitny historyk prof. Andrzej Nowak, znany z niezłomnej postawy w obronie wartości katolickich i narodowych, otrzymał bowiem nagrodę im. księcia Henryka Pobożnego, zaś znakomity publicysta Leszek Sosnowski został uhonorowany medalem Rady Papieskiej ds. Kultury „Per Artem ad Deum”. Sprawozdania z tych wydarzeń przedstawili Artur Guzicki i Joanna Szczerbińska. Prezentujemy także drugą część rewelacyjnego studium o trwałości dobrej władzy jako zjawiska kształtującego potęgę polityczną państwa i warunkującego dobro obywateli pióra prof. Andrzeja Nowaka. W związku z jubileuszem 50-lecia pracy artystycznej znakomitej aktorki Haliny Łabonarskiej zamieszczamy przeprowadzoną z nią rozmowę. Zamieszczamy też wywiad ze światowej sławy skrzypkiem wirtuozem Antonim Cofalikiem. Pojawiają się także materiały z dziedziny gospodarki i finansów: o wodorze jako o szansie dla polskiej gospodarki mówi podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka, natomiast historię warszawskiej giełdy przedstawia Stanisław A. Gadomski. Nie brakuje także artykułów dotyczących węgierskiego upamiętnienia Bitwy Warszawskiej, sprawozdania z bibliofilskiej wystawy w MNK prezentującej czytelniczą pasję króla Zygmunta Augusta, jak również odważnego i bardzo potrzebnego głosu młodego autora na temat „poglądów jedynie słusznych” jako kryterium decydującym o sukcesach naukowych (?) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Październikowy „Wpis” to ponad 100 stron interesującej lektury!

• „Czy Niemcom uda się sprzedać Orlenowi ruinę?”. Znany z ciętego pióra Leszek Sosnowski jednoznacznie ocenia sprawę planowanej sprzedaży będącego w opłakanym stanie segmentu polskiej (tylko z nazwy) prasy regionalnej podlegającej pod niemiecki konglomerat prasowy Verlagsgruppe Passau.

• „Polska nie jest projektem, tylko dziedzictwem, które ma swoje korzenie”. Druga część świetnego studium o trwałości dobrej władzy jako czynnika kształtującego siłę państwa i dobro wspólnoty narodowej pióra prof. Andrzeja Nowaka.

• „Autor ‘Dziejów Polski’ otrzymał Nagrodę im. księcia Henryka Pobożnego”, reportaż z uroczystości przygotował Artur Guzicki.

• „Dopóki żyję, bić się będę za ojczyznę”. W związku z nadchodzącą rocznicą wybuchu Powstania Listopadowego postać Emilii Plater – najsłynniejszej z walecznych Polek przypomina dr Monika Makowska.

• „Miłość do książek – wiedza, mądrość, fascynacja i splendor”. O wielkiej pasji bibliofilskiej Zygmunta Augusta pisze Jolanta Sosnowska w reportażu z wystawy w MNK poświęconej królewskim zbiorom.

• „Wodór szansą dla Polski!” przekonuje Andrzej Śliwka – podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, w rozmowie z Adamem Sosnowskim.

• „Historia warszawskiej giełdy odzwierciedla zmagania naszego narodu” o czym pisze Stanisław A. Widomski.

• „Komu Bóg nie obiecał śmierci, ten się i z grobu wywierci”. Niesamowite historie o nadprzyrodzonych zjawiskach, snach i przeczuciach przedstawia prof. Ryszard Kantor.

• „Serce geniusza, który nie może odnaleźć miejsca poza Bogiem i Ojczyzną”. Wspomnienie o wybitnym aktorze i reżyserze Ryszardzie Perycie pióra Temidy Stankiewicz-Podhoreckiej.

• „Nie pozwolę zniszczyć mojej wizji sztuki i człowieka”. Z wybitną aktorką Haliną Łabonarską, znaną z bezkompromisowej postawy w sprawie godności artysty, rozmawia Jolanta Sosnowska.

• „Żyjąc krótko, przeżyła czasów wiele”. Interesującą postać czcigodnej Służebnicy Bożej Marii Dulcissimy Hoffmann przypomina Czesław Ryszka.

• „Węgierskie miasto Lengyeltóti upamiętniło Cud nad Wisłą”. Reportaż z uroczystego otwarcia Parku Cudu nad Wisłą w tej miejscowości przedstawia Anna Szesztay.

• „Dama nad kałużą (z podwójnym dnem)”. O wyborach życiowych Wisławy Szymborskiej, czyli o tym, jak wychowana w katolickiej i patriotycznej rodzinie dziewczyna wybrała drogę służby systemowi komunistycznemu, pisze Bohdan Urbankowski.

• „Alma Macocher?” Adam Sosnowski nie patyczkuje się, opisując chorą sytuację na Uniwersytecie Jagiellońskim; „jedynie słuszne poglądy” stają się czołowym kryterium przyznawania środków na badania, a za podejmowanie tematów katolickich i narodowych grozi wyrzucenie z uczelni...

• „Niszczyciele obrazów”. Historię chrześcijańskiego kultu wizerunków i pojawienia się zwolenników zwalczania go, dopuszczających się barbarzyńskich praktyk niszczenia cennych ikonostasów, przedstawia prof. Wojciech Roszkowski.

• „Anielica Paderewska”. Małżonka światowej sławy pianisty wirtuoza należała do najciekawszych kobiecych indywidualności swoich czasów. Postać Heleny Paderewskiej przypomina Anna Mączka.

• „Leszek Sosnowski uhonorowany medalem Papieskiej Rady ds. Kultury”. Reportaż z gali wręczenia nagrody przedstawia Joanna Szczerbińska.

• „Ateńczycy nieokrzesanym nazywali człowieka, który nie umiał pływać ani czytać”. O niestety zarzuconych współcześnie olimpijskich konkursach literatury i sztuki i o ich polskich laureatach pisze Krzysztof Szujecki.

• „Bestialskie pogromy unicestwiły polskie rodziny, polskie rezydencje i polskie dobra kultury”. Tragiczną historię zagłady polskich Kresów podczas rewolucji bolszewickiej w 1917 r. opisuje dr Marek Klecel.

• „Na nieżyczliwe głosy i knowania odpowiadał coraz lepszymi dziełami”. Ciekawą postać Józefa Feldmana – znakomitego historyka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, przybliża prof. Piotr Biliński.

• „Każdego roku opuszczają szkoły zastępy ludzi częściowo głuchych”. O zarzuconej akcji umuzykalniania młodzieży z wybitnym skrzypkiem prof. Antonim Cofalikiem rozmawia dr Monika Makowska.

• „Świato-podgląd: przegląd informacji ze świata, m.in. o prześladowaniach chrześcijan w Nigerii, o nowej strategii walki z COVID-19 i o kolejnych szaleństwach poprawności politycznej.

• Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: materiały promocyjne najnowszych książek Białego Kruka, propozycja ich internetowego zamawiania, zaproszenie na VI Dzień Patrioty i nasturcjowy wiersz Leszka Długosza.

WPiS