Dodano: 03.01.21 - 20:23 | Dział: W kręgu wydarzeń

UE bez Wielkiej Brytanii





O północy z czwartku na piątek zakończył się 11- miesięczny okres przejściowy po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, stało się to po 47 latach członkostwa (W. Brytania była członkiem Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, poprzedniczek UE, od 1 stycznia 1973 roku).

Wyjście tego kraju z UE jest wynikiem referendum, które zostało rozpisane przez ówczesnego premiera Davida Camerona z 23 czerwca 2016, w którym około 52 proc. głosujących Brytyjczyków, opowiedziało za takim rozwiązaniem. Po dwukrotnym przekładaniu terminu wyjścia przez następczynię Camerona, Theresę May, nastąpiło ono z dniem 1 lutego 2020 już po objęciu stanowiska premiera przez Borysa Johnsona, po wcześniejszej ratyfikacji długo negocjowanego porozumienia pomiędzy UE-27 i W. Brytanią.

Wspomniane porozumienie ze stycznia 2020 roku jest korzystne zarówno dla UE-27 jak i W. Brytanii między innymi dlatego, że:

- usunęło niepewność co do praw obywateli UE-27 mieszkających na terenie W. Brytanii, w umowie są one zagwarantowane na takim samym poziomie jak dotychczas (chodzi aż o 3,2 mln obywateli UE-27 mieszkających w Brytanii i 1,2 mln Brytyjczyków mieszkających na terenie UE),

- W. Brytania zgodziła się zapłacić do budżetu UE składkę jako zobowiązanie roku 2020, a także część zobowiązań do roku 2023 jako ostateczne rozliczenie zobowiązań z całego wieloletniego unijnego budżetu na lata 2014-2020,

- usunęło również niepewność do 31 grudnia 2020 roku w handlu z W. Brytanią, UE- 27 ma ogromną nadwyżkę w handlu z W. Brytanią, przy czym kolejnym wyzwaniem było wynegocjowanie umowy handlowej pomiędzy obydwoma stronami, która miała uregulować relacje między nimi od 1 stycznia 2021.

Negocjacje byÅ‚y bardzo trudne, a umowa handlowa zostaÅ‚a zawarta dosÅ‚ownie „za pięć dwunasta”, 30 grudnia ratyfikowaÅ‚ jÄ… parlament brytyjski, ze strony unijnej podpisali przewodniczÄ…ca KE i przewodniczÄ…cy RE, natomiast PE ratyfikuje jÄ… dopiero w styczniu (stÄ…d ze strony UE przyjÄ™to mechanizm tymczasowego jej stosowania). Brytyjczycy osiÄ…gnÄ™li w negocjacjach to co chcieli: W. Brytania jak to napisano w komunikacie rzÄ…dowym „odzyskuje kontrolÄ™ nad naszymi pieniÄ™dzmi, granicami, prawem, handlem i Å‚owiskami”, a wiÄ™c od „1 stycznia 2021 bÄ™dziemy mieli peÅ‚nÄ… niezależność politycznÄ… i gospodarczÄ…”. Brytyjczykom chodziÅ‚o przede wszystkim, żeby ich kraj w jakiejkolwiek sprawie nie byÅ‚ zwiÄ…zany przepisami UE, a przede wszystkim rozstrzygniÄ™ciami TrybunaÅ‚u SprawiedliwoÅ›ci Unii Europejskiej (TSUE), a także o zachowanie polityki imigracyjnej do swoich wyÅ‚Ä…cznych kompetencji.

Wprawdzie wcześniej w umowie opuszczenia UE, W. Brytania zobowiązała się do zachowania wszelkich praw osób z krajów UE, które przybyły do tego kraju wcześniej (do 31 stycznia 2020, a nawet w okresie przejściowym a więc do 31 grudnia 2020) ale już od 1 stycznia 2021 może samodzielnie kształtować swoją politykę imigracyjną (Brytyjczycy już przygotowali tzw. system punktowy i będą go stosować od 1 stycznia 2021).

Trzeci sporny obszar to dostęp do łowisk dla krajów UE-27 na przybrzeżnych wodach W. Brytanii i wprawdzie ten dostęp pozostanie ale Brytyjczycy będą uzyskiwać z tego tytuły przynajmniej 25 proc. przychodów z tej działalności.

Zawarcie porozumienia z W. Brytanią jest jednak także sukcesem UE-27, ponieważ brak umowy handlowej stwarzałby zdecydowanie więcej problemów po stronie unijnej dlatego, że to ona ma wyraźną nadwyżkę w bilansie obrotów handlowych (całość obrotów między obydwoma stronami w 2019 roku wyniosła ok. 660 mld funtów). Przypomnijmy, że nadwyżka ta dla UE-27 wynosi ponad 100 mld funtów rocznie, a głównymi krajami eksporterami na brytyjski rynek są: Niemcy (eksport wartości ok. 70 mld GBP), Holandia (40 mld GBP), Francja (27 mld GBP), Belgia (25 mld GBP) i Włochy (19 mld GBP), także Polska ma nadwyżkę w handlu z W. Brytanią w wysokości kilku miliardów funtów (nasz eksport do W. Brytanii w 2019 roku wyniósł około 19 mld euro). Same tylko obroty żywnością UE-27 ze Zjednoczonym Królestwem to ponad 40 mld euro, a nadwyżka dla UE 27 w tym handlu to 16 mld euro rocznie, w tym obszarze także nasz kraj ma sporą nadwyżkę handlową. Brak porozumienia oznaczałby, że ten handel musiałby być prowadzony w oparciu o reguły WTO, a więc z wprowadzeniem ceł, kontyngentów wwozowych, czy innych ograniczeń pozataryfowych, co byłoby bardzo niekorzystne dla dużej części europejskiej gospodarki.

Ale porozumienie UE-27-W. Brytania dotyczy nie tylko handlu, dotyczy także kwestii celnych, transportu, wymiany danych, współpracy sądowej i policyjnej, a nawet koordynacji zabezpieczenia społecznego. Naszemu krajowi zależało także na porozumieniu w tych dziedzinach ze względu na blisko 2 mln osób z naszego kraju, o bardzo różnym statusie, przebywających na terenie W. Brytanii. Na podstawie tego porozumienia także Polacy decydujący się na pracę w W. Brytanii po 1 stycznia 2021, będą mieli dostęp do tamtejszego systemu emerytalnego, zasiłków na dzieci i innych zasiłków z systemu zabezpieczenia społecznego.

Dobrze wiÄ™c, że do zawarcia porozumienia doszÅ‚o, wprawdzie W. Brytania ostatecznie uwalnia siÄ™ od przepisów UE i jurysdykcji TSUE, a także odzyskuje peÅ‚nÄ… kontrolÄ™ nad swoimi granicami, co wiÄ™cej może zawierać porozumienia handlowe z krajami trzecimi wg, wÅ‚asnego uznania. W. Brytania nie marnowaÅ‚a czasu, negocjujÄ…c z BrukselÄ…, przez dwa lata zawarÅ‚a umowy handlowe z 53 tzw. krajami trzecimi (miÄ™dzy innymi z JaponiÄ… i KanadÄ…), z którymi dotychczasowe obroty handlowe majÄ… wartość okoÅ‚o 164 mld funtów rocznie. WyglÄ…da wiÄ™c na to, że W. Brytania po uwolnieniu siÄ™ od unijnej biurokracji, po odzyskaniu kontroli nad swoimi granicami, prawem i handlem, bardzo szybko udowodni, że „jest życie poza UE”.

autor: Zbigniew Kuźmiuk
Doktor nauk ekonomicznych, wykładowca akademicki, europoseł z ramienia PiS
wPolityce