Czwartek 19 Października 2017r. - 292 dz. roku,  Imieniny: Michała, Piotra

| Strona główna | | Mapa serwisu 

Książka Rudolfa Jaworka

dział: "Na zachodzie bez zmian?"

Wszystkich w dziale: 36, strona 1 z 36
<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  -  >>>


Część 1
Na zachodzie bez zmian? - Rudolf Jaworek -
...Temat przedstawiony w KLUBIE INTELIGENCJI POLSKIEJ przy SPOŁECZNEJ FUNDACJI PAMIĘCI NARODU POLSKIEGO w Warszawie - 2006.


STOSUNKI POLSKO - NIEMIECKIE
SZKIC HISTORYCZNY

Historia wreszcie uśmiecha się do nas. Wybór kardynała Josepha Ratzingera na papieża, który przyjął jako swe imię Benedykta XVI jest darem Opatrzności dla świata, Europy, a zwłaszcza dla Niemiec i sąsiadującej z nimi Polski. Jego wielka mądrość i odpowiedzialność za losy człowieka sprawiły, że stanął odważnie w obronie odwiecznych wartości wobec napierającego zewsząd zła.

Swe nauczanie opiera na ustanowionych przez Boga prawach naturalnych. Te zaś zakreślają wyraźną granicę między tym co dla ludzkości dobre, a tym co stanowi zło i zagrożenie dla jej istnienia i rozwoju w prawdzie.

Po niespotykanej w dziejach zbrodni będącej wynikiem rozpętania przez Niemcy drugiej wojny światowej, po jej przegraniu zdawało się, że ulegną wpływom światowych ośrodków inspiracji zła. A oto teraz, syn tego tak wielce doświadczonego narodu, stanął w obronie wartości ludzkich, etyki i moralności.
Syn narodu, który wielu z nas nazwało „zbrodniczym”, stanął na czele Kościoła głoszącego filozofię miłości.
To tak jakby obręcz okrucieństw zwierających człowieczeństwo pękła pod naporem energii dobra, jakby długotrwały atak różnych wirusów i bakterii zła załamał się pod wpływem sił dobra, wyzwolonych przez proces immunologiczny, tkwiący w każdym społeczeństwie, w każdym narodzie.

Pojawienie się tego papieża o dobrych, rozumnych oczach i życzliwym uśmiechu topi zawziętość jego ziomków próbujących , podobnie jak wiele razy w historii, rozniecić nienawiść przeciw swym sąsiadom na Wschodzie.

Odżywające po wojnie, zwłaszcza po 1989r. tendencje relatywizowania historii, przerzucanie swych win na Polaków (Jedwabne) przez pewne koła niemieckich polityków ustały. Bo jakże tu knować wobec swego rodaka, Papieża, przyjaciela Jana Pawła II, a stąd i wszystkich Polaków. Jak jątrzyć i szerzyć zło w domu gdzie płonie ognisko miłości i prawdy?

Papież Benedykt XVI swoją postawą wygasił szerzące się w jego ojczyźnie płomienie zła i wypełnił duchowość swego narodu miłością.

Pierwszy raz od wieków u sąsiadów na Zachodzie zapłonęło ognisko miłości i dobra. Jest to dla Polaków czas wielce korzystny, kiedy wspólnie z tym wielkim narodem możemy przyczynić się do uzdrowienia kroczącej na manowce cywilizacji świata.


Mając przed sobą tak wielkie możliwości nie wolno nam je zaprzepaścić przez zbytnią łatwowierność, brak przezorności a nawet głupotę.
Żeby zaś ustrzec się błędów w swych działaniach, musimy czerpać z doświadczeń jakimi wyposażyła nas tysiącletnia historia naszego sąsiedztwa z Niemcami......

Wszystkich w dziale: 36, strona 1 z 36
<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  -  >>>

19 Października 1987 roku
Zmarł Igor Newerly, pisarz, sekretarz J. Korczaka.


19 Października 2011 roku
W kanadyjskiej prowincji Ontario w wieku 97 lat zmarł Tadeusz Sawicz, legendarny pilot myśliwski, ostatni polski weteran Bitwy o Anglię


Zobacz więcej