Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 110 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 01.11.20 - 19:20     Czytano: [1481]

Dział: Głos Polonii

Otwarcie wystawy





Otwarcie wystawy upamiętniającej obchody konstytucji 3 majowej na emigracji.

22 października w Polish & Slavic Federal Credit Union ( w Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej) w Chicago o godzinie 5:30 wieczorem odbyła się piękna uroczystość otwarcia wystawy zdjęć pochodzących z obchodów uchwalenia konstytucji 3 maja 1791 r, a odbywającej się Paracy 3 majowej w Chicago. Było to wyjątkowe spotkanie, ponieważ 22 października w 1978 roku rozpoczął się pontyfikat Karol Wojdyła, papieża Jana Pawła II, toteż to wydarzenia zostało zaakcentowane przez organizatorów wystawy, pięknym portretem Świętego Papieża Polaka, którymi byli: Związek Klubów Polskich, Konsulat Rzeczpospolitej w Chicago, PSFCU. Na planszach zostały wyeksponowane fotografie różnych organizacji biorących udział w jednej z największych parad 3 majowych na świecie. Uroczystość prowadziła dr Lucja Mirowska Kopeć sekretarz korespondencyjny ZKP i przedstawiciel Polsko- Słowiańskiej Unii Kredytowej.
Wystawa została zorganizowana dla Polonii, ponieważ tego roku w maju były ograniczenia związane z „pandemią wirusa” , dlatego nie mogła być przeprowadzona jak co rocznie od lat, pomimo to odbyła się wirtualnie. Prezes ZKP Jan Kopeć z marszałkiem parady przeszli całą trasę, wydarzenie to został zarejestrowane na wideo.
Po przecięciu wstęgi, otwierającej wystawę, teatr „Rzepicha” wraz z kapelą odśpiewali hymny Polski, a następnie kapela zagrała Ameryki, który śpiewali zebrani przybyli na otwarcie wystawy.



Po ceremonii przywitania gości, przez organizatorów, których przybyło sporo, wśród nich przedstawiciele tutejszych amerykańskich urzędów i polonijnych organizacji w osobach;
- Consul General Małgorzata Bąk- Guzik
- IL State Representative Brad Stephens
- Cook County Treasurer Maria Pappas; 2019 Parade Friend of Polonia
- Deputy Cook County Treasurer Pawel Kawa
- Justice Aurelia Pucinski – Illinois Appellate Court for the First District
- Judge Ursula Walowski
- Schiller Park Mayor Nick Caiafa
- River Grove Mayor David Guerin
- Norridge Village President Dan Tannhauser
- Gabby Krasinski, Village Clerk & Andy Ronstadt and Frank Avino, Trustees
- Representing State Treasurer Michael Frericks Daniel Pogorzelski ; Michael Frericks holds the title 2020 Friend of Polonia
- PSFCU Director Bogdan Ogorek
- Polish American Congress IL Division President Michal Niedzinski
- Polish Teachers Association Urszula Gawlik, Halina Zurawski
- ZPPA Secretary Helena Studencka
- Alliance of Polish Clubs President Jan Kopec, also the Chair of the May 3rd Parade Committee
- Konrad Lowell – 2020 Parade Marshall
- Our host - Manager PSFCU Norridge Anna Czarnecka-Hebal
- 2019 Krolowe parady: Natalia Salamon i Alina Bosak
- Przedstawiciele ZKP, Polonia, teatr ”Rzepicha” z kapelą, zespół „Wawel”.

Pani dr. Łucja Mirowska Kopeć przypomniała krótką historię parad 3 majowych w Chicago, oto niektóre fakty.
Parada 3-majowa w Chicago – jest największą poza granicami Polski. Obchody Konstytucji 3 maja organizowane nieprzerwanie od 1892 roku w największym skupisku Polonii na świecie. Parady zawsze organizowane są w sobotę najbliższą dnia 3 maja każdego roku. Organizatorami na przestrzeni lat były największe organizacje polonijne. Od ponad 21 lat, głównym organizatorem jest Związek Klubów Polskich, który dokonuje wyboru Honorowego Marszałka Parady, również przydziela zgłaszającym się grupom (organizacjom, szkołom, zespołom folklorystycznym, kołom zainteresowań, przedsiębiorstwom i in.) miejsca w kolumnie marszowej.

„Parady, organizowane wcześniej na terenie Parku Humboldta w ówczesnym sercu polskiej dzielnicy, zostały przeniesione po II wojnie światowej do centrum miasta na ulicę Dearborn Ave, a następnie na Columbus Drive w położonym na brzegu jeziora Michigan Parku Granta. Z Parku Humboldta do centrum Chicago przeniesiony został również pomnik Tadeusza Kościuszki, który obecnie stoi w alei Solidarity Drive nad brzegiem jeziora, pomiędzy Akwarium Shedda i Planetarium Adlera.”

Warto wspomnieć, iż w 2001 roku było 190 grup, a 2006 roku 144 grupy marszowe liczące od kilku do kilkuset osób, a liczbę publiczności oceniano na około 140 tys. według informacji polonijnych mediów, 80 tys. według danych policji 60 tys. Brały w niej udział organizacje polonijne, szkoły polskie i amerykańskie, orkiestry szkolne, drużyny harcerskie, weterani, kombatanci, stowarzyszenia historyczne, jak np. 12 Pułk Ułanów Podolskich, Polish American Youth, Stowarzyszenie Ułanów im, Tadeusza Kościuszki, ZLP im.JP II, teatr „Rzepicha”, literaci ze ZLP im.JP II i liczni goście z Polski. Przebieg parady relacjonował na żywo Alan Krashesky, polskiego pochodzenia prezenter telewizji ABC News, która to stacja tradycyjnie, od lat, przeprowadza bezpośrednie transmisje z tej polskiej parady.”
Po odczytaniu historii organizacji 3 majowej parady w Chicago rozległy się słowa pieśni;

Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie.

Witaj maj, piękny maj,
U Polaków błogi raj.

Witaj dniu trzeciego maja,
który wolność nam zwiastujesz.
Pierzchła już ciemiężców zgraja.
Polsko, dzisiaj tryumfujesz!

Witaj maj, piękny maj,
U Polaków błogi raj.

Nierząd braci naszych cisnął,
Gnuśność w ręku króla spała,
A wtem trzeci maj zabłysnął
I nasza Polska powstała.

Witaj maj, piękny maj,
Wiwat wielki Kołłątaj!

Ale chytrości gadzina
Młot swój na nas gotowała,
Z piekła rodem Katarzyna
Moskalami nas zalała.

Chociaż kwitł piękny maj,
Rozszarpano biedny kraj.

Wtenczas Polak z łzą na oku
Smutkiem powlókł blade lice
Trzeciego maja co roku
Wspominał lubą rocznicę.

I wzdychał: Boże daj,
By zabłysnął trzeci maj!

Na ustroniu jest ruina,
W której Polak pamięć chował,
Tam za czasów Konstantyna
Szpieg na nasze łzy czatował.

I gdy wszedł trzeci maj
Kajdanami brzęczał kraj.

W piersiach rozpacz uwięziona
W listopadzie wstrząsła serce,
Wstaje Polska z grobów łona,
Pierzchają dumni morderce.

Błysnął znów trzeci maj
I już wolny błogi kraj!

Próżno, próżno, Mikołaju
Z paszcz ognistych w piersi godzisz,
Próżno rząd wolnego kraju
Nową przysięgą uwodzisz.

To nasz śpiew: wiwat maj!
Niech przepadnie Mikołaj!

O zorzo trzeciego maja!
My z twoimi promieniami
Przez armaty Mikołaja
Idziem w Litwę z bagnetami.

Wrogu, precz! Witaj maj
Polski i litewski kraj!

Jak podaje materiał źródłowy ZKP, „wiersz „Majowa Jutrzenka” Klemensa Piotrowskiego nie jest tak znany jak utwór Rajnolda Suchodolskiego, który w formie tanecznego mazurka kojarzy się automatycznie co bardziej rozgarniętemu Polakowi z obchodami kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 roku. Ale to właśnie utwór Piotrowskiego był nieoficjalnym hymnem obchodów majowego święta w Chicago od początku.



Teatr Rzepicha zaprezentował krótki program artystyczny z patriotycznymi pieśniami, barką i wierszem dla Świętego Jana Pawła II z pamięcią o rozpoczęciu pontyfikatu przez Ojca Świętego JP II 22 października 1978 roku, wiersz „Świętych Obcowanie” odczytała autorka wiersza i relacji. Odśpiewano wiązankę pieśni patriotycznych; ”Jak długo na Wawelu, Pierwsza kadrowa, Ułani, ułani, Przybyli ulani, Mardz Polonia. Wśród śpiewających w krakowskich strojach byli; Maria Czerwonka, Jola Kulikowski, Lucyna, Teresa Grzasko, Katarzyna Sulejewski, Ryszard Szymański, kapela w składzie; Zdzisław Klosowski klarnet, Bronisław Nowak skrzypce, Józef Kramarczyk akordeon. Pomimo „pandemii” ilość osób była imponująca.

„Najliczniejsze obchody majowego święta miały miejsce w 2000 roku, kiedy to – z powodu zamknięcia i przebudowy ulicy Dearborn – paradę zorganizowano, jednorazowo w dzielnicy zamieszkanej w znacznym stopniu przez Polaków i sąsiadującej z typowo polskimi dzielnicami wzdłuż ulicy Milwaukee Ave na odcinku od skrzyżowania z ulicą Bryn Mawr do ulicy Devon. Według zgodnych obliczeń mediów i policji wszystkich uczestników (maszerujących i widzów) było około 300 tysięcy.”
Obecny był Zespół Taneczny Wawel w kostiumach krakowskich.



Alina Szymczyk
Fota: archiwum AB

       

       



Wersja do druku

warszawiacy - 20.11.20 0:50
Kochani Polacy gratulujemy pieknych wystepow ,wystawy i trwania w polskosci.Wszyscy kochamy wybitnego polskiego i calego swiata Papieza,Ojca sw Jana Pawla II ,ktory niech Wam blogoslawi i spiewa razem przy spotkaniach duchowych.Modlimy sie rowniez aby Rodzice i Brat dostapili zaszczytu Blogoslawionych i Swietych.Ojciec swiety Jan Pawel II zawsze nam pomaga ,to z pewnoscia pomoze i Panstwu w potrzebie.Z serdecznymi pozdrowieniami i moidlitwa warszawiacy.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19 Kwietnia 2005 roku
Joseph Alois Ratzinger został 265 papieżem i przyjął imię Benedykta XVI.


19 Kwietnia 1988 roku
Zmarł Jonasz Kofta, polski dramaturg, satyryk (ur. 1942)


Zobacz więcej