Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/kworum.com.pl/public_html/article.php on line 21

  Piątek 23 Lipca 2021r. - 204 dz. roku,  Imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 04.01.21 - 23:53     Czytano: [636]

Dział: Nasze zdrowie

W ŻYCIU TRZEBA TRZYMAĆ FASON

Jakiś czas temu przeczytałem zbiór psychoterapeutycznych opowiadań "Istoty ulotne" Irwina D. Yalom, emerytowanego profesora psychiatrii na Uniwersytecie Stanforda w USA, wybitnego psychoterapeuty, jednego z głównych przedstawicieli pojęcia egzystencjalnego w psychoterapii. I muszę przyznać, że opowiadania zrobiły na mnie duże wrażenie. Doszedłem także do wniosku, że żeby być dobrym psychoterapeutą, dobrym psychiatrą, trzeba przede wszystkim być dobrym człowiekiem. Moim zdaniem, to dwie równorzędne cechy niezbędne do wykonywania tego trudnego zawodu. Na pewno są jeszcze inne, np. cierpliwość, ale te są fundamentalne.

Tak, zgadzam się z autorem opowiadań, że w życiu trzeba umieć trzymać fason.

Najbardziej jednak utkwiła mi w pamięci pewna myśl:

"Wtedy, gdy wydawało ci się, że rodzice skąpili ci miłości, to nie było tak, oni po prostu nie mieli jej w sobie w nadmiarze."

Myślę, że nasze pogodne podejście do życia, do problemów, które ono, każdemu z nas, nieuchronnie - niezależnie od tego, czy jesteśmy bogaci czy biedni, wykształceni czy nie, czy mieszkamy w mieście lub na wsi... - przyniesie, a więc nie załamywanie się, trzymanie tak zwanego fasonu, połączone ze świadomością, że nasi rodzice nas kochali i dali nam tyle miłości, tyle wszelkiego dobra ile mogli, jest warunkiem naszego dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego, które nierozłącznie jest powiązane ze zdrowiem fizycznym.

A więc trzymajmy fason i myślmy dobrze o własnych rodzicach, bo to ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, komfort naszego życia, ale także na to, jakimi będziemy się stawali ludźmi i jakie wartości, postawy i wzorce postępowania przekażemy naszym dzieciom.

Wiesław Hop (pisarz i publicysta)
Bircza, dnia 2.01.2021 r.

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!


Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/kworum.com.pl/public_html/_box/_right.php on line 84

Wejdź do Galerii 


Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/kworum.com.pl/public_html/_box/_right.php on line 148

23 Lipca 1792 roku
Król Polski Stanisław August Poniatowski przystąpił do konfederacji targowickiej i doprowadził do rozbiorów. Abdykował 25.11.1795r. na rzecz Rosji, zmarł w 1798r.


23 Lipca 1842 roku
Urodził się Henryk Jordan, polski lekarz, pionier wychowania fizycznego w Polsce (zm. 1907)


Zobacz więcej