Czwartek 28 Marca 2024r. - 88 dz. roku,  Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 24.04.21 - 18:11     Czytano: [404]

Cena prawdy


Szanowni Państwo!



Była taka sztuka teatralna napisana przed wojną, a grana też w powojennych teatrach, zatytułowana "Dzień bez kłamstwa". Perypetie bohaterów sprowadzały się do tego, jak pogodzić dobre maniery z absolutną prawdomównością. Z chwilą kiedy dobre maniery przestały obowiązywać, problem sam się rozwiązał.

Teraz prawdomówność przestaje obowiązywać w kolejnych dziedzinach życia. Dawniej też kłamano, ale polityk złapany na kłamstwie podawał się do dymisji. Dyplomacja nigdy nie miała zbyt wiele wspólnego z prawdomównością, wymagała i nadal wymaga sprytu. W tej dziedzinie Polska dyplomacja wygląda, jakby wyżej sobie jednak ceniła prawdę od państwowych interesów.

Czy są jeszcze dziedziny życia, gdzie prawda obowiązuje? Na pewno nie w niezależnym sądownictwie, co widzimy na każdym kroku. Jest jednak taka domena ludzkiej działalności, która bez prawdy traci sens istnienia. Jest nią nauka. Nauka tym różni się od polityki, że tezę trzeba udowodnić, nie wystarczy jej słuszność, lub niesłuszność przegłosować.

Obecnie ludzkość stanęła przed ogromnym wyzwaniem – jak walczyć z pandemią? Naukowcy nigdy wcześniej nie mieli tak gigantycznej liczby dostępnych danych, które mogą posłużyć do rozwiązania problemu. Jaki jest tego wynik? Podział środowiska naukowego na tych tradycyjnych, poszukujących prawdy i tych, co już wszystko wiedzą. Tym pierwszym nie pozwala się wypowiadać, zakładając, że co by nie powiedzieli, to i tak nie mają racji. Jeśli tak, to co konkretnie wiedzą ci drudzy? Czyżby to, że serwują nam jeszcze jedną swoją ideologię, nie mającą nic wspólnego z nauką?

Pozdrawiam i do następnej soboty,
Małgorzata Todd

KOMENTARZ DO FELIETONU

Ad. Ile razy? 16/2021 (511)

Szanowna Pani Małgorzato

Zauważmy, że już prawie nikt nie pyta – czy stosowanie wiadomych szczepień ma jakiekolwiek prozdrowotne uzasadnienie. Natomiast, powoli przebija się pytanie - ile szczepień jeszcze nas czeka? Odpowiedź na nie jest prosta – wiele, bardzo wiele. Przecież jesteśmy zanurzeni w świecie drobnoustrojów, w tym również chorobotwórczych. Istnieje więc paląca potrzeba obrony przed tymi ostatnimi – oczywiście tylko i wyłącznie za pomocą szczepionek. Tak zostało ustalone i nie podlega to dyskusji (tylko wymuszanie na organizmie ludzkim produkcji obcego białka i tworzenie przeciw niemu zapory immunologicznej – ma być skuteczne. Ta metoda jest bardzo ciekawa w zderzeniu z faktem, że groźna dla życia - ostra niewydolność oddechowa – ARDS, jaką może inicjować wiadomy koronawirus, jest niczym innym jak kaskadą reakcji zapalnych, które są próbą obrony organizmu przybierającą nadmierną formę). Zadziwiające jest to, że wielu przedstawicieli naszego gatunku ten szczepionkowy dogmat łyknęło bez zbytniego przeżuwania i ochoczo poddaje się temu medycznemu eksperymentowi. Powiadają - strach ma wielkie oczy, a może należy je uzupełnić o stwierdzenie - strach odbiera ludziom zdolność widzenia.

Serdecznie Panią pozdrawiam – Ewa Działa-Szczepańczyk

.........................................................
Małgorzata Todd zaprasza na łamy kolejnego wydania KABARETU INTERNETOWEGO, gdzie możecie Państwo przeczytać i obejrzeć całość. A jest to wielka uczta dla ducha i kompendium wiedzy z wielu dziedzin życia, nie tylko POLITYKI: Apele, Petycje, Audiobooki, Ciekawe filmy na You Tube, Gościnne występy, Kącik Muzyczny, Zaułek Sztuki, Ogłoszenia ITD…

24 kwietnia 2021 r. | Nr 17/2021 (512)

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

28 Marca 1892 roku
Urodził się Stanisław Dąbek, polski płk, dowódca Lądowej Obrony Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej (zm. 1939)


28 Marca 1930 roku
Konstantynopol i Angora zmieniły nazwę na Stambuł i Ankara


Zobacz więcej