Dodano: 07.10.20 - 21:00 | Dział: Głos Polonii

Polska ulica w Chicago





Alliance of Polish Club ulica polskiej organizacji pod nr. 5835 Diversey w Chicago.



W dniu 3 października pod 5835 W. Diversey Ave. w Chicago IL odbyła się uroczystość nazwania ulicy polską organizacją Alliance of Polish Club – Związek Klubów Polskich.

Związek Klubów Małopolskich w Chicago powstał w 1929 roku. Pierwszym prezesem organizacji skupiającej w momencie założenia blisko 35 organizacji z regionu Polski został Marcin Koziarz z klubu Sokołowian. ZKM w 1977 roku został przemianowany na Związek Klubów Polskich i pod tą nazwą pracuje do tej pory 2020 r.

Organizacja powstała „z potrzeby serca, tęsknoty za ukochaną ojczyzną i miłością do stron ojczystych”. Polacy po przybyciu do nowego kraju – Stanów Zjednoczonych Ameryki – jednoczyli się w kluby reprezentując swoje miejscowości. Pierwsze organizacje małopolskie powstały już pod koniec XIX wieku. W trzeciej dekadzie minionego wieku było już 35 klubów, których członkowie z trudem zarobione na amerykańskiej ziemi pieniądze przesyłali cierpiącym biedę rodzinom, na budowę kościołów, szkół i remiz” – napisali we wstępie do pamiętnika wydanego z okazji 90-lecia istnienia ZKP organizatorzy uroczystości jubileuszowych, które odbyły się w 2019 roku.

Obok charytatywnej pomocy liczonej w milionach dolarów największym osiągnięciem organizacji w minionym trzydziestoleciu było zakupienie własnej siedziby za ówczesnego prezesa Adama Ocytko, przejęcie i organizowanie do chwili obecnej Parady 3 Maja, wybudowanie Pomnika Katyńskiego oraz tablicy Smoleńskiej.

Warto przypomnieć, iż śp. Wojciech Seweryn, który zginął w katastrofie smoleńskiej 2010 r. ma nieoceniony wkład w wybudowaniu pomnika Katyń 1940 w Chicago. Polonia w Chicago to żywy organizm, który stara się pamiętać o ważnych wydarzeniach historycznych naszych Ojców, pielęgnuje polskie dziedzictwo na różne sposoby. Przy ZKP działa Stowarzyszenie Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki, jego członkowie uczestniczą we wszystkich patriotycznych, rocznicowych, jak również ważnych uroczystościach polonijnych. Przy ZKP oprócz klubów, działają grupy artystyczne jak: Teatr „Rzepicha” organizujący patriotyczne, religijne, jak również ludowe i okolicznościowe spotkania, chór im Fryderyka Chopina, widoczny na polonijnych Mszach św. Zespół Pieśni i Tańca „Wawel”, prezentujący polskie tańce narodowe i regionalne, polska sobotnia szkoła im. Jana Kochanowskiego, Zrzeszenie Literatów Polskich im. Jana Pawła II działające od 20 lat, z dorobkiem 13 Antologii chicagowskich poetów, w których znajdują się utwory poetów z Polski, Kanady i mieszkających na emigracji. ZLP im. JP ma swoją stronę Internetową www.literaci.org na której publikuje wiersze, relacje ze spotkań, cały dorobek Zrzeszenia.

Zarząd ZKP z dyrektorami działa na korzyść jedności, pomimo obecnych zakazów, nakazów „pandemii”, w dniu 3 października odbyła się piękna uroczystość nadania nazwy ulicy W. DiverseyAve pod nr. 5835 w Chicago imienia - Alliance of Polish Clubs, tabliczka z napisem została umieszczona nad dotychczasową nazwą. Tego dnia była piękna pogoda, ze słońcem na bezchmurnym niebie, a liczba osób przekroczyła nakazy, ale niemal wszyscy posiadali maseczki. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele urzędów z Chicago, którzy gratulowali zrzeszonym w ZKP nadania ulicy polskiej organizacji Alliance of Polish Clubs, a byli to:
Cook Country Treasurer – Maria Pappas, deputowany Paweł Kawa ,
Schiller Park Mayor - Nick Caiafa,
Franklin Park Mayor – Barrett Pedersen,
Ilinois Appellat (a-pelet) Court for the 1 st District – Judege Aurelia Pucinski,
Representing State Treasurer – Daniel Pogorzelski,
Kapelan ZKP ks. Ryszard Miłek,
PSFCU Director Robert Radkowski z Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej,
Polish-American Congress IL Div President Michael Niedzielski,
Zrzeszenie Nauczycieli Polskich President Tadeusz Mlynek,
Polish Highlander Alliance of North America President Józef Cikowski,
Związek Harcerstwa Polskiego ( Polich Scouting )- Harcmistrz Lucie Bucki,
Brad Stephens - State Representative.

Każdy z wyżej wymienionych, w wypowiedzi podkreślił piękny dorobek ZKP, gratulując upamiętnienia nazwą polskiej organizacji ul. Diversey w Chicago. Kapelan ZKP ks. Ryszard Miłek poświęcił tablicę odmawiając modlitwę. Następnie głos zabrał Alderman Ariel Reboyras, wręczając prezesowi ZKP Janowi Kopeć pamiątkowy dokument nadania ulicy nazwy polskiej organizacji Alliance of Polish Clubs.

Po ceremonii wręczenia dokumentu upamiętniającego, kapela z teatrem „Rzepicha” odśpiewali hymn Polski, a następnie Zdzisław Kłosowski odegrał na klarnecie hymn amerykański. Ta jakże ważna dla Polonii uroczystość została potwierdzona ogromnym zaangażowaniem członków ZKP - Alliance of Polish Clubs. Polaków w życiu emigracji amerykańskiej. Prowadząca uroczystość sekretarz korespondencyjny dr Łucja Miroska Kopeć podziękowała wszystkim za przybycie zapraszając do Sali na poczęstunek, który przygotowali, Halina i Stanisław Urbaniakowie właściciele „Mantros & Deli” ze znaną prostotą i elegancją. Mając na uwadze iż październik jest miesiącem dziedzictwa, teatr „Rzepicha” wraz z kapelą wykonał patriotyczne pieśni, między innymi Czerwone maki, Ułani ułani, Przybyli ułani, Pałacyk Michna, Jak długo na Wawelu..”, śpiewali wszyscy zebrani.

Alina Szymczyk
Chicago
Fot: archiwum