Dodano: 18.04.21 - 11:14 | Dział: Głos Polonii

XI rocznica Tragedii Smoleńskiej





Obchody XI Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej w Chicago.

10 kwietnia 2021 r. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego w XI rocznicę Katastrofy Smoleńskiej odbyło się szereg uroczystości upamiętniających tragedię. Już o godz. 12.00 na Anioł Pański Związek Klubów Polskich zorganizował spotkanie przy Pomniku Katyń 1940 stojący na Cmentarzu Świętego Wojciecha w Chicago. Pomnik Katyń 1940 to dzieło budowniczego artysty śp. Wojciecha Seweryna, który zginął w Katastrofie Smoleńskiej, jadąc do Katynia na 70 rocznicę, gdzie zginął jego ojciec. Śp. Wojciech Seweryn był człowiekiem miłym i bardzo serdecznym, zaangażowanym w budowę Pomnika całym swoim życiem. Miałam tą przyjemność uczestniczenia w zbiórkach pieniędzy z członkami teatru „Rzepicha”, z dziećmi z polskiej katolickiej szkoły im. Św. nie istniejącej od 2020 r. jak również z poetami ze ZLP im. Jana Pawła II. Pozwolę sobie wymienić najbardziej zaangażowanych w tym jakże ważnym dziele, do niego należą: Barbara Żubrowska, Andrzej Chojnowski, Antoni Bosak poeci, artyści, którzy wrócili do Ojczyzny, Jana Zbroja z teatru, nieżyjący Stanisław Wąsik, oraz znakomici muzycy jak Jadwiga Preger akordeonistka, akompaniatorka zespołowi pieśni i tańca „Wici”, Jan Kotas klarnecista, obydwoje odeszli do Ojca na wieczny odpoczynek. Jak co roku, również w 68 rocznicę w kwietniu przygotowaliśmy program patriotyczny z prezentacją po mszy w Bazylice św. Jacka w Chicago. W rozmowie ze mną nieżyjący śp. Wojciech Seweryn po występie podszedł do mnie i powiedział: „Pani Alino, chciałbym znaleźć chociaż guzik od munduru ojca, szukałem w liściach, ale nic nie było” jak byłem w Katyniu, dodał smutno. Ten jakże wspaniały człowiek pamiętał o wszystkich wydarzeniach dotyczących tej jakże okrutnej zbrodni na polskim narodzie. 10 kwietnia 2010 roku znalazł się w składzie delegacji jadącej do Katyń i znów przemówił Katyń, zginęli wszyscy 96 osób z Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej prof. Lechem Kaczyńskim z małżonką Marią i innymi jakże ważnymi osobistościami w Państwie. Tego dnia umarła Polska, poszarpana na strzępy, rzucone w nieprzyjazną ziemię koło Smoleńska. Do dnia dzisiejszego Katastrofy nie wyjaśniono, jednakże są dokumenty mówiące o jej przyczynach, które starannie ukrywano od pierwszych minut wydarzenia. W wypowiedziach strony Rosyjskiej jak również Polskiej wiele jest nieścisłości, jakże krwawi serce narodu, kiedy giną najlepsi Jego synowi bez słowa wyjaśnienia. Mówiąc po ludzku, ówczesny Rząd z D. Tuskiem sprawę zamiótł pod dywan.



W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele organizacji polonijnych w Chicago.
Pani Małgorzata Bąk-Guzik- Konsulat Rzeczpospolitej Polskiej w Chicago, PSFCU, Polsko Słowiańska Federalna Unia Credytowa – Pan Robert Radkowski, PNA-Związek Narodowy Polski - Pan Franciszek Spula, PACILM- Nizinski, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich, SWAP, Polonia for Poland, Klub Pojawian, Zrzeszenie Literatów Polskich im. Św. Jana Pawła II.

Uroczystość prowadziła dr. Łucja Mirowska Kopeć, która przypomniała okoliczności w jakich wydarzyła się Katastrofa Smoleńska, po czym poprosiła o złożenie wieńców, wiązanek i zniczy przez przybyłe delegacje. Organizacje złożyły wieńce i wiązanki pod Pomnikiem i pod tablicą Smoleńską z nazwiskami 96 osób, które zginęły w Katastrofie 10 kwietnia 2010 r.

Następnie Kapelan Związku Klubów Polskich ks. Ryszard Miłek odmówił modlitwę za zmarłych oraz koronkę do Miłosierdzia Bożego. Po modlitwie zebrani odśpiewali Hymn Polski, który zaintonowali członkowie teatru „Rzepicha”. Autorka relacji odczytała Tryptyk – „Wiosna we mgle” oto on:

***
W ogrodzie złociło się od żonkili
Na poprószonych młodziutką zielenią drzewach
ptaki prowadziły wiosenną rozmowę
Chrystus Zmartwychwstał
Cały świat śpiewał…
Kamień odwalony, oznajmił Anioł
Zmartwychwstał Chrystus Pan.
Zwyciężył śmierć, Alleluja !
Idzie wiosna już jest w ogrodzie,
przypomina o tym słońce,
na chabrowym niebie,
to dobra nowina, dla mnie i dla Ciebie

Tamten smutny dzień,
jakiś trzask, może huk, tego nie wiemy…
W lesie mgła spowiła tajemnice, zginęli wszyscy
96 osób na nie ludzkiej ziemi -
Znów Katyń przemówił podstępnie
i chociaż dawno już nie żyją
to na samą myśl, serce mało z bólu nie pęknie.

O 10 kwietnia 2010 r. pamiętajmy.
Dajmy świadectwo prawdzie,
Mówiąc o nich z całą mocą i siłą.
Zginęli pod Smoleńskiem to się naprawdę wydarzyło
Katastrofa we mgle
jakaś mała brzoza, rzekomo zawiniła
i choć ta opowieść nie przekonuje mnie
to w naszym Narodzie moc wielka i siła
wyjaśnić te kłamstwa się rwie.
Do dziś nie znamy prawdziwej przyczyna
szczątki samolotu u wrogiego sąsiada,
który przypisując pilotom winy
ukrył wszelkie ślady, tylko wiatr opowiada …
Chrystus Zmartwychwstał, cieszmy się i radujmy
pamiętajmy o tych co od nas odeszli
za każde życie Stwórcy dziękujmy
Wszystkich co zginęli Bogu powierzmy

***
Panie Prezydencie Lechu Kaczyński
Pamiętamy,
co się 10 kwietnia 2010 wydarzyło
nikt nam pamięci nie odbierze
kłamstwem słów, ani siłą.
Pamięć jest silniejsza niż śmierć
z nami na zawsze pozostanie
bo cóż jest wart Naród
zdany na zapominanie ! …

***
Ta mgła, która gdzieś krąży
Wpisuje się znakami niejasności
dlatego prawy człowiek do wyjaśnienia jej dąży
z dbałością o wypowiedzi w czystości

Panie Boże, Ty wiesz najlepiej,
co się tamtego dnia stało pod Smoleńskiem
już ich do życia na ziemi nie wrócisz
Daj im życie w niebie anielskie

Niechaj ich rodziny, dzieci, wnuki i żony
Pamięć o katastrofie pielęgnują
Niechaj ten Naród polski umęczony
za głoszenie prawdy, inne narody szanują.



Wieczorem o godz.18:00 w Sali ZKP odbyło się patriotyczne spotkanie przygotowane przez teatr „Rzepicha” i poetów ze ZLP im.JP II . Modlitwę przed rozpoczęciem odmówił o. Marek Janowski SJ opiekun duchowy poetów i teatru. Wiersze czytały poetki; Ewa Belicki, Maria Mili Purymska, autorka relacji, pieśni; Hymn Polski, Modlitwę, Ojczyzno ma, Zwycięzca Śmierci, członkowie teatru w osobach; Jola Kulikowska, Jadwiga Szparkowska, Katarzyna Sulejewski, Danuta Witek, Janina Gejsler, Kazimierz Ryszard Szymański, Władysław Wytrwał, Tadeusz Kantor, Robert Chmura, do śpiewu przygrywali, Józef Kramarczy i Andrzej Krawczyk. W programie znalazł się wiersze tut. poetów, modlitwa ks. Zdzisława Peszkowskiego kapelana rodzin katyńskich, który zginął w Katastrofie Smoleńskiej, Smoleńska Apokalipsa śp. Władysawa Janusza Obary.

Alina Szymczyk
Foto: archiwum