Piątek 23 Lipca 2021r. - 204 dz. roku,  Imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy

| Strona główna | | Mapa serwisu 

Książka Rudolfa Jaworka

dział: "Na zachodzie bez zmian?"


Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/kworum.com.pl/public_html/ksiazki.php on line 34

Wszystkich w dziale: 36, strona 1 z 36
<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  -  >>>


Część 1
Na zachodzie bez zmian? - Rudolf Jaworek -
...Temat przedstawiony w KLUBIE INTELIGENCJI POLSKIEJ przy SPOŁECZNEJ FUNDACJI PAMIĘCI NARODU POLSKIEGO w Warszawie - 2006.


STOSUNKI POLSKO - NIEMIECKIE
SZKIC HISTORYCZNY

Historia wreszcie uśmiecha się do nas. Wybór kardynała Josepha Ratzingera na papieża, który przyjął jako swe imię Benedykta XVI jest darem Opatrzności dla świata, Europy, a zwłaszcza dla Niemiec i sąsiadującej z nimi Polski. Jego wielka mądrość i odpowiedzialność za losy człowieka sprawiły, że stanął odważnie w obronie odwiecznych wartości wobec napierającego zewsząd zła.

Swe nauczanie opiera na ustanowionych przez Boga prawach naturalnych. Te zaś zakreślają wyraźną granicę między tym co dla ludzkości dobre, a tym co stanowi zło i zagrożenie dla jej istnienia i rozwoju w prawdzie.

Po niespotykanej w dziejach zbrodni będącej wynikiem rozpętania przez Niemcy drugiej wojny światowej, po jej przegraniu zdawało się, że ulegną wpływom światowych ośrodków inspiracji zła. A oto teraz, syn tego tak wielce doświadczonego narodu, stanął w obronie wartości ludzkich, etyki i moralności.
Syn narodu, który wielu z nas nazwało „zbrodniczym”, stanął na czele Kościoła głoszącego filozofię miłości.
To tak jakby obręcz okrucieństw zwierających człowieczeństwo pękła pod naporem energii dobra, jakby długotrwały atak różnych wirusów i bakterii zła załamał się pod wpływem sił dobra, wyzwolonych przez proces immunologiczny, tkwiący w każdym społeczeństwie, w każdym narodzie.

Pojawienie się tego papieża o dobrych, rozumnych oczach i życzliwym uśmiechu topi zawziętość jego ziomków próbujących , podobnie jak wiele razy w historii, rozniecić nienawiść przeciw swym sąsiadom na Wschodzie.

Odżywające po wojnie, zwłaszcza po 1989r. tendencje relatywizowania historii, przerzucanie swych win na Polaków (Jedwabne) przez pewne koła niemieckich polityków ustały. Bo jakże tu knować wobec swego rodaka, Papieża, przyjaciela Jana Pawła II, a stąd i wszystkich Polaków. Jak jątrzyć i szerzyć zło w domu gdzie płonie ognisko miłości i prawdy?

Papież Benedykt XVI swoją postawą wygasił szerzące się w jego ojczyźnie płomienie zła i wypełnił duchowość swego narodu miłością.

Pierwszy raz od wieków u sąsiadów na Zachodzie zapłonęło ognisko miłości i dobra. Jest to dla Polaków czas wielce korzystny, kiedy wspólnie z tym wielkim narodem możemy przyczynić się do uzdrowienia kroczącej na manowce cywilizacji świata.


Mając przed sobą tak wielkie możliwości nie wolno nam je zaprzepaścić przez zbytnią łatwowierność, brak przezorności a nawet głupotę.
Żeby zaś ustrzec się błędów w swych działaniach, musimy czerpać z doświadczeń jakimi wyposażyła nas tysiącletnia historia naszego sąsiedztwa z Niemcami......

Wszystkich w dziale: 36, strona 1 z 36
<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  -  >>>


Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/kworum.com.pl/public_html/_box/_right.php on line 84

Wejdź do Galerii 


Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/kworum.com.pl/public_html/_box/_right.php on line 148

23 Lipca 1792 roku
Król Polski Stanisław August Poniatowski przystąpił do konfederacji targowickiej i doprowadził do rozbiorów. Abdykował 25.11.1795r. na rzecz Rosji, zmarł w 1798r.


23 Lipca 1951 roku
Zmarł Adam Stefan Sapieha, książę, arcybiskup, metropolita krakowski, kardynał (ur. 1867)


Zobacz więcej