Niedziela 28 Kwietnia 2024r. - 119 dz. roku,  Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa

| Strona główna | | Mapa serwisu

dodano: 24.08.07 - 22:49     Czytano: [2019]

Tomek najlepszy

Tomek Kulczyński, tegoroczny absolwent VI LO im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, zajął pierwsze miejsce i zdobył złoty medal podczas zakończonej w Zagrzebiu XIX Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej (IOI). Polak uzyskał 574 punkty na 600 możliwych, pokonując 284 zawodników z 77 krajów.

Pozostali reprezentanci naszego kraju również zdobyli medale. Marcin Andrychowicz z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie osiągnął wynik 504 pkt. i zajął 6. miejsce, nagradzane także złotym medalem. Marcin Kurczych z I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Jakub Kallas z III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni zdobyli brązowe medale. W nieoficjalnej punktacji drużynowej Polska zajęła trzecie miejsce – za Chinami i Rosją.

Reprezentacje narodowe na Międzynarodową Olimpiadę Informatyczną są wyłaniane w krajowych zawodach informatycznych (w Polsce taką rolę odgrywa Olimpiada Informatyczna). Co roku w krajowych eliminacjach na całym świecie bierze udział ok. 50 tys. młodych informatyków.

Tomek Kulczyński już wcześniej dał się poznać jako utalentowany informatyk i matematyk. Zdobył srebrny medal w IOI 2005, a w tym roku złoty medal na Olimpiadzie Informatycznej Europy Środkowej i brązowy medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej.

To już drugie mistrzostwo świata zdobyte przez Polaków na Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej. W zeszłym roku taki tytuł wywalczył Filip Wolski.

Osiągnięcie naszych olimpijczyków nie jest przypadkowe i wpisuje się w szereg innych sukcesów polskich młodych informatyków. W największym, prestiżowym światowym konkursie algorytmiczno– programistycznym TOPCODER Uniwersytet Warszawski zajmuje pierwsze miejsce w rankingu uczelni, a Polska jest druga w klasyfikacji państw.