Piątek 26 Kwietnia 2024r. - 117 dz. roku,  Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 16.05.20 - 20:35     Czytano: [545]

Zawiśli między...


Szanowni Państwo!



Odmrożenie gospodarki jest pierwszym i zarazem najbardziej oczywistym krokiem ku normalności. Wszystko jedno, co spowodowało wcześniejszą nienormalność: korona-wirus, czy zwyczajny komunizm.

Następnym do odbicia bastionem jest sądownictwo. Zawisły między Moskwą a Berlinem sąd łatwo nie odpuści. Będzie walczył do ostatniej kropli krwi - polskiej niestety - o utrzymanie władzy nadanej mu przez starszych i mądrzejszych ze wschodu i zachodu. Dopiero chaos w państwie byłby tym stanem pożądanym dla sługusów, którzy zawiśli u berlińskich i kremlowskich klamek.

W kulturze i rozrywce komuniści nadal prym wiodą, bo nikt ich stamtąd nawet nie próbuje rugować. Co najwyżej, na zasadzie wentylu bezpieczeństwa wypuszczany jest czasami w TVP jakiś mądrzejszy spektakl (podobnie jak bywało w PRL-u) żeby „inteligencja pracująca” miała poczucie, że władza nie zapomina nawet o tak nielicznej garstce, ale to tylko dla utrzymania status quo.

Gospodarka działa, czy nie działa - każdy widzi i propaganda na tym polu zda się psu na budę. „Niezawisłe sądy”, jak sama nazwa wskazuje, mogą robić co im się podoba, skazywać na więzienie za kradzież batonika i uniewinniać „swoich” niezależnie od zbrodni jakiej by się dopuścili, śmiejąc się ludziom i moralności w twarz. Najtrudniej jest odbić z komunistycznych rąk kulturę, bo tu nawet brak jednoznacznych kryteriów oceny. Jak ci się wulgaryzmy i pornografia nie podobają, toś ciemniak, który nie zna się na wyrafinowanej, prawdziwej sztuce. Ot i tyle!

Pozdrawiam i do następnej soboty,
Małgorzata Todd

KOMENTARZ DO FELIETONU

Ad. Kwiatki nie polskie 19/2020 (462)

Szanowna Pani Małgorzato

Szkoda, że te skądinąd, piękne wiosenne kwiatki wykorzystywane są czasami jako symbole niezbyt pięknych działań ludzi. Zapewne dzieje się tak, by ocieplić wizerunek i tych ludzi i tych działań. W naszej florze mamy jednak sporo gatunków roślin, więc niebawem można się spodziewać kolejnych pomysłów ich użycia jako symboli „czegoś”. Mam kilka propozycji: aksamitka – symbol uwodzenia pozorami (piękna w swej żółto-pomarańczowej kolorystyce, przyciąga wzrok, ale również i pasożytnicze nicienie, przy bliższym poznaniu pokazuje swoje drugie oblicze - specyficzny zapach) , dynia - tykwa – symbol rozpasanej i zatwardziałej władzy (w dobrych warunkach szybko się rozrasta, a owoce - duże i twarde, ususzone mogą trwać latami, trzeba użyć tasaka by je rozłupać), mak – symbol uzależnienia, naiwności i postawy bezrefleksyjnej (jego makowiny mają to „coś” co szybko „urzeka” i trudno się od tego „zauroczenia” uwolnić) , bratek – symbol ludu (dobrze uprawiany pięknie rozkwita, jednak jest kruchy i łatwo go rozdeptać), zatrwian – symbol świadomości narodowej (odpowiednio pielęgnowany pięknie rozkwita, jest mocny i pod byle wiaterkiem się nie ugina, mało tego, odpowiednio ususzony nie traci barw) i na koniec, słonecznik – symbol władzy z nadania z zewnątrz (szybko wyrasta, zawsze ustawia się frontem się do słońca i gdy dojrzeje wszystkie wróble na nim siadają i doszczętnie go obskubują).

Serdecznie Panią pozdrawiam - Ewa Działa-Szczepańczyk

.........................................................

POLECAM









.....................................................................................................
.....................................................................................................


Małgorzata Todd zaprasza na łamy kolejnego wydania KABARETU INTERNETOWEGO, gdzie możecie Państwo przeczytać i obejrzeć całość. A jest to wielka uczta dla ducha i kompendium wiedzy z wielu dziedzin życia, nie tylko POLITYKI: Apele, Petycje, Audiobooki, Ciekawe filmy na You Tube, Gościnne występy, Kącik Muzyczny, Zaułek Sztuki, Ogłoszenia ITD…

16 maja 2020 r. | Nr 20/2020 (463)

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

26 Kwietnia 1937 roku
Urodził się Jan Pietrzak, polski kompozytor, satyryk (Kabaret pod Egidą) felietonista, autor wielu książek. Twórca Towarzystwa Patriotycznego


26 Kwietnia 1923 roku
Urodził się Andrzej Szczepkowski, polski aktor (zm. 1997)


Zobacz więcej