Sobota 27 Kwietnia 2024r. - 118 dz. roku,  Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 08.07.23 - 17:00     Czytano: [352]

Dział: WPiS

WPiS - Numer 06/2023 - Zapraszamy do lektury


Ukazał się już najnowszy, czerwcowy numer miesięcznika "Wpis". Jak każdego miesiąca przygotowaliśmy dla Państwa cały cykl wyselekcjonowanych felietonów na aktualne tematy, a także pokaźny zbiór artykułów na tematy historyczne, powiązane z bieżącymi rocznicami. W związku z trwającą presją migracyjną na wschodnią granicę Polski, a także z co najmniej niepokojącą obecnością rosyjskiej Grupy Wagnera na Białorusi nie mogło zabraknąć mocnego głosu znakomitego publicysty Leszka Sosnowskiego w tej sprawie. Autor ostrzega, że zlekceważenie tej budzącej słuszny niepokój sprawy niewątpliwie poskutkuje sprowadzeniem śmiertelnego niebezpieczeństwa na Polskę. Z kolei prof. Artur Śliwiński sugestywnie opisuje zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Publikujemy także materiał wspomnieniowy Olgi Doleśniak-Harczuk o naszym autorze, dr. Bohdanie Urbankowskim, wybitnym poecie i prozaiku, który odszedł na wieczną wachtę 15 czerwca br. Nie zapominamy także o trwającej wojnie na Ukrainie i związanym z nią niewyobrażalnym cierpieniu milionów osób; znany z odwagi korespondent wojenny Jakub Maciejewski tym razem pisze o tragedii tysięcy ukraińskich dzieci masowo porywanych przez Rosjan. Prezentujemy także teksty poruszające tematykę związaną z wielkim dziedzictwem kultury europejskiej, zarówno starożytnej (tu świetny felieton prof. Wojciechowskiego o poszukiwaniu przez starożytnych Greków... Dekalogu), jak i średniowiecznej - ks. prof. Janusz Królikowski tym razem porusza arcyciekawe zagadnienie średniowiecznego pielgrzymowania. Nie brakuje także wstrząsającego artykułu prof. Sylwii Galij-Skarbińskiej i prof. Wojciecha Polaka o brutalnych działaniach represyjnych stosowanych przez władzę ludową wobec antykomunistycznych działaczy opozycyjnych. Zamieszczamy także wspomnienie o prof. Oskarze Haleckim - wybitnym polskim historyku, dziś znanym prawie wyłącznie specjalistom i pasjonatom dziejów Polski. Czerwcowy "Wpis" to ponad 120 stron frapującej lektury!

Czeka nas wojna z Grupą Wagnera? Wybitny publicysta Leszek Sosnowski słusznie ostrzega, że lekceważenie niebezpieczeństwa, jakim jest obecność na Białorusi tysięcy rosyjskich zbrodniarzy, będzie miało tragiczne skutki dla Polski. Obecny rząd rozumie to zagrożenie (choć jest jeszcze wiele do zrobienia), nie ulega jednak wątpliwości, że jesienne wybory będą się toczyły o najwyższą stawkę.
Bohdan Urbankowski doskonale wiedział, co chce opisać i w jaki sposób Świetny poeta i prozaik, znakomity specjalista od epoki romantyzmu w materiale wspomnieniowym Olgi Doleśniak-Harczuk.

Raport Amnesty International 04.08.2022 Poruszający wiersz Bohdana Urbankowskiego poświęcony wojnie na Ukrainie.

Spacerownik PGE Materiał powstały we współpracy z PGE.

Trud badania najnowszej historii Polski Stuletnia historia Instytutu Józefa Piłsudskiego opisana piórem prof. Piotra Bilińskiego.

Już starożytni Grecy szukali Dekalogu, co znalazło swój wyraz w tzw. Kanonie delfickim, wykazującym zadziwiające zbieżności z Dziesięciorgiem Przykazań. Skąd się wziął ów kanon i jak funkcjonował w kulturze starożytnej Grecji, dowiemy się z tekstu prof. Michała Wojciechowskiego.

Pielgrzymi średniowieczni byli czynnymi twórcami Europy Fascynującą historię średniowiecznej chrześcijańskiej Europy i fenomenu, którym były (często pozostają i do dziś) pielgrzymki, przypomina ks. prof. Janusz Królikowski.

Powtórka z Hitlera: porywanie dzieci dla wynarodowienia Znana nam z historii II wojny światowej przerażająca praktyka uprowadzania przez Niemców tysięcy polskich dzieci dziś w równie potworny sposób jest realizowana przez Rosjan na Ukrainie; wstrząsający reportaż Jakuba Maciejewskiego.

Zmuszano opozycjonistów do ciężkiej i bezsensownej pracy, grożono pobiciem, szykanowano, poniżano i obrażano Narzucona Polsce przez ZSRS władza ludowa potrafiła stosować wyjątkowo okrutne represje wobec polskich antykomunistycznych działaczy, o czym przypominają prof. Sylwia Galij-Skarbińska i prof. Wojciech Polak.

Reprezentował polską rację stanu wynikającą z tysiącletniej historii chrześcijańskiej Ojczyzny Pierwsza część fascynującej biografii wybitnego historyka i poligloty prof. Oskara Haleckiego, wybitnego specjalisty z dziedziny dziejów relacji Polski i Litwy, historii Europy Środkowo-Wschodniej oraz reformacji. Znany dziś jedynie specjalistom i pasjonatom tematu uczony należy do najwybitniejszych polskich humanistów wszechczasów.

600 000 zł dla Kół Gospodyń Wiejskich i Ochotniczych Straży Pożarnych w nowym programie grantowym Fundacji Enea Materiał powstał we współpracy z Eneą.
Sztuczna inteligencja na pewno nie jest neutralna Prof. Artur Śliwiński nie pozostawia złudzeń co do charakteru AI. Istnienie i funkcjonowanie sztucznej inteligencji wiąże się z poważnymi konsekwencjami społecznymi; sama w sobie nie jest w stanie zastąpić prawdziwej, jednak w rękach zarówno inteligentnego zbrodniarza, jak i bezmyślnego głupka może być śmiertelnie niebezpieczna.

Od władzy zaborców broń nas, Panie Historia XIX-wiecznego Krakowa opisana piórem prof. Ryszarda Kantora; w XIX stuleciu Kraków miał w sobie niewiele z dawnej królewskiej świetności jagiellońskiej stolicy. Mroczną epokę zaborów rozświetliło znakomite polskie zwycięstwo nad Austrią z 1809 r., jednak na piękną chwilę odzyskania niepodległości dawna stolica musiała poczekać aż do 1918 r.

Perła w koronie kolei Materiał powstał we współpracy z PKP S.A.

Rycerze Świętego Grobu w Jerozolimie Historię zakonów rycerskich (w szczególności rycerzy Grobu Bożego) i ich ideały przypomina Czesław Ryszka, rycerz Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Dziedzictwo obozu narodowego - prawda i fałsz Nieco zapomnianą historię działaczy obozu narodowego w XX-leciu międzywojennym i ich późniejsze losy przypomina prof. Jan Żaryn.

Głód, tyfus, wszy, praca ponad siły, zbierająca żniwo śmierć Poruszające losy Zofii Orłowskiej - polskiej nauczycielki zesłanej na Sybir przypomina dr Marek Klecel.

Nagminnie stosowano tortury. Infamisa zabójcę każdy mógł bezkarnie zabić Artykuł z cyklu "Sądownictwo staropolskie" pióra prof. Stefana Ciary.

Gen. Kukliński zatrzymał sowieckie imperium. Postać "polskiego Jamesa Bonda" vel "Jacka Stronga", czyli generała Ryszarda Kuklińskiego przypomina Lidia Dudkiewicz.

Ernest Malinowski - Polak, który ujarzmił Andy, prowadząc przez nie kolej Młodziutki kurier z Powstania Listopadowego, wybitnie zdolny inżynier lądowy zadziwiający poziomem talentu francuskich inżynierów, bohater narodowy Peru, aż w końcu - pionier konstruujący najwyżej położoną linię kolejową świata... Artykuł dr Moniki Makowskiej.

Prof. Wacław Tokarz uczył studentów pod zaborami, że Polska niedługo będzie i że być musi Postać wybitnego badacza historii polskich powstań narodowych przypomina prof. Piotr Biliński.

Idea chrześcijańskiego narodu. Zadziwiająco aktualny artykuł Stanisława Grabskiego z 1946 r.

Zderzenie na środku fiordu. Kapitan Józef Gawłowicz tym razem proponuje dramatyczną opowieść o niebezpieczeństwach, które kryją w sobie urzekające surowym pięknem fiordy...

Marian Kasprzyk miał perfekcyjne ciosy sierpowe, zadawał je także złamaną ręką Historię kariery sportowej wybitnie zdolnego polskiego pięściarza - mistrza olimpijskiego przypomina Krzysztof Szujecki.

Świato-podgląd, przegląd informacji ze świata.

Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka, propozycja ich zamawiania i akacjowo-wakacyjny wiersz Leszka Długosza.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

27 Kwietnia 1923 roku
Sejm uchwalił ustawę o Trybunale Stanu.


27 Kwietnia 2014 roku
Papież Jan XXIII (1881 - 1963) i Papież Jan Paweł II (1920 - 2005) zostali kanonizowani w Watykanie podczas jednej uroczystości


Zobacz więcej