Czwartek 16 Maja 2024r. - 137 dz. roku,  Imieniny: Andrzeja, Małgorzaty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 27.04.21 - 12:37     Czytano: [1843]

Dział: WPiS

WPiS - Numer 4/2021 - Zapraszamy do lektury


Ukazał się już najnowszy, kwietniowy numer „Wpisu”. Jak każdego miesiąca przygotowaliśmy dla Państwa wyselekcjonowany zbiór felietonów na aktualne tematy, jak również serię artykułów poświęconych historycznym zagadnieniom. W związku ze zbliżającą się 230. rocznicą uchwalenia Ustawy Rządowej, znanej jako Konstytucja 3 maja, nie mogło zabraknąć rewelacyjnego tekstu prof. Henryka Kocója, który prezentuje wydarzenia Sejmu Czteroletniego z punktu widzenia... posła pruskiego w Warszawie. Natomiast o obecnej sytuacji Polski z właściwą sobie przenikliwością pisze prof. Wojciech Polak, dobitnie podkreślając, iż epidemia koronawirusa posłużyła za pretekst skrajnie niebezpiecznym ruchom antychrześcijańskim i antypolskim, usiłującym zniszczyć wartości katolickie i narodowe. „Czy szkody społeczne wywołane przez koronawirusa są do nadrobienia?”– pyta autor. Z kolei o globalnym konsumpcjonizmie i jego skutkach w postaci poważnego kryzysu rodziny i niskiego wskaźnika urodzeń pisze znakomity ekonomista prof. Artur Śliwiński. Nie brakuje też błyskotliwego artykułu Leszka Sosnowskiego o tym, co zapewnia sukces wyborczy (tytułowe „kiełbasa i igrzyska” nie mogą być brane pod uwagę jako najważniejsze czynniki!). Prezentujemy także rozmowę z prezesem grupy PGE Wojciechem Dąbrowskim, który opowiada nie tylko o innowacjach w dziedzinie polskiej energetyki, ale też o... historii Warszawy. Natomiast o konsekwencjach człowieczej uzurpacji władzy nad światem pisze prof. Wojciech Roszkowski, przypominając, iż to Chrystus jest Królem świata. Można zapoznać się także z frapującym reportażem Jolanty Sosnowskiej z najnowszej wystawy w Muzeum Narodowym, poświęconej niesłusznie dziś zapomnianemu polskiemu malarzowi Aleksandrowi Kotsisowi. Natomiast o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą zainteresowanie magicznymi praktykami, pisze prof. Ryszard Kantor. Z kolei o doniosłym znaczeniu współcierpienia z Chrystusem na przykładzie ofiary stygmatyków wspomina Czesław Ryszka. Kwietniowy „Wpis” to ponad 120 stron wciągającej lektury!

• „Kiełbasa i igrzyska”. Znakomity publicysta Leszek Sosnowski zapewnia, iż tytułowe dobra nie mogą stanowić jedynego kryterium zaspokajania potrzeb społeczeństwa. Pisze także o wyzwaniach stojących przed obecną władzą, a także o rozpoznawaniu niebezpieczeństw związanych z narzucanymi Polsce obcymi jej kulturowo projektami unijnymi.
• „Alarm demograficzny”. Przenikliwa analiza trudnej sytuacji Polski w kwestii drastycznego spadku przyrostu naturalnego i skutków oddziaływania agresywnego konsumpcjonizmu opisana piórem wybitnego ekonomisty prof. Artura Śliwińskiego.
• „Czy szkody społeczne wywołane przez epidemię koronawirusa są do nadrobienia?”. Prof. Wojciech Polak nie ukrywa, iż będzie to wyjątkowo trudne wyzwanie, nie tylko w dziedzinie służby zdrowia, ekonomii i gospodarki...
• „Dzięki Polakom Europa nie padła w 1919 r. ofiarą tyfusu plamistego i cholery”. Postać prof. Emila Godlewskiego, wybitnego specjalisty w dziedzinie biologii i embriologii, lekarza wojskowego i organizatora szczepień, przybliża prof. Piotr Biliński.
• „Pejzaż stolicy zmienia się, ale ubywa miejsc pamięci”. O innowacjach w dziedzinie energetyki i o Warszawie z Wojciechem Dąbrowskim, prezesem Grupy PGE, rozmawia Adam Sosnowski.
• „Polacy mylnie oceniali wydarzenia międzynarodowe, sądząc, iż zmiany dokonują się w ich interesie” – niezwykle interesujący tekst prof. Henryka Kocója o wydarzeniach wokół obrad Sejmu Czteroletniego... w świetle pruskich źródeł dyplomatycznych.
• „Francuzi! Myśmy za was krew wylali, a wyż nam tylko łzami odpłacicie?”. Historię „Warszawianki” przybliża dr Monika Makowska.
• „Wypadki majowe i rola w nich ówczesnej prasy”. Mateusz Kosiński opisuje dramatyczne wydarzenia zamachu majowego z 1926 r. i ich znaczenie dla rozwoju wydarzeń w II Rzeczypospolitej.
• „Wypożyczony Włochom Austriak”. Frapująca historia życia Alcide De Gasperiego – katolickiego polityka, jednego z ojców założycieli Unii Europejskiej i kandydata na ołtarze, opisana przez Jakuba Augustyna Maciejewskiego.
• „To Chrystus jest Królem świata”, przypomina prof. Wojciech Roszkowski. Autor „Świata Chrystusa” z właściwą sobie erudycją analizuje śmiertelne niebezpieczeństwo ludzkiej pychy uzurpującej sobie prawo do władzy nad światem...
• „Cenna pomoc Banku Pekao S.A. dla studentów!”. Artykuł powstały we współpracy z Bankiem Pekao S.A.
• „Niesłusznie zapomniany wybitny kolorysta, piewca gór i wsi”. Reportaż znakomitej publicystki Jolanty Sosnowskiej z monograficznej wystawy poświęconej Aleksandrowi Kotsisowi, zrealizowanej przez Muzeum Narodowe w Krakowie.
• „Powrót idei dobra wspólnego”. O znaczeniu wspólnoty w sensie ekonomicznym pisze Jan Parys.
• „Rzeczpospolita Pawłowska”. Frapująca historia księdza Pawła Ksawerego Brzostowskiego i jego pionierskiej działalności w dziedzinie uwłaszczenia chłopów opisana przez ks. dr. Michała Damazyna.
• „Na śmierć zostali skazani także Polacy”. Wstrząsającą historię Wielkiego Głodu na Ukrainie przypomina dr Marek Klecel.
• „Jasnowidzenia, wróżby i seanse spirytystyczne”. Prof. Ryszard Kantor bez ogródek opisuje śmiertelne niebezpieczeństwo związane z zainteresowaniami praktykami magicznymi i okultystycznymi.
• „O cudach, sztuczkach i stygmatykach”. O szczególnej Bożej łasce, jaką są stygmaty, i o niezwykłym powołaniu stygmatyków pisze Czesław Ryszka.
• „Dziś niczym, jutro wszystkim my?”. Indie – kraj, w którym obok skrajnej nędzy można spotkać niewyobrażalne bogactwo, w reportażu prof. Kazimierza Dendury. Tekst z 1982 r. zaskakuje aktualnością...
• „Szlachectwo zobowiązuje”. Dzieje życia księcia Romana Władysława Sanguszki – jednego z najciekawszych polskich arystokratów XX w., opisuje dr Magdalena Kulesza.
• „Mickiewicz a Noc Listopadowa” – ciekawe spojrzenie wybitnego pisarza XX-lecia międzywojennego – Adolfa Nowaczyńskiego na jeden z kluczowych momentów życiowych wieszcza. Artykuł archiwalny z cyklu „Publicystyka II RP”.
• „Nigeryjska przygoda”. Dalszy ciąg morskich opowieści pióra kapitana Józefa Gawłowicza.
• „Tak się gra, jak przeciwnik pozwala”. Sylwetkę legendarnego selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski – Kazimierza Górskiego przybliża Krzysztof Szujecki.
• Światopodgląd – przegląd informacji ze świata.
• Krzyżówka z nagrodami.

A ponadto: materiały promocyjne książek Białego Kruka, propozycja ich internetowego zamawiania i niezapominajkowy wiersz Leszka Długosza.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

16 Maja 1674 roku
Szlachta wybrała podczas elekcji na króla Jana Sobieskiego.


16 Maja 1972 roku
Urodził się w Krakowie Andrzej Duda, doktor nauk prawnych, poseł do Sejmu (2011), europoseł (2014), Prezydent Polski od 6 sierpnia 2015


Zobacz więcej