Wtorek 7 Maja 2024r. - 128 dz. roku,  Imieniny: Augusta, Gizeli, Ludomiry

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 11.02.23 - 18:27     Czytano: [849]

Dział: Głos Polonii

Styczniowe spotkania w Chicago





Echa Polonijnych spotkań opłatkowo-karnawałowych

Styczniowe opłatkowe spotkania, to również radosne zabawy karnawałowe. Polonia w Chicago tętni radością spotkań różnych grup.

Poeci ze Zrzeszenia w styczniu spotkali się na opłatkowym spotkaniu jak co roku od 2004 roku, ale również upamiętnili 160 rocznicę powstania styczniowego.
Co roku w styczniu, podobnie jak nad Wisłą w wietrznym mieście Chicago odbywają się opłatkowe spotkania. Różne organizacje społeczne dzielą się opłatkiem, spożywają wspólny posiłek i śpiewają kolędy. W dniu 22 stycznia odbyło się opłatkowe spotkania poetów i członków teatru "Rzepicha" w salonie poetyckim - kawiarence JOM.
Właśnie w tej kawiarence gdzie na głównej ścianie wisi portret jezuity Ks. Piotra Skargi herbu Pawęża, który przyszedł na świat w miejscowości Grójec 2 lutego 1536 roku. Zmarł 27 września 1612 roku w Krakowie. Był polskim duszpasterzem - jezuitą, uczonym i teologiem, pisarzem i typem ponadczasowego kaznodziei. To właśnie w tej kawiarence, poeci ze ZLP im.JP II i grupy działające przy JOM znajdują wspaniałą atmosferę do dzielenia się własnymi poetyckimi strzeżeniami, jak również kolegów z Polski.

Zanim o samym spotkaniu, kilka słów o Homilii wygłoszonej przez o. Marka Janowskiego SJ opiekuna duchowego poetów i członków teatru "Rzepicha", ale również kapelana nauczycieli w Chicago. Msza odbyła się o godz. 13-tej. a opłatek po mszy o 14-tej.
Jeśli ktoś ma dobre samopoczucie i uważa, że nawracać się powinni wszyscy inni, ale nie on sam, to znaczy, że ma poważny problem. Pan Jezus raczej nie mówił o nawracaniu innych, a tylko o nawracaniu siebie. Powracanie do Jezusa trwa przez całe życie, każdego dnia, ale zanim tak się stanie musimy zrozumieć siebie. Tak jak św. Paweł, który prześladował Chrystusa, ujrzał Go w drodze do Damaszku, czy się od razu nawrócił?. W Damaszku Św. Paweł doznał objawienia i stracił wzrok, ale nie przestał poszukiwać odpowiedzi, udał się na pustynie, gdzie poznawał prawdę wiary, a potem nawracał się przez całe życie, które poświecił Chrystusowi. Nawrócenie nie jest tylko jakimś nieokreślonym samodoskonaleniem, dla własnej satysfakcji czy poczucia psychicznego komfortu. Ma ono być powrotem do Boga, do przyjaźni z Nim. Kazania o. Marka są wyjątkowe, jest w nich nie tylko słowo boże, ale również mądrości, które pozwalają wiele zrozumieć, uzyskać odpowiedź na nurtujące pytania i problemy.
Spotkanie w kawiarence rozpoczęło się od modlitwy o. Marka Janowskiego SJ , pobłogosławienie opłatka, którym przełamali się zebrani. Swoją obecnością zaszczycił nas o. Józef Polak SJ Superior JOM i Kustosz Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. Spotkanie przebiegało w atmosferze rodzinnej, wg. programu; modlitwa, połamanie się opłatkiem, prezentacja wierszy bożonarodzeniowych, wspólne śpiewanie kolęd, upamiętnienie wybuchu Powstania Styczniowego w 160 rocznicę, między innymi wierszem śp. Władysława Janusz Obary, który po mistrzowsku odczytał o. Józef Polak SJ oto wiersz:

GDY ZAGRAŁA POBUDKA POWSTAŃCZA
Rzecz o Powstaniu Styczniowym

Nagła branka do carskiego wojska
Była wobec narodu wyzwaniem.
Warszawa bunt wtedy podniosła.
Wybuchło styczniowe powstanie?

Tymczasowy Rząd Narodowy
W manifeście podniósł chłopską sprawę:
"Wszak zniesienie różnic stanowych
Popchnie lud do walki niebawem".

Stutysięczna wielka armia carska
Przeciw niej stanęło? sześć tysięcy
Zbrojnych w kosy - ochotników garstka
Co dziesiąty miał strzelbę, nie więcej.

Jęli szarpać carskie garnizony
Rozrzucone Po Królestwie całym
Lubelszczyzna, świętokrzyskie strony
Roty jegrów cięgi tęgie brały.

Langiewicz, Czachowski, Kalita,
Wreszcie korpus Hauke-Bosaka.
Będzie wolność? Tak niejeden pytał
Lecz nad losem swym żaden nie płakał.

Gdy zagrała pobudka powstańcza
Szereg stanął, by zmówić modlitwę
Dopadliśmy do wrażego szańca
I już wiemy: wygraliśmy bitwę!

Pościg z Brodów do iłżeckich lasów
Wielu Rosjan nie uszło z życiem?
Lecz kres nadszedł wojennego czasu
Przyszła klęska. Naród krwawił obficie

Romuald Traugutt, dyktator i wódz
W dyplomacji szuka ratunku
W myśl. zasady, że chcieć - to móc
Trwa do końca na posterunku.

"Głównie z ludem i poprzez lud"
Zdanie wodza Hanke-Bosak znał
Gdy swój korpus na Opatów wiódł
(Lecz niedługo na pozycjach trwał).

Najdłużej broń w ręku dzierżyli
Księdza Brzóski chłopi-powstańcy?
Szubienicę mu postawili
Sołdaci - moskiewscy oprawcy.

Traugutt także położył głowę
Tam, gdzie stok Cytadeli warszawskiej?
Legło w gruzach życie narodowe
W Polsce - zwanej Krajem Nadwiślańskim

Lecz z ofiary powstańczych oddziałów
Co nie poszła na dno "Wiernej rzeki"
Wyrósł naród, pełen zapału -
"Kucie kos" - dźwięczy echem dalekim.
W. J. Obara (2009)

Powstanie styczniowe - narodowe przeciw Rosji, trwało od 22 I 1863 do wiosny 1864 i obejmowało swym zasięgiem Królestwo Polskie, Litwę i Białoruś, w mniejszym stopniu Ukrainę. Znamy jego zakończenie, a wraz z jego upadkiem cierpienie, wywózki na Syberię, wyroki śmierci na wielu patriotach walczących o wolność zniewolonej Ojczyzny. Wiemy również, że nie mogło się powieść ze względu na ogromną przewagę wojsk rosyjskich, uzbrojenie i brak doświadczenia przywódców powstania.

Nasze spotkanie zakończyliśmy wierszem, Modlitwa - Hymn o zachodzie słońca Juliusza Słowackiego. Poeci czytali wiersze własne a byli to; Maria Mili Purymska, Ewa Belicki, Elżbieta Oliwkiewicz Allen, autorka relacji, jak również wiersze poetów nieżyjących; K. J. Gałczyńskiego, J. Kasprowicza, Cz. Miłosza, R. Brandstaettera, L. Staffa, Matki Teresy z Kalkuty, J. Słowackiego, a byli to; Grażyna Jakymiuk, Maria Czerwonka, Beata Korzeniak, Teresa Grzasko i wyżej wymienieni, autorka relacji. Specjalną osobą czytająca wiersze był o. Józef Polak SJ superior Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Jezuickie kolędowanie.

29 stycznia 2023 roku w ostatnią niedzielę miesiąca, odbyło się jezuickie kolędowanie. Tradycja kolędowania notuje się na 2005 z przerwą na "pandemię" 2020-21. Pomysłodawcą był o. Jerzy Karpiński SJ. To za Jego posługi kapłańskiej w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Organizatorem tegorocznego kolędowania byli Ojcowie Jezuici, Grupa wsparcia Sychar i Warsztaty Ku Pełni życia wreszcie żyć.
Ognisko SYCHAR zostało założone 4 września 2010 r. Opiekunem duchowym i założycielem był Ojciec Jerzy Karpiński który 30 września 2017 roku wrócił do Polski. Obecnie opiekunem duchowym Sycharu jest O. Marek Janowski SJ, a Warsztatów O. Józef Polak SJ Superior JOM w Chicago.
Liderem Ogniska jest Alicja Budzik, V-ce Liderzy Halina Giełczyńska i Sebastian Grochola. W roku bieżącym było to już 10 kolędowanie, ponieważ 2020-22 nie można było robić zgromadzeń, ze względu na "Pandemię".

Zorganizowana impreza zgromadziła liczną grupę rodzin z dziećmi, które pod okiem Haliny Giełczyńskiej spędziły miłe popołudnie na różnorodnych zabawach i tańcach.

Witając uczestników gospodyni przywitała zebranych informując jakie grupy będą występowały, a następnie poprosiła o. Józefa Polaka SJ o duszpasterskie błogosławieństwo i poświęcenie opłatków, którymi uczestnicy łamali się składając sobie życzenia.



W części artystycznej wystąpili; polonijny Elvis Presley - Jarosław Spychalski z kolędami, tańcząca grupa dzieci z sambą, chór "Paderewski".
Zgodnie ze świąteczną tradycją tych spotkań, do uczestników zawitali kolędnicy z jasełkami pod nazwą; "Pójdźmy wszyscy do stajenki - Wiara, Nadzieja, Miłość", które przygotowała autorka relacji. Zostały one wystawione przez członków Teatru "Rzepicha", członków ZLP im. św. Jana Pawła II oraz dzieci uczęszczających do JOM w trzech odsłonach. Do Jasełek i śpiewania kolęd przygrywała kapela w składzie; Bronisław Nowak, Andrzej Krawczyk, Mariusz Bujak, Stanisław Kret i Igor Galjanty. Dziękuję członkom teatru "Rzepicha", poetom za gotowość w kultywowaniu polskich tradycji chrześcijańskich, ludowych i patriotycznych, lista nazwisk byłaby długa, dlatego też nie będę wymieniała występujących w "Jasełkach", pozwolę sobie wymienić głównych bohaterów, a byli to;
Maryja - Kinga Depa, Józef- Mateusz Muszyński, Anioł - Wiktoria Tatarczuch, małe aniołki; Emma Fajto, Stella Depa, Ola Sek.
W roli pastuszków wystąpili mali i dorośli; tata Kamil Drapała z synem Franiem, Jakub, Angelica Trzaskowski. W roli Miłości Teresa Grzasko, Nadzieja Wiesia Sykut Grzywacz, kobiety szukającej Boga Maria Czerwonka, sąsiadka autorka relacji, mężczyzna Błażej Skoczeń, staruszka Jadwiga Szparkowska.

Trzej królowie; Kacper -Władysław Wytrwał, Melchior -Tadeusz Kantor, Baltazar - Krzysztof Wąsik. Śpiew; Danusia, Janina Gesler, Łucja Strekowska, Jola Kulikowska, Ryszard Szymański,
Dziękuję dzieciom i rodzicom za udział, o. Józefowi Polakowi za zachęcenie do udziału w przedsięwzięci. Pragnę dodać, że pomimo własnych zajęć i pracy, rodzice stanęli na wysokości zadania, aby tegoroczne Jasełka wypadły jak najlepiej. Wszystkim występującym Bóg zapłać za świadectwo wiary.



W części artystycznej przed obiadem wystąpili; polonijny Elvis Presley - Jarosław Spychalski z kolędami, tańcząca grupa dzieci z samba, chór "Paderewski". Do tradycji jezuickiego kolędowania należy przybycie
Mikołaja z prezentami dla wszystkich zebranych dzieci. Rozradowane dzieciaki, które były w swoim żywiole, zgromadzone wokół Mikołaja
odpowiadały na jego pytania. Pod koniec tego udanego spotkania odbyło się losowanie cennych nagród z loterii fantowej.
"Korzystając z okazji pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim za obecność, a szczególnie naszym sponsorom za wsparcie, dzięki któremu mogliśmy nasze spotkanie jeszcze bardziej uatrakcyjnić" - powiedziała organizująca imprezę Alicja Budzik.

Styczniowe zabawy klubów ZKP

W Sali Związku Klubów Polskich w okresie karnawału odbywają się zabawy taneczne organizowane przez kluby zrzeszone w Związkach. W każdą sobotę wieczornymi tańcami cieszą się Polacy przy znanej rodzinnej kapeli "Góra Band". Rodzinna kapela grająca i śpiewająca, trzej bracia z solistką Ukrainką Olą. W miesiącu styczniu bawili się;
kluby "Błażowian" działający już ponad 80 lat, w drugą sobotę członkowie zespołu pieśni i tańca "Wawel". W ostatnią sobotę bawili się członkowie klubu "Brzeziny" działającego już 95 lat. Zebranych serdecznie przywitała Pani Maria Majchrowski Prezes klubu, wspominając dzień, kiedy odszedł Św. Jan Paweł II do Ojca, a ona była organizatorką śniadania wielkanocnego. Był to wieczór sobotni, poczynione starania do wielkanocnego śniadania, tu żałoba, w tedy to teatr "Rzepicha" przygotował program poświęcony ojcu świętemu.
Oprócz życiorysu wierszem, zebrani usłyszeli "Tryptyk Rzymski" jak również wiersz pani Aliny świeżo napisany, oraz wspomnienia z pobytu na pielgrzymce w Rzymie wraz z zespołem z Polski. Pani Maria podkreśliła, że od tamtego czasu w Brzezinach bije serce Świętego Wielkiego Polaka Jana Pawła II. Polonia pamięta o Wielkich Polakach przy każdej okazji, o wydarzeniach patriotycznych, można śmiało powiedzieć, że w Chicago bije serce Polski.

Kluby zrzeszone przy Związkach współpracują ze sobą, a tym samym wspierają, dlatego też wypracowują środki finansowe, które przekazują na różne cele do swoich miejscowości, są to przeważnie: Ochronki, Domy Dziecka, Kościoły parafialne, Domy Strażackie i inne. Polonia zamieszkała w Chicago ma spory wkład w niesieniu pomocy rodakom w kraju na różne sposoby od ponad 125 lat, czego przykładem jest Klub Szczurowa, który obchodził swój jubileusz pod koniec 2022 roku.

Alina Szymczyk
Fot; Ryszard Siek

       

       

     



Wersja do druku

MariaN - 16.02.23 13:06
To miłe jak sie czyta takie artykuły, serce rośnie, że Polacy mieszkający tak daleko od ojczyzny potrafia sie zorganizować i pielęgnują polskośc i tradycje. Poświęcają dużo swojego czasu na organizowanie różnych uroczystości, nisko sie kłaniam!!

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

07 Maja 1933 roku
Zgromadzenie Narodowe wybrało ponownie na prezydenta RP Ignacego Mościckiego.


07 Maja 1848 roku
W Ostródzie zmarł Gustaw Gizewiusz, propagator polskości na Warmii i Mazurach.


Zobacz więcej