Środa 8 Maja 2024r. - 129 dz. roku,  Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 15.07.07 - 22:42     Czytano: [2928]

Dział: Głos Polonii

Kukliński w Szwajcarii

Przed 11-stu laty, w imieniu Związku Organizacji Polskich w Szwajcarii, zaprosiłem Pana Ryszarda Kuklińskiego do Szwajcarii. Rząd Stanów Zjednoczonych dopiero po dłuższych przygotowaniach, ze względu na bezpieczeństwo (zasądzony na karę śmierci przez Sąd Wojskowy w Warszawie) wyraził zgodę na wyjazd z USA do Europy.
Zostałem zaszczycony tym, że mogłem przez 5 dni gościć we własnym domu tak wspaniałą osobistość, która wszystko poświęciła dla ratowania Europy przed kataklizmem III wojny światowej i ratowania własnej Ojczyzny przed zagładą biologiczną większości Narodu Polskiego.

Od czasu przybycia do Szwajcarii ze Stanów Zjednoczonych Tadeusza Kościuszki, było to wydarzenie bez precedensu w historii Polonii szwajcarskiej. Olbrzymie zasługi płk. Kuklińskiego są dotąd niedocenione, często bagatelizowane i celowo przemilczane. Sam Wiliam Casey, dyrektor CIA, powiedział o naszym rodaku, że „nikt na świecie w ciągu ostatnich 40 lat nie zaszkodził komunizmowi tak jak ten Polak”.

Marzenia Pułkownika spełniły się. Związek Radziecki i Polska Ludowa pozostały tylko złą zmorą, zaś nasz wielki Rodak mógł odwiedzić własną Ojczyznę. Miał jednak wielki żal do „solidarnościowych” rządów po roku 1989 i wyrażał nieufność wobec „okrągłego stołu”.
Zapytany o główny motyw przyjęcia zaproszenia do kraju Helwetów, między innymi powiedział „chciałem się spotkać z rodakami w Szwajcarii, przede wszystkim zaś chciałem być przynajmniej parę dni bliżej mojej ukochanej Ojczyzny.” Te słowa nie potrzebują żadnego komentarza. W ten sposób wyraził miłość do Polski, dla której poświęcił wszystko: śmiertelne niebezpieczeństwo własnej rodziny, tułaczkę i śmierć obu synów.

W czasie Jego krótkiego pobytu doszło do tajnego spotkania z zaufanymi osobistościami Polonii szwajcarskiej i z Polski. Nasz Gość zwiedził Polskie Muzeum w Rapperswil, Muzeum Kościuszki w Solurze, przepiękne Alpy szwajcarskie oraz Bazyleę z najbliższą jej okolicą. Byliśmy wszyscy pod wielkim wrażeniem osobowości Pułkownika, Jego skromności, patriotyzmu i mądrości życiowej. Jego słowa pozostaną nam na zawsze w pamięci. Staliśmy się serdecznymi przyjaciółmi; żałuję tylko, że nie skorzystałem z kilku zaproszeń i nie odwiedziłem Go w Stanach Zjednoczonych.

Pobyt płk. Kuklińskiego w Szwajcarii stał się w Polsce medialnie głośny.
Nie-Polacy zwalczali Go jako zdrajcę i szpiega, zaś patriotyczna część Narodu Polskiego jest dumna ze swojego Rodaka. Rok później Senat miasta Krakowa nadał mu w Ratuszu, w Jego obecności honorowe obywatelstwo tego królewskiego miasta. Z tej okazji odbyła się później nieoficjalna uroczystość, w czasie której poprosiłem Marszałka Senatu RP, panią Alicję Grześkowiak o „powitanie Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Senacie jako Bohatera Narodowego”. Co też się stało.

Młodzież zawsze potrzebowała i potrzebuje inspiracji i żywych wzorów; takim jest dziś pułkownik Ryszard Kukliński-wzór oficera i Polaka.. Po wizycie w Szwajcarii, Związek Organizacji Polskich wystosował do Komitetu Fundacji Nobla odpowiednią dokumentację z prośbą o przyznanie płk. R. Kuklińskiemu Pokojowej Nagrody Nobla. Na zakończenie należy przypomnieć, że dla obecnego i przyszłego pokolenia, cały pobyt naszego Gościa w Szwajcarii został przez pana Stanisława Komorskiego, sekretarza Zarządu ZOP-u, utrwalony na taśmie filmowej.

Pułkownik Ryszard Kukliński zasłużył się dla Ojczyzny i dla zachowania pokoju w Europie. Jego odwaga i poświęcenie nie znajdują sobie równych.. Związek Organizacji Polskich w Szwajcarii zwraca się z uprzejmą prośbą do Prezydenta RP pana prof. Lecha Kaczyńskiego oraz do Ministra Obrony
Narodowej pana Aleksandra Szczygło o mianowanie Ryszarda Kuklińskiego generałem WP, oraz przyznanie wysokich odznaczeń: „Order Virtuti Militari” oraz „Order Orła Białego”.
Realizacja naszego wniosku będzie satysfakcją dla Polaków w kraju i na emigracji a równocześnie właściwym podziękowaniem Narodu Polskiego dla naszego wielkiego Rodaka.

Za Prezydium ZOP w Szwajcarii:
Dr Jan Pyszko - prezes
Stanisław Komorski – sekretarz


Binningen / Bazylea, dnia 12. lipca 2007 r.

Wersja do druku

J.Neutralny - 05.08.07 16:40
Szkoda, że szerokiej publiczności nie są znane okoliczności zaproszenia i pobytu płk.R.Kuklińskiego w Szwajcarii i wniosek na Pokojową Nagrodę Nobla. Związek Organizacji Polskich w Szwajcarii nie marnuje czasu-to cieszy.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

08 Maja 1828 roku
Urodził się Henri Dunant, szwajcarski filantrop, pacyfista, współtwórca Czerwonego Krzyża (zm. 1910)


08 Maja 1808 roku
Została podpisana umowa Napoleona Bonaparte z rządem Księstwa Warszawskiego o przyjęciu na żołd francuski 8 tys. żołnierzy polskich


Zobacz więcej