Piątek 26 Kwietnia 2024r. - 117 dz. roku,  Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 26.07.07 - 12:51     Czytano: [2036]

Powstanie w TVP

63. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to temat, który będzie żywo obecny w TVP. Nie tylko w postaci materiałów w serwisach informacyjnych, lecz także w formie spotów filmowych, bezpośrednich transmisji z uroczystości rocznicowych, koncertów, emisji znakomitych obrazów fabularnych i dokumentalnych.

TVP S.A. włącza się w obchody rocznicy Powstania Warszawskiego podkreślając bliski związek wydarzeń sprzed 63 lat z naszą współczesnością. Czyni to m.in. poprzez emisję dwóch spotów filmowych adresowanych przede wszystkim do młodych Polaków. Spoty te mają im przypominać o ich rówieśnikach, którzy w 1944 r. zdecydowali się podjąć nierówną walkę o wolną Polskę. Spoty będą emitowane od 29 lipca do 5 sierpnia na antenach TVP1, TVP2, TVP3, TVP Polonia, TVP Kultura. Historia Powstania Warszawskiego powróci również na poszczególnych antenach TVP w różnych formach i gatunkach wypowiedzi artystycznej.

TVP1
Heroizm żołnierzy Powstania Warszawskiego przypomni legendarny „Kanał” Andrzeja Wajdy pokazany 29 lipca o godz. 0.15. Film powstał według scenariusza uczestnika Powstania Jerzego Stefana Stawińskiego. Słynne kreacje aktorskie stworzyli w nim Tadeusz Janczar, Teresa Iżewska i Wieńczysław Gliński.
1 sierpnia o godz. 12.45 zostanie wyemitowany wzruszający reportaż Marcina Sępiaka „Chłopcy silni, jak stal”, zaś o 14.05 - „Powstanie Warszawskie”, koncert zespołu Lao Che, zarejestrowany 18 czerwca 2005 r. na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego.
O godz. 15.10 Jedynka zaprezentuje program „Chłopcy silni, jak stal – piosenki Powstania Warszawskiego”.
O godz. 17.20 rozpocznie się bezpośrednia transmisja uroczystości rocznicowych pod pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach.
Wieczorem, o 22.05, TVP1 nada „Prawy brzeg”, reportaż Sławomira Koehlera i Włodzimierza Frąckiewicza o losach powstańców na warszawskiej Pradze.

TVP2
1 sierpnia o godz. 21.25 Dwójka wyemituje „Kamę” – premierowy film dokumentalny Rafała Mierzejewskiego o wojennych losach Marii Chojeckiej, pseudonim „Kama”, zastępowej Szarych Szeregów, żołnierza batalionu „Parasol”, uczestniczki walk powstańczych na Woli, Starym Mieście, Powiślu, Mokotowie i Śródmieściu.
6 sierpnia o godz. 19.05 Dwójka przedstawi retransmisję „Koncertu Jazzowego Agi Zaryan”,zarejestrowanego 4 sierpnia br. Koncert odbędzie się w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. W ramach koncertu zaprezentowanych będzie 9 utworów, skomponowanych specjalnie dla tego Muzeum w związku z 63. rocznicą wybuchu Powstania.

TVP3
Na 29 lipca o godz. 10.00 zaplanowane jest specjalne wydanie „Kuriera”, w ramach którego przedstawiona zostanie relacja ze spotkania prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z uczestnikami Powstania Warszawskiego. Prezydent Lech Kaczyński uhonoruje żołnierzy Powstania wysokimi odznaczeniami państwowymi.
1 sierpnia o godz. 16.58 TVP3 przeprowadzi transmisję uroczystości rocznicowych pod pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach.
Od 1 sierpnia - przez 63 dni - TVP3 nadawać będzie cykl „Powstańcze Radio Błyskawica”.

TVP Historia
1 sierpnia o godz. 15.30 w cyklu „Historia i film” zostanie przypomniany fabularny obraz Janusza Morgensterna „Godzina W” z Ewą Błaszczyk, Jerzym Gudejko, Piotrem Łysakiem i Wojciechem Wysockim. Po emisji przewidziana jest dyskusja w gronie artystów, naukowców i publicystów, którą poprowadzi znany krytyk filmowy Krzysztof Kłopotowski.

TVP Polonia
1 sierpnia o godz. 17.20 TVP Polonia przeprowadzi transmisję uroczystości pod pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach (z TVP1).
O godz. 22.10, z powtórką o 4.40, TVP Polonia planuje emisję „...za każdy kamień Twój” – filmu dokumentalnego Zofii i Andrzeja Krzysztofa Kunertów ukazującego dramatyzm Powstania poprzez losy kilkorga jego uczestników, znanych postaci ze świata kultury i nauki, m.in. Aliny Janowskiej, Małgorzaty Lorentowicz i prof. Władysława Bartoszewskiego.
4 sierpnia o godz. 18.00, z powtórką o 2.25 i 6 sierpnia o 12.35, przedstawiony zostanie dokument Krzysztofa Kornasa „Z archiwum porucznika Broka”, poświęcony losom Eugeniusza Lokajskiego (w konspiracji – por. Brok), olimpijczyka, reportera wojennego, autora zdjęć obrazujących przebieg Powstania oraz bohaterstwo jego żołnierzy i ludności cywilnej.

TVP Kultura
1 sierpnia o godz. 20.00 w ramach „Studia Kultura” planowany jest felieton okolicznościowy dotyczący rocznicy Powstania. (JSR)

(TVP)

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

26 Kwietnia 1943 roku
Ucieczka rotmistrza Witolda Pileckiego ps. „Witold”, „Druh”, z KL Auschwitz


26 Kwietnia 1986 roku
Awaria elektrowni atomowej w Czernobylu na Ukrainie.


Zobacz więcej