Sobota 11 Maja 2024r. - 132 dz. roku,  Imieniny: Igi, Mamerta, Miry

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 15.08.07 - 8:51     Czytano: [1858]

Tamte dni

To już 87 lat minęło, gdy pod Radzyminem wojsko polskie stoczyło wielką bitwę z bolszewikami - zwycięską bitwę. Dzień 15 sierpnia w Polsce czczony jest niezwykle uroczyście, nie tylko z racji "Cudu nad Wisłą", lecz Wniebowstąpienia Najświętrzej Maryi Panny oraz od niedawna Święta Wojska Polskiego.
Warto jednak przy tej okazji - korzystając z opracowania K. Wojciechowskiego, przytoczyć mniej znany epizod, dotyczący udziału Józefa Piłsudskiego w tamtym wydarzeniu i zaprosić do dyskusji.

(Red.ZS)

Wojska sowieckie uderzyły na miasto Radzymin, na przedpolu Warszawy, 13 sierpnia. W tym czasie Piłsudski zachowywał się zupełnie nieodpowiedzialnie i całkowicie stracił głowę. Wspominał o tym marszałek Sejmu Maciej Rataj:

„Piłsudski stracił pod wpływem klęsk głowę. Opanowała go depresja, bezradność, powtarzał ciągle, iż wszystkiemu winien jest upadek "moralu" w wojsku [...] ale nie umiał wskazać sposobów podniesienia go: wszystkich nawet najbliższych mu zadziwiała jego apatia, sugerowano mu, by udał się do jednego lub drugiego oddziału wojska, pokazał się, dodał otuchy żołnierzy – daremnie [...] Apatia płynęła, zdaje się, z niewiary w możliwość zwycięstwa [...] Zdenerwowanie dochodziło u Piłsudskiego do ostatnich granic. Nadrabiał biciem w stół, krzykiem i trywialnością”.

Bitwę warszawska stoczono w dniach 12-15 sierpnia. Tymczasem 12. sierpnia Piłsudski złożył dymisję ze stanowiska Naczelnego Wodza i Naczelnika Państwa, którą wręczył premierowi Witosowi. Następnie Piłsudski wyjechał do swojej konkubiny i córek, które znajdowały się we wsi Bobowa, 147 km na południowy wschód od Krakowa, tuż przy granicy czeskiej. Wspomina o tym w swoich pamiętnikach żona Piłsudskiego, Aleksandra Szczerbińska. Na drodze Warszawa-Bobowa nie była ani kilometra drogi asfaltowej. W 1920 r. w zawodach samochodowych Targa Florio Grand Prix, T. Meregalli, jadąc samochodem Nazzaro, wygrał je z przeciętną szybkością 31,74 km/h. Ale samochód Piłsudskiego nie był nowoczesnym Nazzaro, a drogi w Polsce nie były podobne do Targa Florio Grand Prix. Dojechał więc do „rodziny” prawdopodobnie nie wcześniej niż 14. sierpnia, a do Puław, do swych wojsk, wrócił być może 16. sierpnia, już po decydujących fazach bitwy warszawskiej.

Autorem planu bitwy był Szef Sztabu gen. Tadeusz Rozwadowski. Sporządził on tzw. rozkaz 10 000, na którym znajduje się jedynie podpis Piłsudskiego. Skoro jednak Piłsudski podał się do dymisji, to Naczelnym Wodzem został szef sztabu generalnego, co oznacza, że wodzem naczelnym w bitwie warszawskiej był gen. Tadeusz Jordan Rozwadowski. Aczkolwiek nie umniejsza to faktu, że Piłsudski z pewnością ma pewne zasługi w zwycięskich w bitwach nad Niemnem...

(Przedr. Radio Pomost)

Wersja do druku

Jan Pyszko - 21.08.07 2:40
Narody, które nie posiadają bohaterów, wykreowują ich chociażby z mitów. Obogacają oni ich historię i wzmacniają dumę oraz świadomość narodową. Inne plemiona zaś, starają sie tę lukę wypełnić tak zwanymi " autorytetami " z osób często o nieciekawej przeszłości. Naśladowanie ich może doprowadzić nieuświadomione społeczeństwo tylko na brzeg przepaści. W związku z rocznicą " Cudu nad Wisłą " znów się rozpętała dyskusja na temat zasług i zaniedbań marszałka Józefa Pilsudskiego. My Polacy jesteśmy czasem niesprawiedliwi. U innych szukamy rożnych wad i słabości a sami zaś uważamy się za bardziej doskonałych . Wsród wielu zasłużonych, ktorym dziękujemy za odrodznie Polski po 120-stu latach rozbiorów i niewoli, jako bohaterów narodowych o szczególnych zasługach dla Narodu Polskiego, historia postawiła pomnik pamięci trzem Wielkim Polakom : Romanowi Dmowskiemu, Jozefowi Połsudskiemu i Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Każdy z nich poświęcił się bez reszty dla ratowania Ojczyzny. Wszystkich Trzech powinniśmy na równi szanować. Chciałbym się bardzo doczekać dnia, kiedy w centrum stolicy powstaną obok siebie trzy wspaniałe pomniki naszych drogich nam Bohaterów , jako symbol wolności i jedności Narodu.

jara, jara - 18.08.07 5:59
Jozef Pilsudzki, mial jeszcze innych wad sporo. A to, ze klal, ze pienil sie jak wareckie piwo, ze byl zwyczjnym szpiegiem niemieckim, przyjmujacym wynagrodzenie za raporty nadsylane do sztabu niemieckij armii. Wspomniany fakt odwiedzania konkubiny w czasie, gdy sowieci zagrazali bezposrednio Warszawie i "dezercja" w tak waznym dla ukochanego narodu momencie czyni po prostu z niego co najmniej postac kontrowersyjna. I my, po tych wszystkich popalach nazywamy go jednym z Najwiekszych Polakow...bohaterem, Wodzem a kazde miasto ma co najmniej jedna ulice jego imienia, plac i tak dalej. Jak my kochamy legendy i sfabrykowane mity! Coz, pewno nalezy winic tych, ktorzy znowu zatajali prawde, pisali rzewne historyjki o Dziadku, o Marszalku o jego patriotyzmie i tak dalej,bla, bla, bla.

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

11 Maja 1034 roku
Urodził się Mieszko II, król Polski w latach 1025-1034.


11 Maja 1955 roku
Na konferencji w Warszawie powołano Układ Warszawski jako odpowiedź na przyjęcie RFN do NATO.


Zobacz więcej