Czwartek 9 Maja 2024r. - 130 dz. roku,  Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 08.09.07 - 11:42     Czytano: [3697]

Dział: Głos Polonii

Sejm przyjął Kartę Polaka

"Za" głosowało 428 posłów, przeciw było trzech, nikt się nie wstrzymał.

Sejm przyjął poprawkę rozszerzającą uprawnienia wynikające z Karty o prawo do podejmowania pracy i prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Polski.

Odrzucił natomiast poprawkę PO, aby Karta Polaka objęła nie tylko Polonię żyjącą na Wschodzie, ale na całym świecie.

Marszałek Sejmu Ludwik Dorn po przyjęciu ustawy powiedział, że to dowód na to, iż parlamentarzyści mogą się zmobilizować do ciężkiej, wytężonej pracy mimo konfliktów.

Adresatem ustawy są Polacy zamieszkali na Wschodzie, gdyż nie mają możliwości posiadania podwójnego obywatelstwa - nie jest ono tam uznawane. Prace nad wprowadzeniem Karty Polaka trwały łącznie przeszło 10 lat.

Zgodnie z ustawą, Karta Polaka może być przyznana osobie, która m.in. wykaże co najmniej bierną znajomość języka polskiego, w obecności konsula złoży pisemną deklarację przynależności do narodu polskiego. Osoba ta ma też wskazać, że co najmniej jedno z jej rodziców lub dziadków albo dwoje pradziadków, było narodowości polskiej lub posiadało polskie obywatelstwo, bądź wykazać swoją działalność na rzecz kultury polskiej lub polskiej mniejszości.

Karta Polaka, wydawana przez konsula, byłaby ważna przez 10 lat od momentu jej przyznania i mogłaby być przedłużana na wniosek zainteresowanej osoby.

Ustawa przewiduje także powołanie Rady ds. Polaków na Wschodzie, która rozpatrywałaby decyzje o odmowie bądź unieważnieniu Karty Polaka. Ustawa - jak przewiduje projekt - miałaby wejść w życie po roku od dnia ogłoszenia.
(PAP)

.................................................

Poczucie narodowej wspólnoty

Po kilkunastu latach oczekiwania mamy Kartę Polaka. Dla nas, Polaków na Litwie, będzie to miało raczej znaczenie symboliczne. Jako obywatele UE nie potrzebujemy większości przywilejów założonych w Ustawie o Karcie Polaka.

Jednak Karata ma dla nas znaczenie nie mniej ważne niż przywileje natury materialnej, z których zapewne skorzystają rodacy z Białorusi, Ukrainy, Rosji, innych krajów postsowieckich — Karta Polaka jest właśnie symbolem. Ustawodawstwo litewskie nie pozwala nam na przyjęcie obok obywatelstwa litewskiego obywatelstwa polskiego, którego przymusowo pozbawiono naszych ojców i dziadków. Karta więc staje się tym dokumentem, który potwierdza naszą łączność z narodem i państwem polskim.
Ustawa o Karcie, która wejdzie w życie za rok, nakłada również obowiązek na liczne polskie społeczne organizacje, mass media na Litwie, aby jak możliwe szerzej rozpropagować Kartę wśród rodaków. Informacja o Karcie musi dotrzeć do każdego Polaka na Litwie. Masowe przyjęcie Karty stanie się udokumentowaniem tego, że na Litwie mieszkają właśnie Polacy, a nie jak twierdzą antypolskie koła — spolonizowani Litwini.

Robert Mickiewicz
Kurier Wileński

Wersja do druku

Marzenna - 21.09.07 14:57
Podwójne obywatelstwo również nie jest uznawane w Niemczech i dlatego tam "nie ma Polonii", jak mówił kanclerz Schroeder.

Stanisław Bujnicki - 19.09.07 12:52
Jako członek Związku Polaków na Białorusi dobrze wiem co będzie za wschodnią granicą.
1.Prawdziwe Polacy z krwi i kości ze wschodu w większości będą odrzuceni przez Ojczyzne
tylko z tego powodu, że nie mogą posługiwać się językiem polskim. Czy to ich wina? Nie.
Przymusowa rusifikacja przez nie jedno pokolenie zostawiła swoi ślady i nie tylko na polskiej narodowości. Czy stare, czy nowe pokolenia Polaków nie rozmawiających po polsku odmówiło się od swojej narodowości? Nie. Odwrotnie byli i jest dumni, że są Polakami. Czy mają wszyscy Polacy rozrzucone na ogromnych obszarach za wschodnią granicą na dzień dzisiejszy możliwość nauczyć się polskiemu jezyku? Nie. Będzie gorecz, razoczarowanie a nawet i przeklęstwo.
Bo za innym razem, a może i często Karte Polaka będą dostawać zamaskirowane...
2.Będzie handel Kartą Polaka.
3.Polska ma prawo i możliwość nadania polskiego obywatelstwa Polakom ze wschodu. Polska ma obowiązek to zrobić. To będzie kotzystne dla Polski, jak w ekonomicznym, tak i w politycznym planie.
4.Mam podwójne obywatelstwo białoruskie i polskie. Czy s tego powodu jest gorszym Polakiem.
Słyszałem, że dużo obywateli RP, nawet nie polskiej narodowości, mają podwójne obywatelstwo i to w kierownictwie Rzeczypospolitej Polskiej.
Stanisław Bujnicki

J.Pyszko - 10.09.07 22:56
Karta Polaka rodziła się w bólach przez całych 10 lat. Komunistyczno-libertyńska władza nie miała zainteresowania na Karcie Polaka, tak samo, jak nie była zainteresowana repatriacją naszych rodaków do kraju. Na drugiej stronie niektóre konsulaty bez problemów wydawały polskie paszporty osobom obcego, niepolskiego pochodzenia, którzy nauczyli się powierzchowo polskiej mowy. Karta Polaka jest nieoficjalnym narodowym obywatelstwem naszych rodaków, którzy pozostali duchem i sercem wierni swej Ojczyźnie-Polsce. DRODZY RODACY Z WSCHODU-MATKA POLSKA WITA WAS.

wanda101 - 10.09.07 11:18
Po kilkudziesięciu latach. Gorzki smak tej sprawiedliwości.

Wszystkich komentarzy: (4)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

09 Maja 1874 roku
Urodził się Witold Celichowski, polski działacz polityczny, adwokat (zm. 1944).


09 Maja 1987 roku
W katastrofie lotniczej w Lesie Kabackim pod Warszawą, zginęły 183 osoby (IŁ 62 "Tadeusz Kościuszko).


Zobacz więcej