Niedziela 12 Maja 2024r. - 133 dz. roku,  Imieniny: Dominika, Pankracego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 19.12.07 - 18:32     Czytano: [2078]

Przesiedleni

Wielce irytujące, ale nie mniej niepokojące jest wysłuchiwanie, jak polscy dziennikarze, prezenterzy lub politycy omawiając konsekwencje II wojny światowej, w relacji polsko- niemieckiej, używają zwrotu „wypędzeni”, zamiast przesiedleni.

W ustach polskiego dziennikarza, od którego mamy prawo wymagać podstawowej wiedzy z historii, zwrot „wypędzeni” nie powinien się nigdy pojawiać, chyba że będą mówić o wypędzaniu Polaków przez Niemców i to już od jesieni 1939r.

Używanie bowiem takiej retoryki, jest pośrednią formą akceptowania linii politycznej, jaką prezentuje Eryka Stainbach.
Nie jest to nic innego, jak godzenie w polską racją stanu.
Dlatego pozwolę sobie przypomnieć, że przymusowe przesiedlenie Niemców po 1945 r, było konsekwencją postanowień Konferencji Poczdamskiej, która trwała od 17.07 do 02.08.1945r.
Uchwałę, podjętą na tej że konferencji, mówiącej o przesiedleniu wszystkich Niemców z Polski podpisali przedstawiciele: Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i ZSRR.
Jeżeli więc ktoś ma teraz jakieś uwagi, pretensje czy wątpliwości niech je zgłasza to tych państw i koniec dyskusji.

ps.
Gdyby tę Uchwałę w latach powojennych wykonano solidnej, nie mielibyśmy teraz problemu z nazwami ulic, czy urzędów w woj. opolskim.
A gdyby tak dla równowagi w Bundestagu znalazłoby się wolne miejsce dla przedstawiciela mniejszości polskiej, to stosunki miedzy Polską a Niemcami byłyby poprawniejsze.

Julek z Poznania

Wersja do druku

otto pravda - 06.01.08 19:00
popieram uwagi autora. Używanie słowa wypędzeni dla określenia wysiedlenia po wojnie Niemców świadczy o wiedzy historycznej nowej generacji dziennikarzy zatrudnionych niestety w "polskojęzycznych czasopismach" Odsyłam tych ambitniejszych z nich do książki R.Jaworka, wydanej przez "Antyk" pt. "Wypędzeni", traktującej o wypędzonych ze swoich domów w czasie wojny Polakach.
O.P.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

12 Maja 1670 roku
Urodził się August II, zwany Mocnym, król Polski w latach 1697–1706. Zmarł w 1733 roku


12 Maja 1935 roku
Zmarł Józef Piłsudski polski polityk, działacz niepodległościowy, marszałek Polski (ur. 1867)


Zobacz więcej