Czwartek 9 Maja 2024r. - 130 dz. roku,  Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 14.12.11 - 21:45     Czytano: [2258]

Dział: Głos Polonii

W 30 rocznicę stanu wojennego





Przemówienie komisarza Wiktoriańskiej Komisji Wielokulturowości, p. Elżbiety Drozd, podczas uroczystości obchodów 30 - rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Uroczystość miała miejsce w Sanktuarium Maryjnym w Essendon w Melbourne, w niedziele 10 grudnia 2011r.


Szanowni Państwo,

Pragnę serdecznie powitać wszystkich zebranych, w tym Pana Konsula Honorowego RP dr. Łuk Kozika z Małżonką Denise, reprezentantów i członków polskich organizacji, oraz polskich kombatantów.
Szczególnie gorąco chcę przywitać byłych działaczy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i przedstawicieli Związku Polskich Więźniów Politycznych w Australii.
Jest dla mnie prawdziwym zaszczytem, że mogę w tym miejscu, jako komisarz reprezentować Victorian Multicultural Commission.
Wielu z nas, polskich emigrantów i uchodźców, może powiedzieć, że mamy obecnie dwie ojczyzny, Australię i Polskę. Prawdą jest, że Australia jak dobra matka, dała nam schronienie w najtrudniejszych chwilach.
Dla niektórych, obecnych w tym miejscu, Australia była jedynym wyjściem z sytuacji poniżenia, dalszego prześladowania, czy uwięzienia przez komunistyczny reżim.
Jednakże, jak mówi poeta „Nasza Ojczyzna jest tam, gdzie groby naszych bliskich”.
Właśnie dlatego obchodzimy dziś z takim wzruszeniem rocznicę wydarzeń, które spotkały naszą Ojczyznę - Polskę w grudniu1981 roku.
Dziś, pod tablicą upamiętniającą tamte dni i miesiące, chcę przypomnieć o odwadze i poświęceniu dla Ojczyzny wielu tysięcy działaczy Solidarności.
Szczególne uznanie należy się więzionym i internowanym za ich wiarę i odwagę w walce o wolną, demokratyczną Polskę.
Zdaję sobie sprawę, że dla wielu z Was nie jest to ta Polska, o którą walczyliście. Być może zostanie nią w niedalekiej przyszłości.
W tym miejscu, chcę oddać hołd zamordowanym przez komunistycznych funkcjonariuszy w stanie wojennym w 1981roku i latach następnych, polskim górnikom, księżom, wielu zaginionym działaczom demokratycznej opozycji, a także wszystkim, którzy aktywnie szli drogą do niepodległości.

Cześć Ich Pamięci !


......................................
Nadesłała: Monika Wiench
Australijsko-Polskie Towarzystwo Historyczne
Melbourne

Wersja do druku

Lubomir - 27.12.11 9:30
Pielęgnujemy pamięć o wojnach polsko-polskich?. Jakoś dziwnie chętnie na kolejne 'Rocznice Gdańska i Szczecina' przyjeżdżają Niemcy. Spektakularnie wylewają krokodyle łzy nad skonfliktowanymi Polakami. Volker Schloendorff oferuje się nakręcić kolejny film o dramacie polsko-polskim a prasa niemiecka momentalnie pisze o 'polskich obozach zagłady'. Jakoś wymykają nam się wówczas z pamięci wspólne zwycięstwa Polaków i te za Chrobrego, Krzywoustego, Jagiełły, Kazimierza Jagiellończyka, Batorego i Wazy, Jana Kazimierza oraz te z czasów wojen o granice Rzeczypospolitej Polskiej czy z okresu II wojny światowej.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

09 Maja 1987 roku
W katastrofie lotniczej w Lesie Kabackim pod Warszawą, zginęły 183 osoby (IŁ 62 "Tadeusz Kościuszko).


09 Maja 1874 roku
Urodził się Witold Celichowski, polski działacz polityczny, adwokat (zm. 1944).


Zobacz więcej