Piątek 26 Kwietnia 2024r. - 117 dz. roku,  Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 18.02.12 - 10:13     Czytano: [1584]

…„kochać, jak to łatwo powiedzieć”

(Walentynki)



Dawniej uważano, iż potrzeba wielkiego święta czy szczególnej okazji, by komuś wyznać miłość. Takie słowa można było usłyszeć na zaręczynach czy ślubie, rzadziej już po nim. Słowa podobnie jak buty ulegają zniszczeniu, stają się niemodne.
W Ameryce „kocham cię” można usłyszeć niemal na każdym kroku, ale co tak naprawdę oznaczają? Czy rzeczywiście tutaj wszyscy aż tak się miłują? Są to słowa wypowiadane na wyrost, ich znaczenie jest znikome, by nie powiedzieć żadne. Bo jeśli wszyscy tak się kochamy, dlaczego jest aż tak źle. Prawdziwa miłość nie uznaje zazdrości, nie ma w niej pychy, nienawiści i złości. Zatem słowo kocham straciło dawne znaczenie. Kiedyś śpiewał Szczepanik” kochać jak to łatwo powiedzieć”. Nie jest to trudne słowo, ale jakże odpowiedzialne i wymowne, kocham nie każdemu mówimy. Słowo to jest wybrane z wielu pięknych, którymi się posługujemy, ale nie wolno nam go nadużywać. Kochać, łatwo powiedzieć, ale trudno poprzeć czynem.
Dzisiaj słowo kocham stało się modne i może być używane przy każdej okazji, niekoniecznie związanej z miłością. Amerykanie kochają swoje meble, domy, samochody, prezydenta i hamburgera, kochają wszystko, co jest w zasięgu ręki.
Kiedyś wszystkie dobre i złe rzeczy płynęły do nas zza Buga, dzisiaj jesteśmy zauroczeni Ameryką. Powielamy wszystkie święta, zwyczaje, często bekamy przy stole, tak to już jest, gdy człowiek się w kimś zakocha. A co w zamian? Niewiele. O wizy zabiegamy kilka lat nadaremnie, zostaje nam zakup przestarzałego sprzętu do obrony przed dawnym przyjacielem, któremu obojętne są nasze rakiety. Jeśli mówimy o prawdziwej miłości nie możemy pominąć wschodniego sąsiada, którego zdradziliśmy dla innej…Żyjemy w separacji, a takie związki wciąż mają przyszłość. Polak nie potrafi żyć samodzielnie, musi mieć suflera, który niekoniecznie podpowiada zgodnie z oczekiwaniem. Często śmiejemy się z Czechów, ale oni zawsze i we wszystkim biją nas na głowę i potrafią mówić nie. „Polak mądry po szkodzie”, też traci swą wartość, bo tyle już było szkód…
Jesteśmy tak bardzo podzieleni, że kiedykolwiek będzie trudno nas zjednoczyć. Kiedyś była jedna partia ( mówię o tej znaczącej) i mniejszy był podział, dzisiaj niemal każdy rodak ma własną wizję i sposób na zwycięstwo. Bijemy się wciąż nie o to, o co powinniśmy i to można łatwo zauważyć na tym małym poletku, jakim jest polonia. Pokochaliśmy walentynki, nie chcemy słuchać o dniu kobiet. Kłócimy się o różnicę, której nie ma. Nienawidzimy komunizmu, a uwielbiamy komunistów, co pokazały ostatnie dni. Zbyt szybko zapominamy o tym, co pamięć powinna zachować dla pokoleń.
Gdzie tu jest miejsce dla miłości, o której tak wiele się mówi, gdzie w tym natłoku niecenzuralnych słów umieścić - kocham. Walentynki, dzień dyni i inne dziwactwa – to święta, które dawno straciły swój sens, podobnie jak słowo kocham. Znudziliśmy się Polską, ciągle chcemy być kimś innym, tylko po co?

Władysław Panasiuk

Wersja do druku

Lubomir - 19.02.12 19:43
Jak odmóżdżone cieluchy 'łykamy' wszystko co wymyślą specjaliści od masowej rozrywki. A przecież w dniu kiedy małpowaliśmy zbiorowo walentynki, było święto patronów Europy - Cyryla i Metodego. Może warto było się w tym dniu zastanowić nad moralną kondycją Europy i Polski?. Może warto byłoby pomyśleć nad najgłębszymi formami miłości a nie jedynie angażować się w słowno-obrazkowe miłostki?. Władza powinna dawać czytelne obrazy swojej miłości do ojczyzny. Głupawe, walentynkowe umizgi niczego nie dowodzą.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

26 Kwietnia 1937 roku
Urodził się Jan Pietrzak, polski kompozytor, satyryk (Kabaret pod Egidą) felietonista, autor wielu książek. Twórca Towarzystwa Patriotycznego


26 Kwietnia 1986 roku
Awaria elektrowni atomowej w Czernobylu na Ukrainie.


Zobacz więcej