Środa 8 Maja 2024r. - 129 dz. roku,  Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 25.01.07 - 11:55     Czytano: [1854]

Papież o mediach

- przemoc to perwersja

Benedykt XVI nazwał "perwersją" filmy telewizyjne i gry komputerowe, które gloryfikują przemoc i antyspołeczne zachowania oraz wulgaryzują seksualność.


Słowa potępienia dla takich produkcji znalazły się w ogłoszonym w Watykanie - we wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy - papieskim orędziu na 41. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

W tym roku, w zależności od kraju, będzie on obchodzony 20 maja lub 16 września. Jego hasło brzmi: "Dzieci i środki komunikowania: wyzwanie dla wychowania".

"Wszelka tendencja do produkcji programów, nie wyłączając filmów animowanych i gier komputerowych, które w imię rozrywki gloryfikują przemoc, odzwierciedlają postawy antyspołeczne i wulgaryzują ludzką seksualność to perwersja i to tym większa, kiedy programy te przeznaczone są dla dzieci i dorastającej młodzieży" - napisał Benedykt XVI.

Zapytał następnie retorycznie: "Jak wytłumaczyć tę "rozrywkę" niezliczonym niewinnym młodym ludziom, którzy w rzeczywistości padają ofiarami przemocy, wyzysku i nadużyć?".

"Raz jeszcze apeluję do odpowiedzialnych za przemysł mediów, aby kształcili producentów i zachęcali ich do ochrony dobra wspólnego, wspierania prawdy, obrony ludzkiej godności jednostki i krzewienia szacunku dla potrzeb rodziny" - wezwał Benedykt XVI.

Z niepokojem zauważył, że edukacyjny wpływ mediów "rywalizuje z wpływem szkoły, Kościoła, a może wręcz z wpływem rodziny".

Przypomniał, że to przede wszystkim na rodzicach, ale także na Kościele i szkole, spoczywa obowiązek nauczenia najmłodszych selektywnego korzystania z mediów po to, aby byli oni w stanie wybrać lub odrzucić to, co się im proponuje.

"Stawiając dzieci w obliczu tego, co jest estetycznie i moralnie doskonale, pomaga się im rozwinąć własną opinię, roztropność i zdolność do dokonania rozeznania" - podkreślił Benedykt XVI.

Zachęcił rodziców, by zapoznawali swe dzieci z klasyką literatury dziecięcej, sztuką piękną i muzyką.

"Piękno - dodał - niczym boskie zwierciadło, inspiruje i ożywia młode serca i umysły, zaś szpetota i wulgarność mają deprymujący wpływ na postawy i zachowania".

Papież zwrócił uwagę na to, że "wychowanie do korzystania z mediów wymaga formacji do korzystania z wolności", a jest to jego zdaniem "zobowiązująca odpowiedzialność".

"Zbyt często" - według Benedykta XVI - "wolność przedstawiana jest jako niestrudzone poszukiwanie przyjemności czy nowych doświadczeń".

"To jest przekleństwo, a nie wolność! Prawdziwa wolność nie skazałaby nigdy nikogo, przede wszystkim dziecka, na niezaspokojoną pogoń za nowością" - podkreślił papież.

WirtualneMedia

Wersja do druku

Jan Pyszko - 25.01.07 22:32
Cieszmy się z tego, że sam papież Benedykt XVI zaintersował się środkami medialnymi i oznaczył je trafnie jako " przekleństwo ". Media zamiast objektywnie informować, prowadzą często destruktywną politykę antynarodową, antychrześcijańską, antykatolicką i demoralizującą.Co najmniej w 90% właścicielami mass-mediów w Polsce są obce państwa, przede wszystkim Niemcy. Polskomówiący Prezesi i reporterzy środków medialnych
służą bliżej nieokreślonym zagranicznym kręgom, szerzącym antypolonizm, kłamstwa i nienawiść do polskści i narodu polskiego. Sam miałem " przyjemność ", na własnej skórze, poznać warsztat tej perwersji i tego chamstwa. Objetnice przedwyborce nie zmieniły i nie zmienią obecnej złej sytuacji w kolchozie medialnym . Dopiero debolszewizacja i polityczne zwyczęstwo, kiedy Polska będzie Polską, państwem demokratycznym i wolnym, będziemy się cieszyli wolną prasą, radiem i telewizją.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

08 Maja 1886 roku
John Pemberton ukończył swój napój, odtrutkę na kokainę, którą nazywa Coca-Colą.


08 Maja 1945 roku
Podpisanie kapitulacji w Berlinie. Zakończyła się wojna w Europie.


Zobacz więcej