Piątek 26 Kwietnia 2024r. - 117 dz. roku,  Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 21.09.16 - 18:26     Czytano: [1584]

Dział: Głos Polonii

Dożynki w Chicago


Polonijne dożynki pod hasłem 1050 rocznica Chrztu Polski.-„Jesteśmy krajem chleba” organizowane przez ZKP 21 sierpnia 2016 r.

Mijają lata, kiedy po raz pierwszy każdy z nas postawił stopy na amerykańskiej ziemi. Wydawać by się mogło, że byliśmy tu zawsze, ale jest inaczej. Patrząc z perspektywy czasu, coraz mocniej daje znać tęsknota za domem rodzinnym, za prawdą tak niszczoną przez lata, gdzie: Bóg Honor Ojczyzna, „trzy święte słowa bez, których nie istniejemy” (cytat z wiersza Władysława Panasiuka). Zaiste bez zrozumienia ważności tych słów jesteśmy ubodzy. Znając ich znaczenie, łatwiej zrozumieć wiele zawiłych sytuacji, które nie pozwalały rozwijać się Ojczyźnie, ale jest nadzieja, dzięki nowemu Rządowi i Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Zawsze łatwiej u siebie, gdzie prawda spaceruje ulicami, dziewczęta śpiewają piękne pieśni, płynie pszczół muzyka ponad brzemiennymi polami chleba, tam nam wracać trzeba. Wracamy w myślach i na jawie, bliżej Ducha narodu, Częstochowskiej Pani Królowej Polski, która czuwa nad nami. Jak ważna jest Jasna Góra w historii naszego narodu, Polacy o tym wiedzą.

Teatr „Rzepicha” przed msza dożynkową przedstawił program patriotyczno-religijny w 1050 rocznicę Chrztu Polski, przypomniał najważniejsze wydarzenia w historii, od Mieszka I Chrztu do Świętości Wielkiego Polaka Papieża Jana Pawła II i bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, poprzez najważniejsze wydarzenia o wymierzę religijno-historycznym.

Od wielu lat, co roku przed mszą dożynkową odbywa się wiec patriotyczny, na którym przypominani są, wielcy Polacy, bohaterowie walczących o wolność ojczyzny.

Rok Miłosierdzia i 1050. rocznica Chrztu Polski, nakazują nam pamięć. Odległe czasy składają się na duchowe i narodowe dziedzictwo Polski. Przesłanie sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, który w jednej z homilii przypomniał, że „jesteśmy krajem chleba”. Ojciec Święty Jana Pawła II, wielki Syn Polskiej Ziemi, podczas pielgrzymek do Ojczyzny uczył nas postaw patriotycznych, zawierzając siebie oraz narodu Bogu Miłosiernemu i Maryi. Od Bałtyku, po Krzyż na Giewoncie historia przypomina nam o skarbie, jakim jest wiara, która jak korzenie tkwi w polskiej ziemi.

W programie patriotycznym prezentowanym 21 sierpnia, na placu przy kościele Św. Rozalii zaprezentowaliśmy adaptowane teksty z oratorium poety Władysława Janusza Obary „To już 1050 lat patrzy na Ciebie Polsko świat”, napisanego na moje zamówienie. Tak się składa, że wiele utworów patriotycznych napisanych przez tego znakomitego poetę powstało dzięki mojej namowie. Od Mieszka I, poprzez przypomnienie ogromnych zasług Bolesława Chrobrego, władcy sprawiedliwego i prawego, rządzącego za łaską Bożą. Chrobry „ozłocił całą Polskę swą zacnością”(Anonim Gall), poskromił wodza Rusinów, umocnił armię polską nie po to, by napadać na inne ludy dla łupów, lecz po to, aby żaden naród nie ośmielił się lekceważyć Polaków. Kazimierz Wielki, zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną. Za jego panowania powstał w Krakowie uniwersytet o nazwie Collegium Maius. Władysław Jagiełło, po małżeństwie z Jadwigą Andegaweńską w 1386 r. został królem Polski („in iure uxoris”).W r. 1400 ufundował odnowiony uniwersytet w Krakowie. Stąd nazwa: Uniwersytet Jagielloński. Pod Grunwaldem rycerstwo Słowiańszczyzny poszło do walki pod wodzą króla polskiego Władysława Jagiełły z „Bogurodzicą” na ustach. 15 lipca 1410 r. w walnej bitwie siła Zakonu Krzyżackiego została złamana. Poległ wielki Mistrz Zakonu Ulrich von Jungingen. W dniach od 18 listopada do 27 grudnia 1655 r. rozegrał się dramat obrońców klasztoru Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Ojciec Augustyn Kordecki stojący na czele jasnogórskiego klasztoru z 300 ludźmi i kilkoma działami przeciw 22500 żołnierzom i artylerią szwedzką. Viktoria Wiedeńska - bitwa pod Wiedniem – nazywana Odsieczą Wiedeńską, stoczona 12 września 1683 między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Zakończyła się klęską Osmanów. Przypomnieliśmy Kazimierza Pułaskiego, Rotmistrza Witolda Pileckiego. W tym miejscu chciałam podziękować o. Jerzemu Karpińskiemu SJ za udostępnienie ekranu i rzutnika, dzięki któremu, niezastąpiony Ryszard Siek z JOM, współpracujący z nami od lat, mógł zaprezentować przedstawiane postacie, kościoły i bitwy.

O godz.12:00 odbyła się uroczysta msza Św. z głównym koncelebransem ks. Ryszardem Miłkiem kapelan ZKP, w asyście ks. Marcina Mikulskiego i księża z kościoła Św. Rozalii. W Mszy uczestniczyli: przedstawiciel konsulatu RP pan Jerzy Zimny, vice prezes Kongresu Polonii na stan IL pan Bogdan Strumiński, Pani Katarzyna Tatarkiewicz Polsko-Słowiańsko Unia Kredytowa, dziennikarze, kluby zrzeszone w związkach, licznie zebrani wierni.

Oprawę mszy świętej przygotowali członkowie teatru ”Rzepicha” i chór im. Fryderyka Chopina pod dyr. Eugeniusza Balaryna.

Dożynki otworzył prezes ZKP Jan Kopeć, przekazując wiechę staroście Stanisławowi Białas, który w swoim wystąpieniu podkreślił ważność roli polskiego chłopa i jego przywiązania do ziemi ojczystej, cytując Wincentego Witosa trzykrotnego premiera Polski, patrona ZKP, „Tyle Ojczyzny – ile ziemi, tyle wolności- ile własności”. Po mszy św. głos zabrał przedstawiciel konsulatu RP w Chicago p. Jarzy Zimny, podkreślił rangę zbieżności 1050 rocznicy Chrztu Polski z celebrowaniem uwieńczenia pracy rolnika. Około godz, 13:15 rozpoczął się festiwal dożynkowy w którym wystąpili; oprócz teatru ”Rzepicha”, zespół pieśni i tańca „Wawel” prowadzony przez Krystynę Sanakiewicz i zespół góralski z kościoła Św. Borgi prowadzony przez Panią Władysławę..

W widowisku dożynkowym składającym się z dwóch części, obrzędowej do chleba i wieńcowej znalazły się teksty autorskie realizatorki relacje, piosenki, przyśpiewki i oracje, między innymi: „Przysięgali Polsce chłopi, strzec jej ziemi i wolności i kajdany hańby stopić, kraj przywrócić do godności.

Na przysiędze z krwi jest pieczęć, krew z Racławic, Radzymina i krew sierpnia, za dziesięciu, milion stanie do ostatka tchnienia, Polska musi stać chłopami, przysięgaliście na krew braci, Judasz jeno śluby łamie, chłop swe życie pierwej straci” (W.Jagła).

Tegoroczni przodownicy to: Teresa Grzasko i Krzysztof Wąsik, kobiety: Maria Lipska z wnuczką Martynką, Irena Kulesza, Edwarda Krulikowska, Jola Virgo, mężczyźni: Jan Zbroja, Antoni Bosak, Jan Żółtek, kapela w składzie: akordeon Mirosław Sroczyński., klarnety: Stanisław Kret i Adam Krupa, skrzypce: Kamila szyszka, Tadeusz Korona, Bronisław Nowak, basy: Andrzej Krawczyk, bęben Kazimierz Mikulec. W I części przodownicy przekazali starostom chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów jak zwyczaj każde, ze słowami ”dzielcie nie dużo i nie mało, aby dla wszystkich stało, szczęść Boże”- słowa te w polskiej kulturze mają ogromne znaczenie, przypominają o sile jaka łączy Polaków przy rodzinnym stole, przyjaciół i znajomych na całym świecie. To słowa naszych ojców przekazywane z pokolenia na pokolenie, przetrwały trudne czasy rozbiorów, niewolę, okupacji II wojny światowej, dlatego trzeba je analizować i pamiętać. Słowa te, wyróżniają nas od innych narodów, podkreśliła w wypowiedzi starościna dożynek Władysława Nowosad. Polskie obrzędy i zwyczaje, są źródłem tożsamości z którego wytryska bogactwo piękna naszej kultury. Mamy się czym szczycić, bowiem jesteśmy narodem, który potrafił stawać w obronie prawdy i wiary, narodem, który potrafił zapracować na dobre imię w całym świecie, choć próbuje się podważać i zmieniać historyczne prawdy.

Na zakończenie I części obrzędowej teatr odśpiewał pieść „Błogosławiony chleb ziemi czarnej Zofii Solarzowej. W części II wieńcami uhonorowani zostali zasłużeni dla ZKP vice prezesi: Maria Majchrowski, Władysław Szara, dyrektor ZKP Jan Kućmierz, Polsko Słowiańska Unia Kredytowa Pani Katarzyna Tatarkiewicz, Stanisław Stopa prezes Stowarzyszenia Ułanów im. Tadeusza Kościuszki, Konsulat RP w Chicago wraz z przyśpiewkami. Prezes ZKP Jan Kopeć jako gospodarz dożynek otrzymał od przodownicy wieniec w kształcie korony jako symbolu udanych zbiorów. Serduszkami wykonanymi z żyta jako znaku gościnności, serdeczności i dobrej woli zostali uhonorowani: vice prezes Maria Boduch odpowiedzialna za organizację dożynek, pan Bogdan Strumiński, vice prezes Kongresu Polonii, ks. Ryszard Miłek.

Dożynki to czas dziękczynienia Stwórcy za plony, ziemi za urodzaj, a człowiekowi za jego pracę. Wszyscy z szacunkiem i uznaniem myślimy o ciężkiej pracy rolnika, o żywicielach, którym zawdzięczamy to, że na naszych stołach jest chleb. Po zakończeniu festiwalu dożynkowego jak zwyczaj głosi, zebrani pięknie się bawili przy dźwiękach kapeli. Była również loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami zakupionymi przez kluby zrzeszone w Związkach.

Na zakończenie pragnę dodać, iż pogoda była wymarzona i wspaniała atmosfera.

Alina Szymczyk
Chicago
Fot; archiwum

       

       

 



Wersja do druku

W. Panasiuk - 03.10.16 23:23
Dobrze, że jeszcze jest ktoś komu chce się chcieć. Polacy nie gęsi: nie tylko mają piękny język, ale i cudowną kulturę, z której wszyscy powinniśmy być dumni. Alina Szymczyk nie zna słowa zmęczenie. Kultywuje tradycje jaką przywiozła ze sobą. Niektórzy to widzą, inni przymykają oko. Nie wszystkim się podoba sprawiedliwe dzielenie chleba. To również widać za oceanem. Brawo tym, co kochają nasz kraj.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

26 Kwietnia 1848 roku
Wojska powstańcze w Wielkopolsce odmówiły demobilizacji.


26 Kwietnia 1986 roku
Awaria elektrowni atomowej w Czernobylu na Ukrainie.


Zobacz więcej