Sobota 11 Maja 2024r. - 132 dz. roku,  Imieniny: Igi, Mamerta, Miry

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 26.04.07 - 18:03     Czytano: [1833]

„NAWRÓT NORMALNOŚCI ...”

Minęło kilka kolejnych dni i już martwiłem się, że nie ma o czym pisać. Zmuszony zostałem więc, by włączyć telewizor. I od razu ogrom informacji, IV RP funkcjonuje, życie toczy się w moim kraju w najlepsze. Wynika z tego, że naiwne odcięcie się od rzeczywistości przy pomocy pilota nie skutkuje nawrotem normalności. A miałem nadzieję ...

Była minister budownictwa i posłanka SLD Barbara Blida, zastrzeliła się w swoim domu podczas rewizji przeprowadzanej przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Rewizja miała związek z antykorupcyjnym śledztwem, w którym jednym ze świadków jest Barbara Kmiecik, oskarżona o oszustwa i wyłudzanie pieniędzy.

Nazywana „Śląską Alexis” Barbara Kmiecik była w roku 2005 dwukrotnie zatrzymywana, w areszcie spędziła blisko rok. W lutym postawiono jej zarzuty płatnej protekcji i usiłowania oszustwa. Prokuratura twierdziła, że w 2004 r. próbowała pośredniczyć w uzyskaniu dotacji na naprawę szkód górniczych, powołując się przy tym na kontakty polityczno-biznesowe, m.in. znajomość z ówczesnym wiceministrem gospodarki Jackiem Piechotą z SLD. Kolejne zatrzymanie, w lipcu 2005 roku dotyczyło podejrzenia o wyprowadzenie ponad 2 mln zł z giełdowej spółki Hydrobudowa Śląsk SA poprzez zawarcie przez tę firmę niekorzystnych umów. Chodzić miało o uzyskanie dotacji na regulację rzeki Rawy, a Barbara Kmiecik zaoferowała ponoć swą pomoc w tej sprawie. Miała ona polegać na otrzymaniu finansów z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Mówi się o kwocie 17 milionów złotych, za których załatwienie firma konsultingowa należąca do córki „Alexis”, otrzymać miała 2 miliony złotych prowizji.

Prokuratura prowadziła także inne dochodzenia dotyczące nieprawidłowości w górnictwie i w nich także pojawiało się nazwisko Kmiecik. Postępowania prowadzone w wydziałach przestępczości gospodarczej oraz przestępczości zorganizowanej obejmują większość śląskich kopalń.

Według "Wprost", po zwycięstwie Aleksandra Kwaśniewskiego w wyborach, rodzina prezydencka zaprzyjaźniła się z panią Kmiecik, która współfinansowała tę kampanię. W podobny sposób wspierała zresztą kampanię Lecha Wałęsy.

Bardzo dobrze znała też Barbarę Blidę. Razem działały w stowarzyszeniu "Nasz Dom". Kmiecik publicznie oświadczyła nawet, że Blida używa jej mercedesa.

Po tragicznym zdarzeniu rzecznik ABW, Magdalena Stańczyk powiedziała, że akcji zatrzymania Blidy nie rejestrowano, jednak wkrótce potem zmieniła oświadczenie stwierdzając, że była źle poinformowana. Akcja była filmowana, a materiał znajduje się
w prokuraturze w Gliwicach.

Barbara Blida była posłem na Sejm w latach 1989-2005. Karierę polityczną zaczęła w PZPR, do której należała od 1969-1990. Od 1993 do 1996 r. była ministrem gospodarki przestrzennej i budownictwa w kolejnych gabinetach Waldemara Pawlaka, Józefa Oleksego i Włodzimierza Cimoszewicza. Nazywana była wówczas "jedynym prawdziwym mężczyzną w rządzie”. W ostatnim czasie była szefową J.W. Construction, największej chyba polskiej firmy deweloperskiej.


Nie wiadomo, czy ten, bądź co bądź dramat, wpisze się w niekończący się ciąg jakże popularnych w Polsce wypadków drogowych, zabójstw z udziałem nieznanych sprawców lub niechcianych samobójstw. A może po prostu zagrożona pięcioletnim wyrokiem posłanka naprawdę się zastrzeliła mając na podorędziu naładowany, przeładowany i odbezpieczony pistolet, o którym superagenci ABW nie wiedzieli ...

W sprawie śmierci posłanki głos zabrało wiele osób, szczególnie ostro krytykowali działania służb posłowie lewicy. Były premier, Leszek Miller powiedział wprost, że „ Blida nie była hersztem żadnej bandy” i nie wierzy w jej powiązania z mafią węglową. Stwierdził, że „jeśli były jakiekolwiek podejrzenia pod jej adresem, nie musiało dojść do kolejnego spektakularnego zatrzymania, które doprowadziło do tej tragedii”.

Nie wiadomo, czy w ten sposób odwoływał się do sposobu aresztowania Andrzeja Modrzejewskiego, prezesa Orlenu. Było ono rzeczywiście spektakularne, relację z tej bohaterskiej akcji UOP obejrzeć mogły parę lat temu miliony telewidzów. Jak już dzisiaj oficjalnie wiadomo, w całej tej grze chodziło o przejęcie kontroli nad Orlenem, którego prezes, powołany jeszcze przez Buzka, za rządów AWS i UW, miał odmienne spojrzenie na przyszłość polskiego sektora paliwowego. Szefem rządu był wówczas utyskujący dzisiaj nad metodami służb Leszek Miller.

„Drogi Bronisław” odmówił złożenia wniosku lustracyjnego uważając, że narusza to zasady moralne. Uznał, że byłoby to sprzeczne z wolą 121 000 jego wyborców. Pewna posłanka SDPL wypowiedziała się przed kamerami z uznaniem o tej wypowiedzi, dodając iż jest pod jej ogromnym wrażeniem. Zgrywusy!

W Rosji pogrzeb Jelcyna, o którym informowały wszystkie media, wynosząc pod niebiosa zasługi tego smakosza mocnych trunków. Rosyjskie, chyląc w ten sposób głowę przed człowiekiem, który wyniósł do prezydentury Putina. Zachodnie, dziękując mu za pozwolenie na rozgrabienie majątku narodowego Rosji przez twórców „pierestrojki”.

8 czerwca do Polski przyleci prezydent Bush, który odwiedzi rezydencję prezydencką w Juracie. Rybacy, którym nie wolno zbliżać się do owego ośrodka od strony morza, w czasie kiedy staje w nim prezydent Kaczyński, już pewnie robią zapasy. Sekretarz Obrony Robert Gates, po przygotowaniu gruntu pod rozmowy o tarczy, opuścił właśnie Polskę.

A ile rzeczy przeoczyłem ...

Sławomir M. Kozak

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

11 Maja 1573 roku
Henryk Walezy został pierwszym elekcyjnym (wybieranym przez szlachtę) królem Polski.


11 Maja 1943 roku
Urodził się Jan Englert, aktor, reżyser, pedagog.


Zobacz więcej